Z Bureša Babišom: prienik do ODS

Keď Andrej Babiš v Snemovni, alebo mediálnych výstupoch počas volebného obdobia 2013 - 2017 z pozície vicepremiéra ostreľoval cez mikrofón opozičnú stranu ODS, nevyhol sa opakovaným poukazovaním na korupčné správanie predstaviteľov strany z uplynulých rokov. Boli skutočne nepriateľmi? Ukážka knihy Z Bureša Babišom.

Rád hovoril o tom, že ľudia z ODS vybudovali v českej politike akési Palermo a teda, že politiku podriadili záujmom vplyvných podnikateľov, lobistov a mafie. Takéto tvrdenia možno vo svetle početných káuz z uplynulých rokov namietať len ťažko. Oveľa ľahšie však možno oponovať úprimnosti plamenných prejavov Andreja Babiša.

Podobne ako v prípade ČSSD aj u ODS si Babiš často vyberá ako synonymum korupcie konkrétnych mediálne známych kontroverzných členov strany. Jedným z nich je Ivan Langer, ktorý si svojou povesťou vyslúžil nálepku typického politického obchodníka.

Andrej Babiš však v súčasnosti opäť zabúda na pomerne nedávnu minulosť, kedy sa do priazne ľudí ako je Ivan Langer pokúšal dostať sám.

Aj v prípade Langra sa opakuje Babišovo lobistické cliché známe z českej i slovenskej politiky. S Ivanom Langerom sa zoznámil cez tenis. Tam napokon spoznal aj Václava Klausa, s ktorým mal však kľukatejšiu krivku vzájomných vzťahov.

Langra od začiatku priťahovala spolupráca s vplyvným podnikateľom a zaujímali ho možnosti ako známosť využiť.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu. K dispozícii je aj slovenská verzia Z Bureša Babišom.

Ako profesionálny politický obchodník vedel, že sa nesmie podobne ako napríklad Stanislav Gross z ČSSD svojím novým vzťahom chváliť. Paradoxne na neho ukázali spolustraníci, ktorým Babišova blízkosť vadila. Práve podobné prípady pritom neskôr ODS potopili.

Kríza s Babišom vznikla na jeseň roku 2005, kedy sa prevalila schôdzka Langra s Babišom. Schôdzka vzbudila nevôľu verejnosti najmä kvôli faktu, že v tej dobe zástupcovia za ODS stavali vyšetrovací snemovný výbor, ktorý sa mal zaoberať podivným pokusom Andreja Babiša sprivatizovať štátny Unipetrol (nájdete v inej kapitole).

Schôdzku kritizoval najmä Petr Nečas z pozície prvého podpredsedu strany. Snemovnú komisiu iniciovala ustanoviť práve ODS. Strana bola po médiách prvá, ktorá podozrievala Andreja Babiša z klientelistických vzťahov a korumpovania v prípade privatizácie Unipetrolu vládou na čele s ČSSD.

"Audiatur et altera pars (budiš vypočutá aj druhá strana). V okamihu, keď som presvedčený, že má byť zriadená vyšetrovacia komisia, chcel som poznať aj názor pána Babiša," uviedol vznešený dôvod schôdzky pre denník Právo Ivan Langer. Nedokázal však vysvetliť prečo sa s podnikateľom v tak ošemetnom čase stretával sám a potajomky. O ich schôdzke by sa nebyť bulvárnych médií nikto nedozvedel.

Čítajte aj:

Z Bureša Babišom: Elena Trenčianska

Z Bureša Babišom. Slovenská verzia v obchodoch

Z Bureša Babišom: Ivan Propper

Z Bureša Babišom: Babiš a ČSSD

Člen vedenia ODS, ktorý sa v roku 2006 stal ministrom vnútra, tiež poukázal na to, že nebol povinný kolegom schôdzku oznamovať. Poukázal tiež na to, že sa s Babišom opakovane stretol aj samotný kritik Petr Nečas. Ten na Langerov return reagoval zjemnením pobúrenia a priznaním, že sa na Babiša nepozerá apriori podozrievavo, ale v onej dobe nepovažoval schôdzku za šťastnú.

Babiš médiá uistil, že do zostavovania snemovnej komisie ani jej vyšetrovania nebude nijako zasahovať, tvrdil naopak, že záujem vlády o kauzu víta.

"Je samozrejmé, že korumpovať sa snažil ten, ktorý neobstál v normálnej súťaži. Mám informácie o tom, že takáto ponuka údajne na niektorej schôdzke zaznela. Mala však byť údajne viazaná na úspech, ktorého konkurencia nedosiahla, takže myslím, že nakoniec úplatok nebol," obviňoval v náznakoch privatizačnú konkurenciu Andrej Babiš.

Langer a jeho schôdzka s Babišom však nie je jediným podnetom k predpokladu, že Andrej Babiš staval vzťahy aj s ODS.

Ako som už uviedol vyššie, Babiš budoval známosti s viacerými kľúčovými politikmi ODS. Jeho Agrofert bol sponzorom niekoľkých akcií Tenisového klubu Přerov, kde sa niekoľkokrát stretol aj s Václavom Klausom. Ega týchto mužov však nedovolili vybudovať pevnejší vzájomný vzťah a Klausovi údajne prekážala snaha Babiša hrať na obe strany a budovať prepojenie tiež so sociálnou demokraciou.

 

Ukážka Z Bureša Babišom, Tomáš Lemešani