Udalosť týždňa: Moravsko slovenské pytačky
„Najväčším úspechom kraja je to, že sem predstavitelia Amazonu vôbec prišli,“ tešil sa pred kamerami z ničoho moravský župan Michal Hašek.
Prišiel na to, ako sa pokúsiť zasnúbiť s americkým internetovým gigantom Amazon. Nie nezamkol predstaviteľov firmy v brnenskom hoteli, ale rozhodol sa podraziť mesto. Po tom, čo pridelenie pozemkov na stavbu skladu, ktorý by zamestnal minimálne 1500 ľudí mestské zastupiteľstvo v Brne odmietlo tri krát po sebe, prebral projekt pod svoje krídla kraj.
V rámci kampane Michala Haška sa tak za za riekou Moravou chystá vysporiadanie pozemkov pod nepoužívaným letiskom, kde by mohlo logistické centrum Amazonu vyrásť. Pozemky patria kraju, takže brnenskí poslanci budú môcť svoje nie hovoriť maximálne tak pri pive.
Smutno – smiešne pôsobia informácie zo slovenských médií. Podľa nich s Amazonom nejedná len Brno, ale aj slovenská vláda. Keď si názvy článkov českých a slovenských médií prečítate, vyzerajú prakticky rovnako. Akurát je v nich miesto slova Slovensko, Česko a naopak. Podľa toho, z ktorej krajiny novinár je.
Slovenská vláda by údajne chcela, aby sklad znížil nezamestnanosť v Bratislave alebo Malackách, teda regiónoch, ktoré nezamestnanosť netrápi. Nič to, aj tak im treba držať palce.
Vážnosť jednaní je však prinajmenšom otázna. Keď si spravíme rešerš slovenských tituliek k Amazonu, dostaneme zaujímavý vzorec: Amazon ide do Brna, v hre sú aj Slováci – Brno Amazon nechce, šance Slovákov sa zvyšujú – Brno je mimo hru, Slováci rokujú s Amazonom a potom prakticky dvakrát opakovane celý reťazec odznova.
Brno bolo pochované a znovuzrodené toľkokrát, že začínam veriť v jeho úspech.
Teda ak sa úspechom dá nazvať vybudovanie plánovaného skladu. Áno zamestná 1500 ľudí, čo je v dnešných časoch terno. Avšak treba sa pozrieť aj na to, o aké pracovné pozície by šlo. Predpoklad je jasný – skladníci s podpriemernými platmi, v konečnom dôsledku, z veľkej časti ani nie slovenskej či českej národnosti. Takáto sorta robotníkov ekonomike z dlhodobého hľadiska nepomôže.
A ako to už v podobných prípadoch býva, umelo vymodlený projekt prinesie aj záväzok nielen pre vládu súčasnú, ale aj tie ďalšie. Kedykoľvek si gigant, pre ktorého je pätnásť stoviek zamestnancov nič, zmyslí, že sklad odsťahuje, na rad prídu opatrenia typické pre náš región.
Daňové stimuly, či príspevky pre zachovanie zamestnanosti. Len, aby projekt nekrachol a vláda, ktorá bude pri kormidle neprišla o tisícky hlasov.
Tomáš Lemešani