OSOBY ZADRŽANÉ NA POLICAJNÝCH ODDELENIACH ČELIA NEDOSTATKU VYCHÁDZOK, VYSOKÝM TEPLOTÁM ..

Verejný ochranca práv a zamestnanci odboru dohľadu nad obmedzovaním osobnej slobody Kancelárie verejného ochrancu práv, uskutočnili od mája 2023 do júna 2024 spolu 22 neohlásených kontrolných návštev policajných oddelení.

Z neohlásených kontrolných a systematických návštev boli vypracované individuálne správy obsahujúce zistenia a odporúčania na zlepšenie praxe a podmienok v policajných celách. Následne bola vydaná súhrnná správa obsahujúca systémové odporúčania na zlepšenie podmienok v celách policajného zaistenia (CPZ) a určených priestoroch adresované Prezídiu Policajného zboru a Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky (MV SR). Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský plní od mája 2023 aj úlohy Národného preventívneho mechanizmu (NPM) podľa Opčného protokolu k Dohovoru proti mučeniu a inému krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu. „Aj na základe mandátu NPM, ktorý plním od mája 2023, navštevujeme s kolegyňami a kolegami miesta, kde sú alebo môžu byť osoby obmedzené na slobode. Jedny z nich sú práve policajné oddelenia, v ktorých sú osoby obmedzované v CPZ alebo v určených priestoroch. Sám som napríklad navštívil vo večerných hodinách Okresné riaditeľstvo Policajného zboru SR v Galante, kde som v CPZ nameral až 30,9°C.“ vysvetľuje verejný ochranca práv. Medzi zistené opakujúce sa nedostatky, ktoré sú prevažne systémového charakteru patria:  dlhodobé niekoľkohodinové umiestnenie v určených priestoroch aj počas noci (aj vyše 13 hodín!),

 plošné odoberanie poučení či zdravotníckych pomôcok,

 absencia vychádzok na čerstvom vzduchu

 materiálne podmienky: napr. pripútavanie k pevne ukotveným objektom z kapacitných dôvodov, príliš vysoké teploty v priestoroch obmedzenia osobnej slobody,  nedostatky v oblasti zachovávania súkromia zaistených osôb pri vykonávaní osobných prehliadok a v CPZ (chýbajúce oddelenie toalety od zvyšku cely, monitorovanie toalety kamerovým systémom a iné),  chýbajúce telové kamery pre príslušníkov PZ. V auguste 2024 prebehlo stretnutie s I. štátnou tajomníčkou MV SR a predstaviteľmi PPZ, na ktorom aktéri, okrem iného, diskutovali aj o spôsoboch implementácie jednotlivých odporúčaní zo súhrnnej správy. „V zmysle stanoviska k odporúčaniam v súhrnnej správe, ktoré zaslal rezort vnútra po stretnutí, bude väčšina odporúčaní ešte predmetom odborných diskusií a analýzy zo strany pracovnej skupiny zriadenej na prípravu interného predpisu o určenom priestore na útvare Policajného zboru SR (PZ SR). Zlepšenie materiálnych podmienok si vyžaduje finančné zdroje a v tejto veci sa vedenie PZ SR zaviazalo komunikovať so sekciou ekonomiky MV SR “ dodáva Róbert Dobrovodský. Opatrenie upustiť od pripútavania osôb namiesto umiestnenia do určených priestorov alebo do CPZ prijaté nebolo, aj z dôvodu nedostatočných kapacít určených priestorov a CPZ. A to aj napriek tomu, že Európsky výbor na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (Výbor CPT) opakovane, už od roku 2000, vyzýva slovenské úrady na prijatie efektívnych opatrení, ktoré by úplne túto prax odstránili. K telovým kamerám sa MV SR v stanovisku vyjadrilo, že sa dlhodobo usiluje o zavedenie telových kamier na zabezpečenie videozáznamov o priebehu vykonania služobných zákrokov. V súčasnosti prebieha analýza potrieb PZ SR podľa špecifikácií a požiadaviek na technické riešenie.