Nulové znečistenie: Rada sa dohodla na pozícii k znižovaniu úniku plastového granulátu
Rada prijala pozíciu („všeobecné smerovanie“) k nariadeniu o predchádzaní úniku plastového granulátu – priemyselnej suroviny používanej na výrobu plastových výrobkov – do životného prostredia.
Všeobecné smerovanie poskytuje predsedníctvu Rady mandát na rokovania s Európskym parlamentom o konečnej podobe nariadenia.
Nové pravidlá pomôžu zlepšiť manipuláciu s plastovým granulátom vo všetkých fázach dodávateľského reťazca. Únik plastov do životného prostredia by sa tým mohol znížiť až o 74 %.
Vo všeobecnom smerovaní Rady, ktoré vychádza z pôvodného návrhu Komisie, sa dosahuje rovnováha medzi zavedením ambicióznych a účinných opatrení na minimalizáciu úniku plastového granulátu a predchádzaním zbytočnému administratívnemu zaťaženiu. Okrem toho sa v ňom zabezpečujú rovnaké podmienky pre dopravcov z EÚ a z krajín mimo EÚ a zavádzajú sa povinnosti pre námorné plavidlá prepravujúce plastový granulát v súlade s odporúčaniami Medzinárodnej námornej organizácie.
Únik plastového granulátu do životného prostredia je tretím najväčším zdrojom všetkého neúmyselného uvoľňovania mikroplastov. Nové pravidlá, prvé svojho druhu v EÚ, pomôžu spoločnostiam minimalizovať únik plastového granulátu, čím sa prispeje k boju proti znečisteniu mikroplastmi, ktoré nepozná hranice ani prekážky.
Anikó Raiszová, maďarská štátna tajomníčka pre environmentálne záležitosti a obehové hospodárstvo
Rozsah pôsobnosti nariadenia
Toto nariadenie sa uplatňuje na:
- hospodárske subjekty, ktoré v EÚ manipulujú s plastovým granulátom v množstvách presahujúcich 5 ton
- dopravcov z EÚ a z krajín mimo EÚ, ktorí prepravujú plastový granulát v rámci EÚ
- spoločnosti zodpovedné za čistenie nádob a cisterien na plastový granulát (pridané Radou vo všeobecnom smerovaní)
- zasielatelia, prevádzkovatelia, agenti a kapitáni námorných plavidiel pri odchode z prístavu alebo pri zastavení v prístave členského štátu (pridané Radou vo všeobecnom smerovaní)
Rada zachovala prístup Komisie v tom, že nové pravidlá sa budú uplatňovať vo všetkých fázach dodávateľského reťazca.
Najlepšie postupy manipulácie
Neúmyselné uvoľňovanie plastového granulátu do životného prostredia je často spôsobené nedostatočnou informovanosťou a zlými postupmi manipulácie zo strany hospodárskych subjektov, dopravcov a námorných plavidiel. Po úniku do životného prostredia je plastový granulát takmer nemožné opätovne zachytiť, pretože ho vietor a vodné toky ľahko rozptýlia na veľké vzdialenosti.
V súlade s novými pravidlami a v závislosti od veľkosti zariadenia alebo prepravnej činnosti budú musieť prevádzkovatelia dodržiavať najlepšie postupy manipulácie. Dopravcovia z EÚ aj z krajín mimo EÚ teda budú povinní predchádzať úniku plastového granulátu a v prípade, že k nemu došlo, ho vyčistiť.
Zo všeobecného smerovania Rady vyplýva, že tak dopravcovia z EÚ, ako aj z krajín mimo EÚ budú musieť informovať orgány o tom, kde sú usadení a či sú zapojení do prepravy plastového granulátu. S cieľom zabezpečiť dodržiavanie týchto povinností a rovnaké podmienky zaviedla Rada pre dopravcov z krajín mimo EÚ povinnosť určiť splnomocneného zástupcu v EÚ.
Námorná doprava
Pretrvávajúcu prítomnosť plastového granulátu vo vodnom prostredí možno merať po celé desaťročia aj dlhšie, keďže plastový granulát nie je biologicky rozložiteľný. Námornou dopravou sa v roku 2022 prepravilo približne 38 % všetkého granulátu prepravovaného v EÚ.
Rada preto zaviedla osobitné povinnosti, pokiaľ ide o prepravu plastového granulátu po mori (v nákladných kontajneroch) vrátane zabezpečenia kvalitných obalov a poskytovania informácií týkajúcich sa nákladu a iných technických informácií. Ide o doplnok k povinnostiam týkajúcim sa prepravy plastového granulátu cestnou, železničnou a vnútrozemskou vodnou dopravou, ako sa uvádza v návrhu Komisie.
S cieľom uľahčiť dodržiavanie pravidiel týkajúcich sa námornej dopravy Rada súhlasila s odložením ich uplatňovania o jeden rok (v porovnaní so zvyšnými pravidlami stanovenými v nariadení). Okrem toho, ak Medzinárodná námorná organizácia prijme opatrenia na riešenie znečistenia mora plastovým granulátom z lodí, nariadenie by sa malo na návrh Komisie zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.
Povinná certifikácia a vlastné vyhlásenie
Podľa nových pravidiel budú musieť vnútroštátne orgány v rámci prístupu založenom na posúdení rizika vykonávať environmentálne inšpekcie a prijať aj iné overovacie opatrenia.
Na preukázanie súladu s týmito pravidlami budú musieť väčšie hospodárske subjekty získať certifikát potvrdzujúci súlad vydaný nezávislou treťou stranou. Táto povinnosť sa vo všeobecnom smerovaní vzťahuje na všetky spoločnosti (okrem mikropodnikov), ktoré ročne manipulujú s viac ako 1 000 tonami granulátu. Rada poskytla malým podnikom štyri roky na splnenie tejto povinnosti.
Spoločnosti, ktoré ročne manipulujú s menej ako 1 000 tonami, budú musieť vydať vlastné vyhlásenie o zhode.
Ako alternatíva sa vo všeobecnom smerovaní uvádza možnosť, aby členské štáty zabezpečili súlad prostredníctvom zavedených vnútroštátnych systémov udeľovania povolení.
Rada okrem toho doplnila povinnosť, na základe ktorej musia orgány poskytovať bezplatný a verejný prístup k informáciám o manipulácii s plastovým granulátom.
Ďalšie kroky
Dnes dohodnutým všeobecným smerovaním sa formalizuje rokovacia pozícia Rady. Očakáva sa, že rokovania s Európskym parlamentom o konečnej podobe nariadenia sa začnú začiatkom roka 2025.
Kontext
Podľa odhadov uniklo v roku 2019 do životného prostredia v EÚ 52 140 až 184 290 ton granulátu. Úniky granulátu sa môžu vyskytnúť v rôznych fázach hodnotového reťazca. Mikroplasty zatiaľ neboli komplexným spôsobom zahrnuté do práva EÚ a aj napriek nepriaznivému vplyvu úniku plastového granulátu na životné prostredie, klímu, hospodárstvo a potenciálne aj na ľudské zdravie zatiaľ neexistujú žiadne osobitné pravidlá EÚ týkajúce sa jeho úniku.
Rada vo svojich záveroch o zabezpečení obehovosti a ekologickosti obnovy (december 2020) podporila Komisiu v tom, aby čo najskôr obmedzila zámerné pridávanie mikroplastov do výrobkov a bojovala proti znečisťovaniu spôsobenému plastovým granulátom.