Slovenské univerzity v minulom roku obstarávali za stovku miliónov eur. Viac ako polovicu rozdali bez súťaže.
Elektronika, výpočtová technika, služby, či kancelárske potreby. Na to všetko dávajú univerzity na Slovensku desiatky miliónov ročne.
Okrem nevyhnutných predmetov súťaží sa však medzi nimi nájdu aj také, ktoré vzbudzujú podozrenie. Približne šesťdesiat percent zákaziek navyše končí u dodávateľov, ktorých si škola vybrala bez obstarávania a peniaze mu vyplatila priamo.
Výnimkou nie sú ani verejné zákazky zverejnené v deň, hraničného termínu pre predloženie ponúk súťažiacich. Pro forma zverejňovanie, niekoľko hodín pred uzávierkou, dokonca aj po nej je bežnou praxou napríklad na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Príkladom môže byť obstarávanie „Workstation“ na realizáciu výpočtov a spracovanie dát. Obstarávanie zariadenia za viac ako osem tisíc eur bolo na stránkach univerzity zverejnené 28.11.2013. Termín, do ktorého mali záujemcovia predložiť svoje ponuky bol 22.11.2013.
„Osobu zodpovednú za verejné obstarávanie som kontaktoval za účelom bližšej špecifikácie zákazok ktoré boli vyššej hodnoty ako je 1000 eur a boli zadané a zverejnené v ten istý deň a zároveň z povahy predmetu obstarávania bolo zjavné že sa nejednalo o naliehavé riešenie havarijného stavu,“ povedal nám pracovník dopytového portálu, ktorý nás na zvláštnu súťaž univerzity upozornil. „Od zodpovednej osoby som nedostal žiadnu odpoveď,“ dodal.
Nám sa od zodpovedných pracovníkov Slovenskej technickej univerzity podarilo získať vyjadrenie. V zverejnení po termíne na predkladanie ponúk nevidia problém. „V prípade obstarávania, na ktoré sa pýtate ide o podlimitnú zákazku, teda zákazku z nízkou hodnotou. V prípade takýchto obstarávaní s nízkou hodnotou je verejný obstarávateľ povinný zverejniť zadávanie zákazky najmenej tri pracovné dni pred jej zadaním. Takto postup upravuje zákon a takto postupujú aj ďalšie verejné a štátne inštitúcie,“ konštatuje Andrea Settey Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu Slovenskej technickej univerzity.
Zverejniť súťaž teda stačí pred jej zadaním, nie pred termínom do kedy môžu záujemcovia reagovať. „Zákon nestanovuje podmienky obstarávania podlimitnej zákazky, V zmysle usmernení Úradu pre verejné obstarávanie je na verejnom obstarávateľovi ako si podmienky podrobne upraví. V prípade našej inštitúcie vnútorne predpisy prikazujú každému zamestnancovi, ktorý takúto zákazku realizuje, najprv vykonať prieskum trhu s oslovením minimálne troch záujemcov,“ hovorí Hajdúchová.
V prípade workstation boli podľa nej oslovené tri firmy. Univerzita tak vraj ide nad rámec zákona, ktorý neprikazuje oslovenie viacerých spoločností. Mená oslovených firiem však podľa Andrey Settey Hajdúchovej nie je možné zverejniť. V praxi tak nemožno zistiť či obstarávatelia skutočne firmy oslovujú, ani to o aké firmy ide.
Podľa pracovníka, ktorý v najväčšom dopytovom portáli v Čechách a na Slovensku verejné súťaže kompletuje je príkladov nejasných a podozrivých súťaží mnoho. A to práve pri menších, menej nápadných zákazkach.
Hotovou detektívkou je často samotné hľadanie súťaže, alebo skúmanie jej popisu. „Posledný problém, ktorý sme riešili s našim klientom bolo že pri zákazke nebola ani špecifikácia, či je zákazka vyhlásená alebo už vysúťažená. Zaujimavým špecifikom pre mňa je zadávanie zákazky v deň zverejnenia na základe príkazu rektora alebo zdovodnením uzávierky interného systému. Priznám sa, že je táto nadradenosť nad zákon pre mňa prinajmenšom čudná,“ hovorí pracovník dopytového webového portálu.
V niektorých prípadoch sa k činu odhodlajú aj firmy, ktoré mali o zákazku záujem, no za zvláštnych okolností prišli o možnosť získať ju. Voči súťažiam slovenských univerzít bolo v roku 2013 vznesených 12 námietok. Najkritizovanejšou bola Univerzita Komenského v Bratislave, za ňou sa v počte námietok umiestnila Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.
Z namietaných obstarávaní však boli zrušené a opakované len tri. Šlo o obstarávania “Príslušenstvo lôžok“, “Komplet medicínskych zobrazovacích zariadení pre JLF UK Martin“ Univerzitou Komenského v Bratislave a stavebné práce Katedry hudobnej výchovy na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Spomedzi slovenských univerzít je možné spomenúť jediný svetlý príklad a to Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá vyhlasuje zákazky nad rámec zákona. „Priradzuje k nim CPV (spoločný slovník obstarávania), stanovuje hodnotu, vyhlasuje ich v dostatočnom predstihu minimálne 3 dní pred zadaním častokrát aj skôr a celková prehľadnosť na ich stránkach je ukážková,“ spresňuje expert na verejné obstarávania dopytového portálu.
Nadlimitné alebo podlimitné zákazky sa povinne zverejňujú vo Vestníku verejného obstarávania a nadlimitné aj v Úradnom vestníku Európskej únie. „Zároveň vyhlásenie týchto zákaziek zverejňujeme aj na svojom profile, teda na webovom sídle, kde sú zverejnené aj ďalšie povinné informácie vyplývajúce zo zákona o verejnom obstarávaní,“ spresňuje hovorkyňa Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Jaroslava Oravcová.
Výzvy na predkladanie ponúk zverejňuje univerzita na svojom profile, teda na webovom sídle aj v prípade, kedy ide o obstarávania produktov a služieb menšieho rozsahu, kedy zverejnenie nie je zo zákona povinné.
„Vyhlásené zákazky na tovary, služby a stavebné práce predstavovali v roku 2013 čiastku zhruba 23 miliónov Eur. Väčšina z nich sú financované z nenávratných finančných prostriedkov z fondov Európskej únie,“ sumarizuje minulý rok Jaroslava Oravcová. Najväčší balík súťaží predstavujú rôzne druhy prístrojov slúžiacich na vedu a vzdelávanie a informačno-komunikačné technológie. Keďže košická univerzita vyučuje najmä medicínske obory, veľa peňazí dáva aj na spotrebný materiál, potrebný pre chod prístrojov, alebo k samotnej výučbe, či už lekárov, stomatológov, biológov, chemikov a ďalších.