Jozef Brhel: Muž, ktorý nechce, aby ste o ňom vedeli

Podnikateľ Brhel - údajný zakladateľ SMER SD je záhadou. Jeho vplyv je však nedozerný

Jozef Brhel, v spise Gorila označovaný za akcionára SMER – SD je pre každého veľkým otáznikom. Hoci sa na očiach verejnosti takmer neukazuje, Forbes odhaduje jeho majetok na 350 miliónov eur. Aj keď pozná iba zlomok jeho majetku, prisudzuje mu pozíciu 20. najbohatšieho Slováka.

Brhel bol slovenskej verejnosti známy hlavne ako poslanec HZDS. V Mečiarovom hnutí sedel ako člen poslaneckého klubu v období 1998 – 2002. Zaujímavé je aj to, že na jeho politické aktivity záhadne zabudol dokonca aj samotný Google, nehovoriac o archívoch ďalších médií.

Brhelovo pôsobenie v politike sa oficiálne skončilo v roku 2003, keď po vystúpení z HZDS a založení Ľudovej únie položil poslanecký mandát. Hoci sa k politike, podobne ako ku gru svojich aktivít nerád vyjadruje, o jeho podiele pri založení SMER – SD nehovorí len spis Gorila.

„Pre ľudí ako Ivan Kiňo, Ján Gabriel či Jozef Brhel bol Smer vedľajšou investíciou, ak by sa HZDS nedostalo po voľbách do vlády,“ povedal v roku 2005 časopisu .týždeň bývalý poslanec hnutia Jaroslav Jaduš. Podľa kuloárov nie je Brhel len zakladateľom, ale s Jurajom Širokým aj jedným z najaktívnejších sponzorov SMERu súčasnosti.

Nasvedčoval by tomu aj jeho úspech v solárnej energetike. Štátna firma Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ktorá vlastní celoštátne elektrické vedenie jeho firmám RJ Development a Alter energo udelila rozsahovo najvýhodnejšie licencie pre výrobu solárnej energie. Prenosová sústava je kvôli svojej prepravnej kapacite pre otvorenie sa slnečnej energii obmedzená. Štátna firma vyberala najrýchlejšie spoločnosti, ktoré o výrobu energie prejavili záujem. Firmy Jozefa Brhela boli medzi nimi. Okrem štátneho príspevku na zelenú energiu tieto firmy čerpajú aj európske dotácie, čo je označované za unikát.

 

Prečítajte si aj: Impérium Lexovcov: Špinavý biznis a tajné peniaze

 

Okrem slnečných elektrární vlastní Brhel aj firmu Cogen West v Bratislave. Tá vyrába z plynu teplo pre Bratislavskú teplárenskú aj elektrinu do prenosovej sústavy. Ene – tep je firmou, ktorá sa stará o technické zázemie Cogen West. Obe firmy sú štedro podporované štátnymi subjektami.

Cogen West Bratislava ovláda Brhel cez investičnú firmu Prvá rozvojová spoločnosť, čo je jeden z mála subjektov v jeho portfóliu, ku ktorým sa priznáva.

 

 

O svojom biznise sa rozhodol prehovoriť až vlani, keď týždenníku Trend prezradil aspoň zlomky biznisu, ktorý vykonáva. Otvorene poznamenal, že rozhovor poskytol len preto, aby mal mediálne referencie o tom, že solárny biznis prevádzkuje. Uchádzal sa totiž o zákazky v Nemecku a na severe Európy.

Ako sa koncom tohto roka ukázalo, uspel. Cez spoločnosť E-Group získal Jozef Brhel dva lukratívne projekty výstavby veterných elektrární vo Fínsku. Investície projektov sa pohybujú na úrovni štyridsiatich miliónov eur.

A to je čo sa týka Brhelových priznaných energetických projektov všetko. Zvyšok ostáva zahalený rúškom tajomstva. Rovnako ako jeho podnikanie v realitách a financiách.

Z podnikateľovho súkromia rezonujú hlavne dve fakty. Vlastníctvo luxusnej vily na Strmom vŕšku a bulvárna pikantéria o jeho synovi. Ten sa totiž oženil s dcérou Juraja Širokého.

 

 

 

 

 Čítajte tiež:

Zdeněk Bakala: Nenávidený uhľobarón v Ostrave a milovaný donor umenia v Prahe

Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič: Základný kameň finančných žralokov

Milan Fiľo: Papierenský magnát, ktorý si rozumie s každým politikom

Juraj Široký – akcionár SMERU a stavebnícky „kmotor“

Vladimír Poór je na scéne vďaka Mečiarovi. Štýl podnikania nemení

Alexej Beljajev: Mocný muž je strojárom obviňovaným z kontaktov s podsvetím

Nerozlučná "dvojka" z východu: Krajňák a Kamarás

Muž bez tváre František Hodorovský: Nikto ho nevidel, ale pozná ho každý