Ako sa stal miliardárom? Luskin zarobil na suchých rožkoch

Nie je to klasická celebrita zo silikónového údolia. Stovky miliónov zarobil len tým, že použil sedliacky rozum.

Meyer Luskin z Los Angeles zarobil na tom, čo bolo dlhé roky odpadom. Jeho spoločnosť Scope, vyrába sušené pekárenské výrobky. Recykluje pritom pečivo, ktoré pekárne nestihli predať.

Jedná sa pri tom o miliardy ton nepredaných chlebov, rožkov a bagiet. Podľa zákona musí byť nepredané pečivo v Usa po určitom čase zničené. Kvôli biologickým zdravotným rizikám určujú federálne predpisy špeciálne likvidovanie nepredaného pečiva. To je pre mnoho firiem veľmi drahé.

S riešením prišiel Meyer Luskin. Jeho spoločnosť Scope odváža pekárenský odpad niekoľkokrát týždenne. Pekárne s ním nemajú žiadne starosti a Scope platia iba za odvoz odpadu.

Miesto toho, aby zozbierané pečivo Luskinova fima likvidovala, ju však špeciálnym spôsobom vysušuje, melie a vyrába produkt zo sušeného pečiva. Ten následne vyváža do 12 krajín.

Zákazníkmi Scope sú farmári, ktorí výrobok používajú ako krmivo pre dobytok. Firma tak zarába dvakrát. U spokojnej pekárni aj na farme. Celé je to pri tom o recyklácii potravinárskeho odpadu – teda činnosti prospešnej aj pre ekológiu.

Scope vykazuje ročné čisté zisky v rozmedzí 100 – 120 miliónov amerických dolárov. Výhodou biznisu je aj jeho stálosť. Kravy, či ošípané totiž svoje chute nemenia tak ako ľudskí zákazníci. Luskin je stopercentným majiteľom Scope. 

Sám je introvertný typ miliardára, ktorý na verejnosti vystupuje nerád. Nemožno ho nájsť ani na stránkach magazínov ako Forbes. Kontakt s médiami totiž odmieta. Výnimku však spravil pred dvomi rokmi. Svojej alma mater – univerzite UCLA daroval na podporu vedy šek v hodnote sto miliónov dolárov.