Military Metals kúpila antimónové a cínové ložiská na Slovensku
Kanadská spoločnosť Military Metals kúpila na Slovensku tri pozemky s ložiskami antimónu a cínu. Vzhľadom ku geopolitickému vývoju si sľubuje zhodnotenie.
"Keďže získavame tento prvotriedny antimónový projekt na Slovensku s historickými zdrojmi, robíme transformačný krok na posilnenie prístupu Európy ku kritickým surovinám. Vďaka dobre zavedenej a bohatej nerastnej základni nám tento brownfield umožňuje pracovať na spoľahlivej domácej dodávke antimónu, keď Európa čelí rastúcemu tlaku dodávateľského reťazca,“ povedal generálny riaditeľ Military Metals Scott Eldridge. "Táto akvizícia odzrkadľuje náš záväzok znížiť závislosť od čínskeho dovozu, zabezpečiť stabilitu pre európsky trh a umožniť Západu riadiť odolnejšiu a sebestačnejšiu budúcnosť pre kritické materiály," dodal.
Predávajúcim bola spoločnosť Target. Tá na Slovensku vlastnila tri brownfield projekty. Spomedzi troch projektov je najpokročilejšie rozpracovaná lokalita „Trojarová“. Ide o bývalú štôlňu nachádzajúcu sa v Malých Karpatoch. Potenciálne sa tam podľa firmy nachádza jedno z najvýznamnejších známych primárnych ložísk antimónu v Európskej únii.
V priebehu rokov 1980-1900 bolo do ložiska historicky dokončených 63 vrtov v dĺžke 1,5 kilometra spolu s takmer 1,7 kilometrami podzemných trás. V ložisku sa nachádzajú historické (nevyhovujúce) zdroje antimónu a doplnkového zlata.
Okrem toho Military Metals získala na Slovensku pozemok "Medvedi-Potok" s cínovým ložiskom. Lokalitu tretieho menšieho antimónového zdroja firma nešpecifikuje, má ísť o dva tucty malých podzemných diel pozdĺž 10-kilometrovej trasy.
Čítajte aj:
Vzor zodpovednej ekonomickej politiky? Výnosy britských štátnych dlhopisov dosiahli maximum
PayPal zvýšila výhľad zisku. Trh však očakával lepšie správy
Rio Tinto kupuje Arcadium Lithium za 6,7 miliardy dolárov
Firma teda nakupuje staršie štôlne, ktoré boli historicky uzavreté a zrejme verí, že tlak Európskej únie na produkciu domácich kritických materiálov v budúcnosti otvorí možnosti nerasty v nich zase ťažiť. Military Metals je však len prieskumnou firmou. Nakupuje pozemky s potenciálnymi zásobami vybraných nerastov a v prípade otvorenia možnosti ťažby tieto pozemky predáva ďalším firmám so zámerom ťažby.
Antimón využíva technológia od batériových technológií až po pokročilé vojenské inštrumenty, ako je nočné videnie a infračervené senzory, je klasifikovaný ako kritický minerál v Spojených štátoch, Kanade, Európskej únii a Spojenom kráľovstve. V súčasnosti je viac ako 90 % svetových zásob antimónu sústredených v Číne, Rusku a Tadžikistane.
Tomáš Lemešani
Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope alebo darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP