Enel chce stále predať svoj majetok na Slovensku a v Rumunsku. Do júna
Taliansky energetický koncern Enel má napriek meškaniu stále v pláne predať svoj majetok na Slovensku a v Rumunsku. Do júna
Taliansky energetický koncern Enel má napriek meškaniu stále v pláne predať svoj majetok na Slovensku a v Rumunsku. Predaj by mal byť úplne dokončený najneskôr na budúci rok v júni, povedal v rozhovore s listom Financial Times generálny riaditeľ firmy Francesco Starace. Firma chce predajom uistiť investorov, že je schopná splácať svoj dlh a ďalej sa chce zamerať na rýchlejšie rastúce trhy.
"Máme ponuky. Vieme viac menej aké problémy tam sú a vieme, že tento proces by mohol byť uzatvorený niekedy v období odteraz do budúceho júna," vyhlásil Starace.
V Enele vlastní podiel 30 percent talianska vláda. Firme sa nedarí znížiť vysoké zadlženie, ktoré je dedičstvom po kúpe španielskej konkurenčnej firmy Endesa z roku 2008. Súčasne investuje na nových rastových trhoch mimo Európy.
Prečítajte si tiež: Štát hasí spálenisko. Mochovciam odklepli ďalšie peniaze a meškanie
Starace je v čele firmy od vlaňajšieho mája. Od tej doby už zaviedol niektoré rozsiahle organizačné zmeny, ktorých cieľom je zjednodušiť štruktúru firmy, a rad úsporných opatrení. Avšak sa dostal pod tlak, pretože nedokončil plánovaný predaj majetku vo východnej Európe, ktorý mohol skupine priniesť zhruba štyri miliardy eur.
Napriek spomaleniu rastu v niektorých častiach Latinskej Ameriky chce Enel pokračovať v raste v tomto regióne. "Ak máte populáciu, ktorá je tak veľká a mladá, pre podnikanie ako je poskytovanie elektriny, je to úžasné uistenie, že v najbližších desiatich až dvadsiatich rokoch dopyt porastie," dodal Starace. Je však triezvejší vo výhľade rastu domáceho trhu, ktorý brzdí stagnujúa ekonomika. Starace by mal v marci predstaviť ďalšie detaily reorganizácie.
Enel vlastní podiel 66 percent v spoločnosti Slovenské elektrárne (SE). O podiel vyjadrila záujem česká energetická spoločnosť ČEZ alebo slovenská petrochemická skupina Slovnaft spolu s maďarským energetickým podnikom MVM Group.
Čítajte viac:
Štát hasí spálenisko. Mochovciam odklepli ďalšie peniaze a meškanie
Rosatom: Zrušiť spoluprácu medzi EU a Ruskom je pri projektoch na sto rokov hlúpe
Konstantin Jacoby: 70 rokov späť – čo Rusko dlhuje Ukrajine
ČEZ mimo hru o Slovenské elektrárne. Česi Mochovce dostavať nechcú
Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu
ČEZ by chcel elektrinu spod Tatier. Mal by ale radšej búchať hlavou o stenu
Mochovce skúma OSN a Európska komisia. Martin Pospíšil vysvetľuje prečo
O Slovenské elektrárne majú záujem Číňania