Dobročinnosť slovenských firiem existuje len na papieri. Na charitu dávajú len zlomky ziskov

Úroveň CSR - spoločenskej zodpovednosti slovenských firiem je slabá. Do neziskového sektorá dávajú len almužnu.

Úroveň CSR - spoločenskej zodpovednosti slovenských firiem je slabá. Do neziskového sektora dávajú len almužnu.

Každá z väčších firiem na svojich stránkach rada informuje o tom, ako veľmi pomáha tým, ktorí to potrebujú. Floskuly typu "zodpovedná firma", "top filantrop", či donor má na svojom webe popísané každá z významnejších firem, realita je ale niekde inde.

Opozitom veľkých rečí sú malé skutky. Presnejšie povedané, malé sumy.

Na šport, rozvoj regiónov, kultúru, či sociálnu oblasť dávajú slovenskí top hráči drobné.

Biztweet.eu sa pozrel na neziskové aktivity dvadsiatich slovenských firiem s najvyššími ziskami. Vo viac ako polovici prípadov odpoveď na to, koľko peňazí na CSR dávajú nenašiel. Väčšina spoločností sa totiž okrem kvetnatých rečí neunúva zverejňovať číselné fakty ich CSR aktivít.

Pri zopár top hráčoch sa však za svoje neziskové financovanie postavia, navzdory tomu aké je.

Ani v ich prípade to, ale na kritike výšky donorstva nič nemení.

Prvou hanbou sú Slovenské elektrárne. Spoločnosť, ktorá sa pýši tým, že sa zúčastnila European CSR Awards v skutočnosti dáva na neziskový sektor smiešnych 0,4 percenta ročných ziskov.

A tie neboli malé. Slovenské elektrárne v minulom roku utržili zisk vo výške 445,4 milióna eur. Pre porovnanie, český ekvivalent spoločnosti - ČEZ prispieva na CSR podielom 8,4 percenta ročného zisku.

"Na poslední desátou asignaci skupina SPP asignovala 2 520 952 eur, to jsou 2 procenta ze zaplacené daně z příjmu právnických osob," vysvetľuje za SPP, hovorca akcionára EPH Daniel Častvaj.

Z vlastného vrecka tak plynári nedali na charitu ani euro. Do neziskoviek preliali iba dve percentá zo zaplatenej dane. Medzi projektami zahrnutými v CSR sú navyše aktivity, ktoré do značnej miery napĺňajú aj marketingové účely.

Ešte väčším trapasom sú aktivity spoločnosti Kia. "V roku 2013 spoločnosť Kia Motors Slovakia z vlastných zdrojov prerozdelila 524 381 eur na podporu filantropických aktivít a rozvoj Žilinského kraja. Realizované projekty boli zamerané na podporu hendikepovaných športovcov, vzdelávanie a kultúru, zvyšovanie bezpečnosti na cestách a životné prostredie. Medzi najväčšie projekty podporené v tomto roku patria budovanie a značenie cyklotrás v žilinskom regióne, podpora hendikepovaných atlétov (Proficio) a lyžiarov (Paraski). Začiatkom roka bola Kia hlavným partnerom mimoriadne úspešných športovcov s mentálnym postihnutím, ktorí si zo Svetovej zimnej špeciálnej olympiády v Južnej Kórei priviezli 17 medailí," hovorí mediálny zástupca Kia Jozef Bačé.

Okrem firemného príspevku sa na niektoré z grantov vyskladali aj zamestnanci firmy. Tí dali dokopy 70 tisíc eur. Summa sumárum tak Kia spoločne so žobraním od zamestnancov venovala na CSR zhruba 600 tisíc eur. Je to 0,4 percenta ročného zisku firmy, ktorá zarobila 155,4 milióna eur.

Mezi tých, ktorí sa dobročinnosťou chvália najradšej patria banky. Každá z nich sa hrdo pýši rôznymi oceneniami za filantropiu. Nechajme však prehovoriť čísla. VÚB banka, najzodpovednejšia z bánk dala v minulom rou na CSR 0,8 percenta ročného zisku. Druhá najzodpovednejšia, Slovenská sporiteľna, minula na dobročinnosť 0,3 percenta a tretia najsrdečnejšia Tatra banka sa zmohla na dary vo výške 234 tisíc eur, teda 0,2 percenta jej minuloročného zisku.

Pre ilustráciu, nezávisle od obdobia a trhov dáva Google na CSR aktivity desatinu svojho ročného zárobku, APPLE drží príspevky nad piatimi percentami svojho ročného zárobku a medzi top spoločnosťami nájdete len ťažko takú, ktorej príspevok na neziskový sektor predstavuje menej ako štyri percentá ročného zisku.

 

Čítajte viac:

Šéfa Daňovej kobry chcú odvolať. Strkal nos tam, kam nemal

Do vedenia SPP kandiduje "éštébák". Navrhol ho Malatinský

Brusel prišiel s odporúčaniami. Slováci boli kritikou zahrabaní pod zem