Peter Kovařík pre Biztweet: Protikorupčný tlak prináša ovocie

Protikorupčný tlak spoločnosti prináša svoje ovocie a tí čo majú právomoc rozhodovať si to tiež uvedomujú. Najdôležitejšie je, aby ľudia vydelili, že to má zmysel a že systém funguje v praxi. Riaditeľ odboru prevencie korupcie úradu vlády Peter Kovařík v rozhovore pre Biztweet.

Biztweet: Váš úrad funguje takmer pol roka. Kto každý, okrem vás na ňom pracuje a o personál z akých úradov, či organizácií ide?

Peter Kovařík: Na odbore prevencie korupcie pracuje, okrem mňa, 5 ľudí, sú to bývalí pracovníci sekcie kontroly a prevencie korupcie, z ktorej sa odbor vyčlenil. Na jednotlivých ministerstvách sú určení na protikorupčné aktivity členovia pracovnej skupiny, rád by som v blízkej budúcnosti vytvoril nebyrokratický systém spolupracujúcich špecialistov, ak sa podarí tak pracovísk, ktoré budú metodicky riadené naším odborom a budú koordinovať protikorupčné aktivity na jednotlivých ministerstvách.

Biztweet: Aké sú vaše právomoci a čo je hlavnou úlohou odboru?

Peter Kovařík: Odbor prevencie korupcie (OPK) má predovšetkým koordinačnú a iniciačnú úlohu. Momentálne napríklad odbor organizuje a aktívne pracuje s legislatívnymi expertami ministerstva vnútra a s ďalšími expertami aj z prostredia mimovládnych organizácií na príprave nového zákona na ochranu oznamovateľa. Takto by sme postupne chceli otvárať ďalšie dôležité témy, napríklad protikorupčné vylepšenia Trestného zákona, Trestného poriadku, uvažujeme o úprave lobingu, majetkových priznaní a iné. Riaditeľ odboru nemá priame výkonné právomoci vo vzťahu k iným štátnym orgánom, ale úzka spolupráca s predsedom vlády mu dáva široké možnosti na efektívny postup.

Biztweet: Ako vás smú občania oslovovať. Smú tak robiť aj anonymne?

Peter Kovařík: Občania sa môžu na náš odbor obracať aj anonymne, či už písomne, telefonicky alebo cez nejakú vytvorenú emailovú adresu. Ak o to požiadajú, nerobíme žiadne záznamy týkajúce sa ich identity. Skúmame aj možnosti využitia anonymizujúcich technických služieb. Tu nás trochu brzdí vysoká cena a otázky prípadnej efektivity.

Biztweet: Koľko nahlásených prípadov korupčného správania ste za funkčné obdobie zaznamenali?

Peter Kovařík: Väčšina prípadov vyplýva z dlhodobého neriešenia problémov ľudí, obracajú sa na nás občania aj s rôznymi sťažnosťami. K prebiehajúcej korupcii, ktorá je z pohľadu možností dokazovania pre policajnú národnú protikorupčnú jednotku NAKA PPZ najdôležitejšia, je prípadov veľmi málo. Snažíme sa, aby sa občania obracali priamo na NAKA PPZ, keďže títo policajti sú z pohľadu legisatívy jediní príslušní na konanie.

Biztweet: Posunul sa niektorý z prípadov aj do vyšetrovacej roviny?

Peter Kovařík: K tejto otázke nedisponujeme dostatkom informácií, polícia koná autonómne. Vieme o jednom prípade kde sa namiesto korupcie preukázal podvod, v tomto prípade bolo vznesené obvinenie.

Čítajte aj:

TA3 porušila zákon. V Téme dňa zámerne „zničila“ Matoviča

Štát pritvrdzuje v nelegálnej práci. Agentúry sú však stále vynaliezavejšie

V českých kníhkupectvách vyšla nová kniha o víťazovi volieb Andrejovi Babišovi

Biztweet: Smiete prezradiť bližšie detaily?

Peter Kovařík: Jednalo sa o prípad, kedy sa osoba vydávala za pracovníka úradu vlády a za úplatok ponúkala vybavenie zamestnaneckého pomeru na viacerých ministerstvách. Keď bola zadržaná, ukázalo sa, že to bola podvodníčka a na úrade vlády nikdy nepracovala.

Biztweet: Aké ambície na úrade máte a veríte, že ľudia majú v úrad vlády dôveru, že sa neobávajú zdeľovať mu citlivé údaje?

Peter Kovařík: Rád by som vytvoril funkčný systém, ktorý bude schopný v podmienkach štátnej správy, ale i samosprávy schopný analyzovať riziká, plánovať protikorupčné opatrenia, ktoré sa budú premietať aj do reálneho života. Zdieľanie citlivých informácií bude vždy problémom, chápem, že ľudia budú vždy zvažovať aj riziká, ktoré im vznikajú. Pomôcť by mohol nový zákon na ochranu oznamovateľov. Najdôležitejšie však je, aby ľudia vydelili, že to má zmysel a že systém funguje v praxi.

Biztweet: Posledné týždne priniesli na Slovensku niekoľko významných rozsudkov týkajúcich sa korupcie. Myslíte, že verdikty, ako ten v prípade nástenkového tendra pomôžu obmedziť korupčné správanie aj vo vyšších vrstvách spoločnosti?

Peter Kovařík: Je nepochybné, že práve rozsudky sú pre vnímanie ľudí mimoriadne dôležité. Pri mojich stretnutiach je už teraz vidieť, že protikorupčný tlak spoločnosti prináša svoje ovocie a tí čo majú právomoc rozhodovať si to tiež uvedomujú.

Biztweet: Ako prezentujete svoju činnosť, myslíte, že je povedomie o odbore prevencie korupcie dostatočné?

Peter Kovařík: Prezentáciu práce odboru a súčasne protikorupčných aktivít vykonávame okrem prednášok, školení a diskusií aj formou medializácie. Práve za posledný týždeň som absolvoval štyri stretnutia so študentami, ktoré boli spojené s výstavou protikorupčných karikatúr, na gymnáziu v Prešove sa zúčastnil aj pán premiér. Bolo to veľmi zaujímavé a poučné aj pre mňa.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb