Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené

Brusel preveruje netransparentné správanie ministerstva financií. Podľa informácií Biztweet.eu je v hre medzinárodná blamáž a zastavenie eurofondov.

„Detaily listu nemôžeme komentovať. Jedná sa o dokumentáciu medzi slovenskými autoritami a Európskou komisiou,“ hovorí pre Biztweet.eu Shirin Wheelarová, hovorkyňa Johannesa Hahna, eurokomisára pre regionálnu politiku Európskej únie.

Ako ďalej pokračuje, výčitky voči slovenskému ministerstvu sú výsledkom auditu, ktorý na Slovensku eurokomisár vykonal na konci minulého roka.

„V druhej polovici novembra 2013 sa uskutočnila misia auditu Európskej komisie na preverenie vybranej vzorky projektov. Návrh správy z misie auditu bol doručený Ministerstvu financií SR začiatkom apríla 2014,“ potvrdzuje obdržanie varovného dokumentu tlačový odbor Ministerstva financií Slovenska.

Ako odbor v odpovediach pre Biztweet.eu pokračuje, obsah listu z Bruselu je dôverný a nesmú ho komentovať. Podľa zdroja blízkeho Ministerstvu financií sa ale má jednať o výhrady voči zvláštnemu prerozdeleniu zákaziek, financovaných z eurofondov úzkej skupine firiem. Najhoršie scenáre hovoria dokonca o tom, že dokiaľ sa príslušné vedenie odboru ministerstva financií nevymení za nových ľudí, Európska komisia spraví zo Slovenska precedens a dočasne pozastaví čerpanie celej škály eurofondov.

Brusel tak chce bojovať voči zlej morálke inštitúcií v strednej Európe. Audit totiž nedopadol dobre ani v Čechách. Tam audit ukázal že sa v eurofondových zákazkách záhadne stratili desiatky miliard českých korún.

„Členský štát má právo vyjadriť sa k uvedeným nedostatkom v lehote do dvoch mesiacov od doručenia slovenskej verzie návrhu správy. Na základe vyjadrenia môžu audítori Európskej komisie nedostatky vypustiť zo správy, prípadne ich upraviť,“ konštatuje tlačový odbor ministerstva financií. V rezorte tak možno očakávať turbulentné zmeny najmä v personálnych otázkach.

To či sa hrozby z Bruselu prejavia aj do sankcií však bude možné zhodnotiť až po uplynutí dvojmesačnej lehoty, ktorú má rezort financií na reakciu.

Pre obdobie 2014 – 2020 môže Slovensko čerpať objem 14 miliard eur z fondov Európskej únie. Kľúčové sú najmä pre stavbu diaľnic, regionálny rozvoj, či školstvo a komunitné projekty.

 

Čítajte viac:

Iľčinšin opäť útočil. Štát však v kauze Transpetrol zase zvíťazil

Na klub Slovákov v Čechách padli obvinenia. Kvôli deväťmiliónovej dotácii

Slovenské univerzity v minulom roku obstarávali za stovku miliónov eur. Viac ako polovicu rozdali bez súťaže

Bratislavská ropa smrdí od Rakúska. Komerčný projekt na verejnosti vystupuje ako štátna firma

Súčasný systém robí z ľudí ovce. Opozícia chce miesto stravných lístkov peniaze