Povinná správa odpadov a obalov. Aké povinnosti má zamestnávateľ v súvislosti s recykláciou?

Povinnosť zapájať sa do správy odpadov a recyklačných mechanizmov sa týka každej výrobnej firmy a nejednej firmy z iných oborov. Pojem odpady a obaly sa stal nočnou morou účtovníkov, ktorí dostali agendu manažmentu odpadového hospodárstva vo firme na starosť. Často si tak pomáhajú externými firmami.

Keďže naša modelová firma vyrába káble a ďalšie malé elektronické súčiastky, musí sa zaoberať taktiež povinnosťami, ktoré má vo vzťahu k odpadovému hospodárstvu ako výrobca elektrozariadení. V niektorých prípadoch sa povinnosti so spracovaním odpadu prenášajú zo subdodávateľov na vyššie postavené články výroby.

V prípade firmy, ktorú si v našich príkladoch predstavujeme je však spoločnosť ako subdodávateľ a prvovýrobca komponentov elektrozariadení považovaná za pôvodcu recyklovaného elektroodpadu. Ten produkuje navzdory tomu, že časť z neho sama spracuje v rámci obehovej ekonomiky do ďalšej výroby. Káblové súčasti dodáva do zariadení, ktoré sú následne kompletované do skupiny “Malé IT a telekomunikačné zariadenia nad 0,5 kg do 1,5 kg vrátane”. Ide o kategóriu 6 určenú MŽP SR.

Úprava odpadového zákona spoločne so súborom opatrení, ktoré do slovenskej legislatívy implementovali prvky európskych smerníc zaviazali spoločnosť uzavrieť dohodu s organizáciou zodpovednosti výrobcov. Tá zodpovedá za spracovanie elektroodpadov, tiež spravuje hospodárenie tohto systému za svojich členov.

Čítajte aj:

Aké povinnosti splniť pri spustení ostrej prevádzky?

Prevod vlastníctva nehnuteľnosti v podnikaní. Jednoduchý akt v byrokratickom pekle

Prevádzka výrobnej firmy. Čo všetko treba zariadiť?

Pri zmluvne požadovanej objednávke 40000 káblových kompletov je teda predpokladaný náklad na recyklačný poplatok spoločnosti 4000 eur. Počas roka sa však daná výroba pravdepodobne navýši, v hre je aj rozšírenie sortimentu. Reálne náklady sa tak ukážu až po ročnom fungovaní spoločnosti.

Samostatnou kapitolou je potom posudzovanie firmy ako pôvodcu obalov. Aj v tomto prípade je firma povinná spĺňať niekoľko regulácií. Nahlásiť sa na ministerstve životného prostredia, viesť evidenciu odpadov a obalov a na základe pravidelných reportov odvádzať poplatky. Aj tu sa preto radšej spolieha na služby externého experta.

 

Tomáš Lemešani, text vznikol ako súčasť analýzy pripravovanej pre Republikovú úniu zamestnávateľov

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb