Jedna pani povedala: skartované železné miliardy

Miliardy v korunách a stovky miliónov dolárov. Štát skartoval dokumenty o podpore košických železiarní a dodnes sa tvári, že továreň nikdy dotácie nedostala. Vzhľadom k pokračujúcemu úpadku slobody slova sa Biztweet rozhodol spustiť rubriku „Jedna pani povedala“.

Zverejníme v nej konkrétne prípady lží štátnych inštitúcií a vykreslíme, ako novinárov zavádzajú, alebo zastrašujú. 

Prípad, na ktorý Biztweet narazil pred dvomi rokmi nás naozaj zarazil. O mohutnom dotovaní košických železiarní sa hovorí a vie roky. Napriek tomu si štát dovoľuje zatajovať informácie o tom, koľko zo spoločných peňazí podniku dal a dáva. Ten to vo svojej komunikačnej stratégii adekvátne využíva a enormné dotácie bagatelizuje.

V roku 2016, teda roku, kedy už vo vyspelom svete bežne funguje verejná kontrola akéhokoľvek nakladania s verejnými financiami, nás Ficova vláda prekvapila vyjadrením o tom, že U.S.Steel Košice, ani jeho predchodcovia VSŽ, VSŽ U.S.Steel a VSŽ Oceľ nikdy žiadnu pomoc štátu nedostali. S pokojom to tvrdia všetky zapojené rezorty.

„MH SR neposkytlo priamu alebo nepriamu štátnu pomoc pre spoločnosť U.S.Steel Košice a ani pre jej predchodcov,“ odpovedalo Biztweetu ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Pýtali sme sa na priamu aj nepriamu pomoc, teda aj pomoc vo forme daňových úľav, či zliav na energiách. Otázka smerovala na obdobie od roku 1990, teda aj predchodcu rezortu hospodárstva – ministerstvo privatizácie.

Na ministerstvo hospodárstva nás presmerovalo aj ministerstvo financií. Ten istý smer mala aj odpoveď Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorú sme si vyžiadali žiadosťou na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Vláda teda takisto tvrdila, že sa jej podpora pridelená oceliarni, ktorú sama schválila netýka a informácie má rezort hospodárstva.

Poslednú podporu pre U.S.Steel pritom schválila vláda Roberta Fica memorandom o porozumení medzi vládou Slovenskej republiky a korporáciou U.S.Steel v roku 2013.

Vláda sa v rámci memoranda zaviazala novelizovať zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie tak, aby mohla byť výroba elektriny z hutníckych plynov oprávnená na podporu doplatkom, ktorého úroveň bude minimálne 80 eur po dobu 15 rokov. U.S.Steel tak získa štátne peniaze za energiu, ktorú vyrába ako vedľajší produkt pri oceliarskej činnosti.

Štát ďalej spolufinancoval nákup nových kotlov košických oceliarní, tak, aby spĺňali parametre, ktoré od nich požaduje Európska únia.

Vláda Roberta Fica prisľúbila aj ďalšie zlacnenie elektriny pre priemyselné podniky, úpravu poplatkov za skladovanie firemného odpadu, či spolufinancovanie nákupu nových technológií znižujúcich produkciu emisií v U.S.Steel Košice.

V roku 2014 začalo aj šesťročné obdobie, kedy košické železiarne dostanú každý rok milión eur ako kompenzáciu za nízke ceny emisných povoleniek ETS. Peniaze dostáva aj napriek výraznému nárastu cien.

To však nie je všetko. U.S.Steel aj jeho košickí predchodcovia čerpali štátnu pomoc aj roky pred Ficom. Ide o jednoznačne najpodporovanejší podnik z verejných financií v histórii Slovenska.

Čítajte aj:

Jedna pani povedala: Kľudné klamstvo obrany

Jedna pani povedala: Kažimírov audit

Dzurindova vláda v roku 2000, kedy do železiarní vstupovali Američania dohodla, že pri zachovaní zamestnanosti s výnimkou dobrovoľných odchodov a investíciách do fabriky vo výške 700 miliónov dolárov, budú mať košickí oceliari v prvých piatich rokoch nárok na neplatenie dane zo zisku a v ďalších piatich odvedú do štátnej pokladnice iba polovicu z vymeranej dane.

Daňovú úľavu vo výške 430 miliónov dolárov firma vyčerpala už v roku 2008. "U. S. Steel bola jednou z prvých spoločností na východe, ktoré túto možnosť využili a splnila všetky z toho vyplývajúce záväzky, niektoré aj nad dohodnutý rámec. Boli sme napríklad povinní preinvestovať v priebehu desiatich rokov 700 miliónov a doteraz sme preinvestovali 1,31 miliardy USD," uviedol pre Korzár hovorca U.S.Steel Košice Ján Bača. Na naše otázky hovorca neodpovedal, firma však pri otázke štátnej podpory zvyčajne argumentuje vyzdvihovaním investícií. Ide o klasický argumentačný postup, ktorý je však do značnej miery faulom. Množstvo investícií totiž pre sprísňujúcu sa legislatívu robia aj firmy, ku ktorým štát tak štedrý nie je.

Podľa informáci Biztweetu si štát lživé vyjadrenie o neexistujúcej podpore pre fabriku dovoľuje pretože dokumenty o štátnej podpore v archívoch neexistujú. Podľa našich zistení boli dokumenty skartované. Túto informáciu nám potvrdil aj ďalší pracovník, ktorý dlho prístup k informáciam o dotáciach mal. Podľa neho boli vyhýbavé odpovede jednotlivých rezortov, ktoré dotáciu schvaľovali práve snahou vyhnúť sa priznaniu skartácie.

Ešte zarážajucejšie je, že nám na otázku, prečo a na koho pokyn štát zlikvidoval dokumenty hovoriace o stovkách miliónov eur daňových poplatníkov, nikto z oslovených rezortov a vlády dodnes neodpovedal.

 

Biztweet sa klamlivú a neetickú komunikáciu respondentov rozhodol zverejňovať aj pre uctenie pamiatky nášho zavraždeného kamaráta Jána Kuciaka.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope