Doprastav má správcu. V rámci ozdravenia nerozhoduje sám

Ozdravný plán stavebnej spoločnosti Doprastav sa napĺňa. Firma o sebe nesmie rozhodovať sama

Jedna z najvýznamnejších slovenských stavebných firiem Doprastav bude pri svojom rozhodovaní odkázaná na názory správcovskej firmy. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I spoločne s veriteľmi.

Dozornú správu zaviedla spoločnosť BANKRUPTCY & RECOVERY SERVICE. Od teraz bude musieť Doprastav čakať na jej súhlas s akýmkoľvek splatením časti dlhov, ktoré má. Správca na seba naviac preberá aj časť bežných právnických úkonov Doprastavu.  

 

 

Stavebný gigant dlží veriteľom až 234 miliónov eur. Na ich splatenie čakajú banky UniCredit, Tatra banka, VÚB, Slovenská sporiteľňa, ČSOB a ING. Netreba zabúdať ani na veriteľov z rovnakého oboru ako Doprastav – stavebné firmy z Poľska, či malých dodávateľov zo Slovenska.

Aby sa veritelia nerozhodli prinútiť súd k speňaženiu majetku firmy, tento rok Doprastav požiadal o ochranu Okresného súdu v Bratislave.

 

Prečítajte si aj: Stavebníctvo nečaká zlatý rok. Dobrou správou je však smrť pesimizmu

 

"Cieľom tohto dočasného stavu a nevyhnutného kroku je ozdraviť a stabilizovať spoločnosť tak, aby mohla pokračovať v činnosti a plniť svoje zmluvné záväzky," konštatoval hovorca Doprastavu Michal Krajčír.

Nie všetkým veriteľom, ale ochrana vyhovuje. Tí nebankoví poukazujú na dlhy, ktoré vznikli zo spolupráce na stavebných projektoch. Veľa z nich smeruje do Poľska.

Problémom totiž bola neúspešná expanzia Doprastavu na tamojší trh verejných zákaziek. Tam Doprastav v roku 2010 zvíťazil, ako člen konzorcia, v tendroch na stavbu veľkých diaľničných úsekov. Tie mal dokončiť pred konaním Majstrovstiev Európy 2012. Kvôli prieťahom sa však dostal do problémov a nebola mu vyplatená celá suma hodnoty zákaziek.

 

 

"Dôvodom žiadosti o schválenie reštrukturalizácie sú vysoké záväzky a nezaplatené faktúry investorom za objednané práce na výstavbe poľských ciest," potvrdil vo vyjadrení médiám hovorca Michal Krajčír.

Jednou z firiem, ktoré v Poľsku pre Doprastav pracovali je Žurawski Grzegorz Przedsiebiorstwo handlowo uslugowe stalpol. Jeho pohľadávku teraz vymáha ďalšia poľská firma Tona.

 

 

Čítajte viac:

Stavebníctvo nečaká zlatý rok. Dobrou správou je však smrť pesimizmu

Doprastav dostihuje minulosť. Poľská firma sa hlási do reštrukturalizácie

Doprastav dlhuje Váhostavu. A obaja nechcú platiť

Ďalšia stavebná firma má problémy. Zvolenský Unios chránia súdy

Krach slovenského stavebníctva je hanbou ľudí ako sú Široký s Hodorovským

Dlhy ich dobehli. Širokého Váhostav je definitívne v konkurze

Stavebnícky gigant uniká krachu. Doprastavu odklepli reštrukturalizáciu