Slovakia Steel Mills čaká na definitívne rozhodnutie súdu. ČEB je bezradná

Oceliareň Slovakia Steel Mills je stále predmetom sporu záujemcov o jej prevzatie. ČEB už priznáva, že nevie čo s pohľadávkou.

Košický okresný súd stále rieši odvolanie majiteľov továrne Slovakia Steel Mills. Nepáčilo sa im rozhodnutie z decembra, kedy súd nedovolil oceliarskej firme vstúpiť do reštrukturalizácie.

Na výsledok s napätím čaká hlavne Česká exportní banka. Tej totiž oceliarska fabrika zo Strážskeho dlhuje 4,6 miliardy českých korún. Zo zúfalstva sa česká štátna banka pokúšala trikrát pohľadávku predať. Neuspela však. Priznáva, že je v momentálnej situácii bezradná.

 

 

„V současné době Česká exportní banka nedisponuje žádnými novými informacemi, týkajícími se pohledávky za Slovakia Steel Mills,“ konštatuje hovorkyňa Českej exportnej banky Olga Novotná.

Pre českú banku by bol v momentálnej situácii najvhodnejší konkurz spoločnosti. Z neho by získala aspoň časť peňazí, ktoré jej slovenská firma dlhuje. Myslí si to hlavne jeden zo záujemcov o prevzatie skrachovanej Slovakia Steel Mills.

 

Prečítajte si aj: Česká exportní banka je na odstřel

 

„Reštrukturalizácia je na Slovensku legálny podvod, ktorý by extrémne poškodil záujmy ČEB, ako hlavného chráneného veriteľa, tým pádom aj obyčajného Českého daňového plátcu a teda českého štátu, ktorý v prípade schválenia reštrukturalizácie môže stratiť do 90 percent z hodnoty pôvodného úveru,“ hovorí akcionár KVV Group Valeriy Kristhal.

Česká exportní banka požičala v roku 2007 Slovakia Steel Mills 4,6 miliardy českých korún na vybudovanie závodu výmenou za to, že technológiu dodajú českí exportéri. Oceliarne začali vyrábať v roku 2011, v nasledujúcich dvoch rokoch ale každý rok vykázali stratu zhruba miliardu korún. Česká exportná banka preto vyhlásila zámer predať pohľadávku, ktorá vznikla z nesplácania úveru.

 

 

O pohľadávku banky sa uchádzali akcionári J & T, Arca Capital a ukrajinská KVV Group. Doteraz sa ju ale vydražiť nepodarilo.

Ukrajinský záujemca o továreň Slovakia Steel Mills – KVV Group majiteľov slovenskej firmy podozrieva z podvodu. KVV odovzdala dokumenty o údajnom podvode bývalých majiteľov českému Najvyššiemu štátnemu zastupiteľovi. Chystá sa vyšetrovanie partnera J&T Mária Hoffmanna a veľkopodnikateľa Branislava Prieložného. Mário Hoffmann, ale v reakcii pre biztweet tvrdenia poprel a sám zvažuje právne kroky voči KVV Group.

 

 

Čítajte viac:

 

Oslavy boli predčasné. Súd zastavil ozdravenie Slovakia Steel Mills

Česká exportní banka je na odstřel

Hoffmann s Prieložným údajne falšovali výsledky Slovakia Steel Mills. Chystali vraj podvod

Slovenským oceliarňam vraj schválili reštrukturalizáciu. ČEB pohľadávku ďalej vymáha

Ukrajinci obvinili partnera J&T pred Najvyšším štátnym zastupiteľstvom. Hoffmann čelí vyšetrovaniu pre podvod

Česká polícia rieši dve trestné oznámenia týkajúce sa Slovakia Steel Mills