Jana si do úst neberte. Proti konšpirátorom bojoval

V Prahe sme boli svedkami odporného cynizmu, nechutnej arogancie a svedectva o malosti slovenskej diplomacie v Česku. Na účet Jána Kuciaka.

Dotovaný Slovenský dom, zapálený ľavičiar Peter Weiss a skupinka samozvaných mediálnych odborníkov obhajujúcich šírenie lží a propagandy. Ani miesto, ani spoločnosť nepredstavovali okolnosti, s ktorými by chcel mať zavraždený novinár Ján Kuciak čokoľvek spoločné.

Napriek tomu sa tam ocitol a spravil nechcenú reklamu alibistickému politikovi, diplomatickému biznisu i konšpiračným médiám.

Získal totiž „Krameriovu cenu“, ktorú udeľuje Asociace nezávislých médií. Ide o organizáciu, ktorá pod nezávislosťou chápe nedodržiavanie etických pravidiel, zákonov, šírenie lží, hoaxov, politickej propagandy a clickbait.

Asociáciu založili Stanislav Novotný, Petr Žantovský, Ondřej Geršl a Ján Korál.

Bývalý policajný prezident Novotný je pravidelným prispievateľom v konšpiračných Parlamentných listoch, či na webe ac24. Píše o témach západnej cenzúry, kritizuje údajnú rusofóbiu a nájdete ho aj na webe o bielych heterosexuálnych mužoch.

Petr Žantovský je od roku 2018 členom Rady ČTK, zvoleným za hnutie ANO. Ide o jedného z ľudí, ktorého Andrej Babiš vyhandloval s neonacistickou stranou Tomio Okamuru za podporu pri hlasovaniach v záujme ANO. Sám seba, nutno dodať napriek mizerným výsledkom, prezentuje ako mediálneho experta. Má pritom pramálo relevantných skúseností a bývalými zamestnávateľmi bol označovaný za konšpirátora, ktorý sa snažil vymýšľaním vlastných verzií vzbudzovať záujem, ktorý si normálnou prácou nezasluhoval. Publikuje na Parlamentných listoch. Je presvedčeným podporovateľom Miloša Zemana, SPD aj komunistov. V jednom z tohtoročných rozhovorov obhajoval správy o chemitrails, či vesmírnych jašteroch.

Ondřej Geršl je priamo zakladateľom projektu ac24.cz, ktorý je jedným z najpopulárnejších konšpiračných serverov, živí sa clickbaitom a nikto presne nepozná jeho finančné pozadie. Jan Korál stojí za ďalším konšpiračným webom nwoo.org. Ten okrem boja proti Európskej únii šíri hlavne obsah a propagandu Bloku proti Islámu, čo je xenofóbny biznisový projekt neonacistov a kontroverzného politika a podnikateľa Víta Bártu.

Fakt, že si táto partia dovolila využiť meno Jána Kuciaka na vlastnú prezentáciu je nechutný. Jano totiž bojoval aj proti ľuďom ako sú práve oni. O konšpirátoroch napríklad písal komentár aj pre náš Biztweet.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Hodnota života podľa kapitána Danka

Čo a komu by mohol Kiska dať a naopak vziať

Sulíkove vyjadrenia o migrantoch poburujú

Boli to práve konšpiračné weby, ktoré medzi popletenými ľuďmi, veriacimi všetkému, čo nájdu na sociálnej sieti, začali šíriť konšpirácie o tom, že bol Ján Kuciak zavraždený, lebo bral drogy, lebo bol agent tajnej služby, alebo ho zastrelila opozícia v čele s prezidentom Kiskom. Posmrtné zneužitie jeho mena je preto znakom vysokého cynizmu, neúcty k ľudskému životu, Janovmu odkazu i dôkazom toho, že vďaka populistickým politikom ako je Okamura, Klaus, Zeman, Fico, či Babiš, začínajú neseriózni nenávistní blogeri nosiť nálepku serióznych žurnalistov.

Pomáha im práve prístup politikov ako je Peter Weiss. Ten prišiel prevziať Janovu cenu, ktorú doposiaľ dostala len pestrá zmes xenofóbov a proruských konšpirátorov bez toho, aby si relevanciu ocenenia overil. Prívrženec Roberta Fica si prišiel pozdvihnúť ego a na chlebíčky bez toho, aby si vzhľadom k vážnosti diania na Slovensku dal námahu a preveril si, čo si o ocenení myslia Janovi najbližší.

Na podujatí dokonca konšpirátorov pochválil za to, že sú pomyselným mostom medzi mediálnym mainstreamom a alternatívnymi médiami. Peter Weiss je zrejme v politike už tak dlho, že nevie rozoznať skutočnosť od fikcie.

Pre neho, rovnako ako pre Slovenský dom, ktorého program pripomína viac súkromnú klubovňu než dôstojný priestor pre prezentáciu slovenskej kultúry, ide o hanbu, za ktorú by sa mali ospravedlniť.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope