Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí: Rada prijala pozíciu k posilneným trestnoprávnym predpisom
Rada sa dnes dohodla na pozícii k návrhu na aktualizáciu trestnoprávnych pravidiel EÚ týkajúcich sa sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí.
Revidovanými pravidlami sa rozširuje vymedzenie trestných činov a zabezpečuje sa kriminalizácia všetkých foriem sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí vrátane tých, ktoré umožňujú alebo uľahčujú nové online nástroje. Zavádzajú sa nimi aj vyššie tresty a obsahujú konkrétnejšie požiadavky na prevenciu a pomoc obetiam.
Táto pozícia je základom pre začatie rozhovorov s Európskym parlamentom s cieľom dohodnúť sa na konečnom právnom predpise.
Našou prioritou musí byť ochrana najzraniteľnejších osôb v spoločnosti, teda detí. Týmito novými pravidlami posilníme boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí, a to aj pokiaľ ide o živé vysielanie zneužívania alebo využívanie umelej inteligencie na výrobu materiálu obsahujúceho zneužívanie.
Bence Tuzson, maďarský minister spravodlivosti
Rozšírené vymedzenie trestných činov
Aby sa zabezpečilo, že všetky formy sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí budú kriminalizované, dohodli sa členské štáty na aktualizácii vymedzenia týchto trestných činov. Podľa nových pravidiel sú členské štáty povinné kriminalizovať, vyšetrovať a stíhať trestný čin živého vysielania sexuálneho zneužívania detí. V posledných rokoch je na vzostupe získavanie prístupu k živému vysielaniu sexuálneho zneužívania detí za úhradu.
Aktualizovanou smernicou sa takisto zabezpečuje, aby sa do vymedzenia trestného činu zahrnuli realistické snímky materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí. Vďaka tomu bude možné lepšie reagovať na rastúci výskyt deep-fake materiálu alebo materiálu obsahujúceho zneužívanie vytvoreného umelou inteligenciou.
Rada okrem toho zaviedla trestný čin poskytovania pokynov na spáchanie sexuálneho zneužívania detí, sexuálneho vykorisťovania alebo kontaktovania detí na sexuálne účely Trestne postihnuteľnou je napríklad osoba, ktorá šíri a vytvorí návod, či už leták, knihu alebo online príručku, ktorá pomáha iným osobám sexuálne zneužívať dieťa.
Vyššie sankcie
Sankcie za mnohé z týchto trestných činov sa zvýšili. Napríklad v prípade zneužitia mimoriadne zraniteľnej situácie dieťaťa, najmä z dôvodu zdravotného postihnutia, na sexuálne praktiky s dieťaťom, bude páchateľ potrestaný odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej 10 rokov (namiesto súčasných 8 rokov). V prípade, ak dieťa dosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, sa maximálny trest odňatia slobody zvyšuje zo súčasných 3 rokov na najmenej 5 rokov.
Členské štáty môžu vo svojich vnútroštátnych právnych predpisoch stanoviť ešte prísnejšie sankcie.
Súhlas
Rovnako ako v rámci súčasných právnych predpisov bude aj naďalej v právomoci členských štátov, aby stanovili vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, t. j. vek, do ktorého je účasť na sexuálnych aktivitách s dieťaťom zakázaná.
V zmenených pravidlách sa však jasnejšie stanovuje, že účasť na sexuálnych aktivitách s deťmi, ktoré dosiahli vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, by mala byť trestne stíhateľná, ak dieťa nesúhlasí. V smernici sa stanovuje, že súhlas sa musí dať dobrovoľne, zo slobodnej vôle dieťaťa, a že ho možno kedykoľvek odvolať. Takisto sa v nej stanovuje, že nemožno predpokladať existenciu súhlasu v prípadoch, keď dieťa nie je schopné vyjadriť slobodnú vôľu.
Posilnenie trestného stíhania a podpora obetí
S cieľom zabezpečiť, aby sa obete mohli účinne domáhať spravodlivosti, Rada zaviedla nový odsek o premlčacích lehotách. Zaručuje sa ním, že trestné činy možno vyšetrovať a stíhať dostatočne dlho po tom, ako obeť dosiahne plnoletosť. Toto obdobie je stanovené v rozpätí od najmenej 10 rokov za trestné činy, za ktoré možno uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov, po najmenej 20 rokov za trestné činy, za ktoré možno uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej 10 rokov.
Nové pravidlá takisto prispejú k uľahčeniu oznamovania sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania detí. Členské štáty budú musieť zabezpečiť, aby obete mohli tieto trestné činy oznamovať prostredníctvom prístupných, ľahko použiteľných, bezpečných a ľahko dostupných (online) kanálov. Informácie o tom, ako oznamovať sexuálne zneužívanie, a nástroje na tento účel by mali byť navrhnuté a prístupné spôsobom vhodným pre deti a mali by používať jazyk vhodný pre deti.
Zlepší sa aj podpora obetí sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí. Podľa znenia Rady sa obetiam týchto trestných činov musí poskytnúť lekárska starostlivosť primeraná veku a emocionálna, psychologická, psychosociálna a vzdelávacia podpora, ako aj právne poradenstvo. Nová smernica bude obsahovať aj pravidlá o dočasnom ubytovaní pre obete.
Odškodnenie
Pozícia Rady obsahuje nové pravidlá týkajúce sa odškodnenia obetí sexuálneho zneužívania detí. Podľa pozície Rady musia členské štáty zabezpečiť, aby obete mali právo požadovať od páchateľa náhradu škody, ktorú utrpeli v dôsledku trestných činov vymedzených v tejto smernici EÚ.
Zber údajov a výskum
Zásadný význam pre monitorovanie a hodnotenie fenoménu sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí má zber údajov. Nové pravidlá preto zaväzujú členské štáty, aby zaviedli systém zberu, rozvoja, tvorby a šírenia štatistík o trestných činoch.
Štatistické údaje, ktoré budú musieť členské štáty zbierať, zahŕňajú ročný počet oznámených trestných činov a odsúdení za trestné činy a ročný počet osôb stíhaných a odsúdených za dané trestné činy.
Ďalšie kroky
Na základe všeobecného smerovania, ku ktorému sa dnes dospelo, bude môcť Rada začať rokovania s Európskym parlamentom. Parlament ešte pozíciu nezaujal.
Po prijatí budú musieť národné vlády prispôsobiť svoje trestné zákony tak, aby boli v súlade s revidovanou smernicou EÚ.
Kontext
Súčasné pravidlá EÚ týkajúce sa sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí boli schválené v roku 2011. V štúdii EÚ sa zistilo, že zvýšená prítomnosť detí na internete a technologický vývoj predstavujú výzvy pre presadzovanie práva a vytvárajú nové možnosti zneužívania. V preskúmaní, o ktorom v súčasnosti rokujú zákonodarcovia EÚ, sa má tento vývoj zohľadniť.
Táto aktualizácia trestnoprávnych pravidiel dopĺňa návrh, v ktorom sa stanovujú povinnosti internetových spoločností odhaľovať, oznamovať a odstraňovať materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí v rámci ich služieb. Rokovania o tomto návrhu stále prebiehajú.