Prevádzačstvo: členské štáty dosiahli dohodu o trestnom práve
Rada sa dnes dohodla na pozícii k právnemu predpisu EÚ o predchádzaní prevádzačstvu a boji proti nemu.
Cieľom tohto návrhu je zblížiť trestné právo členských štátov v otázkach, ako je vymedzenie a stíhanie prevádzačstva. Pozícia, ktorá sa dnes odsúhlasila, bude slúžiť ako základ pre nadchádzajúce rokovania s Európskym parlamentom.
Boj proti prevádzačstvu je pre EÚ prioritou a je kľúčovým prvkom pri riešení problému neoprávnenej migrácie.
Ak chceme vážne chrániť naše hranice, musíme zintenzívniť boj proti prevádzačstvu. Kriminalizácia tohto trestného činu jednotným spôsobom v celej EÚ by v tejto oblasti zohrávala kľúčovú úlohu. Zaujatím pevného postoja proti prevádzačom môžeme ľudí chrániť pred vykorisťovaním zo strany zločincov.
Bence Tuzson, maďarský minister spravodlivosti
Trestný čin prevádzačstva
Podľa dohodnutého znenia musia členské štáty zabezpečiť, aby sa v ich vnútroštátnom práve zámerná pomoc štátnemu príslušníkovi tretej krajiny pri vstupe na územie ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie, tranzite cezeň alebo pobyte na jeho území výmenou za finančný alebo materiálny prospech považovala za trestný čin.
Sankcie
Pokiaľ ide o sankcie, krajiny EÚ musia prijať opatrenia, aby trestný čin prevádzačstva viedol k trestu odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky. Horná hranica tejto sadzby by sa mala predĺžiť najmenej na osem rokov, ak prevádzači vykonávajú svoje aktivity v rámci zločineckej organizácie alebo ak voči migrantom používajú hrubé násilie. Ak trestný čin spôsobí smrť migranta, horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody by mala byť najmenej desať rokov. Členské štáty môžu rozhodnúť o uložení dlhších horných hraníc trestnej sadzby.
V znení sa stanovujú aj pravidlá týkajúce sa sankcií, ktoré sa vzťahujú na právnické osoby: buď konkrétny percentuálny podiel celkového celosvetového obratu, alebo pevne stanovená suma až do výšky 40 miliónov EUR.
Humanitárna doložka
Členské štáty podporili pôvodný návrh Komisie vložiť do odôvodnení návrhu tzv. humanitárnu doložku. Účelom humanitárnej doložky je objasniť, že určitá pomoc neoprávneným migrantom, najmä pomoc blízkym rodinným príslušníkom alebo podpora pri zabezpečovaní základných ľudských potrieb, sa nesmie považovať za trestný čin prevádzačstva.
Keďže táto doložka sa zachová v odôvodneniach, bude na členských štátoch, aby rozhodli, ako ošetria túto otázku vo vnútroštátnych právnych predpisoch. V znení sa tiež zdôrazňuje skutočnosť, že členské štáty môžu prijať alebo zachovať v platnosti vnútroštátne právne predpisy, v ktorých sa stanovujú prísnejšie opatrenia.
Ďalšie kroky
Dnešná pozícia Rady bude základom pre budúce rokovania s Európskym parlamentom, ktorý je stále v procese definovania svojej pozície k návrhu predpisu. Rada aj Európsky parlament sa budú musieť dohodnúť na spoločnom znení.
Kontext
V roku 2023 bolo na vonkajších hraniciach EÚ zistených približne 380 000 prípadov neoprávneného prekročenia hraníc. Europol odhaduje, že viac ako 90 % neoprávnených migrantov, ktorí sa dostanú do EÚ, využíva služby prevádzačov.
Prevádzačstvo je tiež veľmi ziskovou trestnou činnosťou. Podľa údajov OSN dosahujú prevádzačské siete ročné zisky vo výške 4,7 až 6 miliárd dolárov.