Hlina pre Biztweet: Voliči Mostu sú ťažko skúšaní

Voliči Mostu sú ťažko skúšaní v tom, čo všetko sa od nich očakáva, aby vydržali. Odmenou za to, že to všetko vydržia bude názov mesta Dunajská Streda v maďarskom jazyku aj na železničnej stanici. Je až smutno-smiešne, ako liberáli zabudnú na tie svoje hodnoty, ak výmenou za ne dostanú o percento alebo dve navyše. Predseda KDH Alojz Hlina v rozhovore pre Biztweet.

Biztweet: KDH sa podľa posledných prieskumov vracia medzi strany s parlamentnými ambíciami. Čím si myslíte, že je pozitívna zmena zapríčinená?

Alojz Hlina: Piatok je iba raz do týždňa alebo ináč: každá zábava má raz koniec. Chcem veriť, že ten ošiaľ z toho, kto všetko môže mať zastúpenie v parlamente už odznieva. Slovensko potrebuje silnú konzervatívnu stranu, potrebuje kresťanských demokratov. Nie je žiadnym tajomstvom ani to, že čím sú kresťanskí demokrati v danej krajine silnejší, tým je tak krajina lepším miestom pre život. Našou úlohou je byť silnou, plnohodnotnou, pravicovou stranou kresťanských demokratov. Áno, boli u nás rezervy, ale už sa to lepší.

Biztweet: Zrejme priťahujete voličov slabnúceho Mostu. Voliči ktorých ďalších strán by mali podľa vás poškuľovať po vašej strane?

Alojz Hlina: Hovorí sa, čo vyžaruješ, to priťahuješ. Ak budeme vyžarovať stabilitu, férovosť, vernosť dobrým tradíciám, spravodlivosť, odhodlanie, úprimnosť, pracovitosť, tak aj tých, ktorí tieto atribúty hľadajú, budeme priťahovať.

Čiže nebudú to len voliči Mostu, ktorí sú, mimochodom, ťažko skúšaní v tom, čo všetko sa od nich očakáva, aby vydržali. Odmenou za to, že to všetko vydržia bude názov mesta Dunajská Streda v maďarskom jazyku aj na železničnej stanici. To mi príde ako vysoká cena.

Biztweet: Čo sa pod vašim vedením v KDH zmenilo?

Alojz Hlina: Prispôsobili sme sa tomu, že sme mimoparlamentná strana. Je to úplne rozdielny „svet“ pre politickú stranu. Systém práce je úplne iný.

Je ťažké riadiť stranu, ktorá je mimo parlamentu. Ale ako sa hovorí, ak by to bolo ľahké, tak by to robil každý. Pre mňa je to veľká výzva. V dobrých časoch sú nároky menšie. V časoch krízy, v časoch politickej strany mimo parlamentu je náročnosť na riadenie enormná a pre mňa je to výzva.

Veľa sa zmenilo a veľa sa ešte v KDH zmení. KDH na konci týchto procesov bude silná, rešpektovaná, demokratická strana pripravená prevziať zodpovednosť.

Čítajte aj:

Peter Cmorej: Ľudí určite zaujme reforma, ktorá im necháva viac peňazí

Michal Truban: Miroslava Beblavého a jeho skupinu považujeme za našich spojencov

Miroslav Beblavý: Máme ambíciu vymeniť SMER

Biztweet: Mení sa len vystupovanie, alebo aj hodnoty či program hnutia?

Alojz Hlina: Hodnoty sa nemenia. Hodnoty nie sú ponožky. Ak sú hodnoty hodnotami, tak ich nemeníte. Práve naopak, vytrvalo ich dodržiavate. Je až smutno-smiešne, ako liberáli zabudnú na tie svoje hodnoty, ak výmenou za ne dostanú o percento alebo dve navyše. Naše hodnoty, náš mentálny svet sme si dali aj do stanov už v novembri 2016. Ak máte niečo v stanovách, tak to už nie je len morálny záväzok, stáva sa to aj právnym záväzkom.

Program hnutia sa vyvíja. Máme základný program hnutia, podarilo sa nám vytvoriť akčný programový dokument Nový November, ktorý predstavuje určitú esenciu nášho programového sveta, je to formát jednej A4, čiže sa to aj dá prečítať.

Biztweet: Aké personálne zmeny vo vedení hnutia prišli?

Alojz Hlina: Po volebnom sneme v Ružomberku a následnej Rade KDH sa vymenilo prakticky celé vedenie strany.

Biztweet: Čo je vašou hlavnou agendou a čím sa chcete odlíšiť od starého KDH?

Alojz Hlina: Naša šanca je v tom, že sa otvoríme. Vytvoríme veľký konzervatívny dom, veľa ľudí v ňom. V tom je naša šanca. KDH bude veľká, silne rešpektovaná, moderná strana kresťanských demokratov.

Biztweet: Aké sú vaše najbližšie a aké sú dlhodobé ambície hnutia, pokiaľ ide o voličské preferencie?

Alojz Hlina: Skončím tým, čím som začal. Nie je žiadnym tajomstvom, že čím sú kresťanskí demokrati v danej krajine silnejší, tým tá krajina lepšie funguje. Európu vytvorili kresťanskí demokrati. Kresťanskí demokrati ju teraz držia pokope a kresťanskí demokrati budú v budúcnosti aj určovať, ako sa bude ďalej vyvíjať. Ak chce byť Slovensko pri tom, potrebuje silnú kresťansko-demokratickú stranu. Potrebuje KDH.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope