Biztweet Exclusive: Európska únia na rázcestí

Koronakríza ešte výraznejšie odkryla charakter nacionalistického populizmu šíriaceho sa naprieč starým kontinentom.

Prvou reakciou jednotlivých vlád členských štátov bolo vo väčšine prípadov izolovanie sa od zvyšku Únie. A to nielen v územnom slova zmysle. Štáty často ignorovali ohlasovanie vzájomných opatrení, nezaujímali sa o možnú odbornú, či materiálnu koordináciu a naopak pokúšali sa navzájom súperiť o potrebné hodnoty pre boj s koronakrízou.

Na Brusel sa začali obracať poväčšinou až s otázkou na finančnú pomoc. Natiahnutú ruku pritom často dopĺňala kritika vlád, že za nezvládnutie nástupu pandémie môže Európska únia. Marketingovo sa tak pokúšali zbavovať zodpovednosti a občanom zatajiť napríklad to, že vôbec nevstúpili do spoločného nákupu zdravotníckych pomôcok, logistickej spolupráce, odbornej spolupráce, či mechanizmov stimulovania ekonomiky.

Výsledkom sú zarážajúce výsledky verejnej mienky, kedy tak v Česku ako aj na Slovensku občania ďakujú za pomoc v boji proti koronavírusu Číne. Ide o krajinu, ktorá tesne pred krízou získala masívnu podporu Európskej únie. Zdravotnícke pomôcky boli komunistickej krajine Bruselom darované v rekordnom objeme, bezplatne a diskrétne. Čína si totiž želala nedráždiť obyvateľstvo tým, že situáciu nezvláda a potrebuje pomoc Európskej únie.

Už o pár týždňov európske štáty ako Česko doslova prosia Čínu, aby im dodala omnoho menšie množstvá zdravotníckeho materiálu. Ten im komunisti predávajú a ešte submisívne vlády nútia verejne autoritárskemu režimu ďakovať. Slovenským fenoménom je zas názor ľudí, že kvalitnú pomoc v boji s pandémiou ponúkla Ruská federácia. Fakt, že s bojom s pandémiou nemá na Slovensku absolútne nič spoločné ukazuje silu ruskej propagandy na slovenských dezinformačných serveroch.

Biztweet Exclusive: Ani doba koronavírusová neznamená koniec

Biztweet Exclusive: Ideologie a populismus namísto reforem

Biztweet Exclusive: Méně je někdy více

To všetko potvrdzuje, že Únia musí reagovať a prinútiť členské štáty k tomu, aby s ňou hrali rovnú hru. Rekordná masívna ekonomická stimulácia zo spoločných zdrojov by mala byť spojená taktiež s prebudovaním vzájomnej komunikácie a prístupu k samotným európskym občanom.

V marci sme sa na Biztweete zaoberali hlavne cestami, ktorými by sa mohla Únia snažiť dostať k novému nádychu v podobe renesancie vzájomných vzťahov členských štátov. Inštitucionálna, ekonomická, či štrukturálna reforma Európskej únie bude nevyhnutná. Scenáre hovoria o priblížení, vzdialení aj rozkoľajení Únie na viac prúdov. Ktorá cesta je najreálnejšia?

Biztweet Exclusive 0520 nájdete na tomto linku, alebo v našom eshope. Pred nákupom stačí podstúpiť rýchlu registráciu, kde nám postačuje váš email.