Jedna pani povedala: Kažimírov audit

Vzhľadom k pokračujúcemu boju štátu s novinármi sa Biztweet rozhodol spustiť rubriku „Jedna pani povedala“. Zverejníme v nej konkrétne prípady lží štátnych inštitúcií a vykreslíme, ako novinárov zavádzajú, alebo zastrašujú. Začíname priamo Petrom Kažimírom a jeho „jednou pani“.

Začiatkom apríla 2014 Biztweet.eu informoval o tom, že Európska komisia zastavila preplácanie eurofondov pre Slovenskú republiku. Dôvodom boli zistenia vyplývajúce z auditu, ktorý Európska komisia vykonala na jeseň 2013.

V 18 náhodne vybraných schválených eurofondových projektoch našli auditori z Bruselu závažné pochybenia. Od predražených nákupov, cez znevýhodňovanie súťažiacich firiem až po náznaky korupcie.

Zatiaľ čo Brusel našiel pochybenia v každom z vybraných projektov, slovenský audit ministerstva financií v žiadnom. Hoci informácie Biztweetu minister financií ako aj ďalší štátni zástupcovia dementovali.

"Ja som čítal nejakú správu, ktorá bola sčasti založená na takom "jedna pani povedala". Príčiny, ktoré tam boli uvedené, absolútne popieram, to je nezmysel," povedal Kažimír novinárom po dnešnom rokovaní vlády,“ povedal v deň zverejnenia našeho článku Kažimír novinárom po rokovaní vlády.

Hoci naďalej pokračoval v bagatelizovaní problému a hrozbách Biztweetu, po dvoch mesiacoch a tlaku ďalších médií, či opozičných poslancov pochybenia priznali a odvolali niekoľkých pracovníkov vrátane riaditeľa z oddelenia auditu ministerstva financií.

V rámci bagatelizovania „průseru“ to rezortu dosť dlho vychádzalo. Správu o stopnutých eurofondoch od nás odmietli prevziať tlačové agentúry SITA aj TASR, ktorá je štátom priamo platená (v tom čase pod politickým manažérom Rezníkom, ktorý dnes „hviezdi“ v RTVS).

Kolegovia z týždenníka Trend prišli na to, že predmetom auditu bolo 18 eurofondových projektov, v ktorých dvojstupňová kontrola auditu slovenského ministerstva financií neobjavila žiadny problém. Naopak, Európska komisia objavila celú škálu zvláštností, podozrení z korupčného správania, skrátka vecí kvôli ktorým nesmie byť pridelenie dotácie schválené.

To sa už o vec nezaujímala malá neznáma stránka www.biztweet.eu, ale veľký Trend. A chybu musel priznať aj minister Kažimír.

V komunikácii odrazu otočil. Miesto posmeškov zo správy veľkolepo oznámil, že už spravil prvé kroky k náprave. Odvolal riaditeľa úradu kontroly europrojektov Mareka Vanka a ďalších zamestnancov.

Ako vtedy komunikovali? Na otázky Biztweetu, kde sme naznačovali zistené podozrenia neodpovedali. Až po našom zverejnení rozoslali všetkým redakciám list, pričom gro z nich ho aj zverejnilo a Biztweet poškodilo. Nikdy sa nám rezort, minister, ani iné redakcie neospravedlnili.

Znenie listu tesne po našom článku:

Reakcia MF SR na článok s názvom Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené.

MF SR považuje vyjadrenia uvedené na serveri Biztweet za klamlivé, zavádzajúce a účelovo vykonštruované. Rovnako MF SR absolútne vylučuje, že by v návrhu správy EK bolo uvedené, že čerpanie eurofondov je ohrozené kvôli korupci. Rovnako správa neobsahuje ani o výhrady voči zvláštnemu prerozdeleniu zákaziek, financovaných z eurofondov úzkej skupine firiem. Nič také sa v návrhu správy neuvádza. Navyše MF SR ani nie je zodpovedné za rozdeľovanie eurofondov, ale jednotlivé ministerstvá ktoré majú v kompetencii príslušné operačné programy. Server zavádzajúco až klamlivo použil vyjadrenia hovorkyne komisara Hahna Shirin Wheelerovej, ktorá nijaké z týchto obvinení, ktoré uvádza server Biztweet nepotvrdila.

Pre Vašu informáciu uvádzame, že v druhej polovici novembra 2013 sa uskutočnila pravidelná misia auditu Európskej komisie na preverenie vybranej vzorky projektov (podobne ako v ďalších krajinách EÚ). Návrh správy z misie auditu bol doručený Ministerstvu financií SR začiatkom apríla 2014. Návrh správy obsahuje predbežné nedostatky a odporúčania audítorov Európskej komisie. Členský štát má právo vyjadriť sa k uvedeným nedostatkom v lehote do dvoch mesiacov od doručenia slovenskej verzie návrhu správy. Na základe vyjadrenia môžu audítori Európskej komisie nedostatky vypustiť zo správy, prípadne ich upraviť. Vzhľadom na to, že v zmysle požiadavky Európskej komisie je obsah tohto návrhu správy dôverný, nie je možné poskytnúť bližšie informácie k nedostatkom alebo predmetu výkonu misie.

Slovensko s Európskou komisiou komunikuje, k uvedeným nedostatkom sa vyjadrí, prípadne urobí opatrenia na zlepšenie čerpania a na základe toho audítori Európskej komisie zistené nedostatky môžu vypustiť, alebo upraviť, čo je úplne bežný proces tak ako aj v minulosti.

Na záver vyjadrujeme ešte raz vyjadrujeme zásadný nesúhlas s uvedenými tvrdeniami, ktoré sa nezakladajú na pravde, sú zavádzajúce a klamlivé a žiadame o stiahnutie článku.

Radko Kuruc
Riaditeľ
Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

--


Biztweet sa klamlivú komunikáciu so štátnymi inštitúciami rozhodol zverejňovať aj pre uctenie pamiatky nášho zavraždeného kamaráta Jána Kuciaka. Nech verejnosť vidí, ako pracujú inštitúcie, ktoré sú od stropu po pivnicu platené peniazmi daňových poplatníkov.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope