Warren Buffett: Mág, ktorý nerobí rozdiely

Je mu jedno, či na sebe máte drahé sako a pózy úspešného podnikateľa. Warrena Buffetta zaujíma, či svoj projekt myslíte vážne a so srdcom.

Warren Buffett je v rôznych kútoch zemegule obdivovaný hlavne vďaka jeho schopnostiam odhadnúť potenciál podnikateľských projektov. Stal sa známy vďaka tomu, že vsádzal na zdanlivo bezvýznamné a stratené biznisové plány, ktoré sa premenili na rýdze zlato.

Nestarnúci investičný jasnovidec s majetkom vyše 76 miliárd dolárov je podnikateľmi zbožňovaný hlavne vďaka jeho príbehu. Pre nováčikov je nádejou a príkladom toho, že sa na podniky bez mena a zdanlivo nezmyselné nápady oplatí vsádzať aj veľkým hráčom. Pre podnikateľov z lepších kruhov a s výdatnejším kapitálovým zázemím je zas "veštec z Omahy", ako sa Buffettovi hovorí, svetlým vzorom toho ako z firemných peňazí vytiahnuť to najlepšie a pri čo najefektívnejšie réžii.

Ako ale tento dolárový miliardár začal? Pravda. Prvé peniaze zohnal pre Američana typicky - na burze. Po založení firmy Buffett Partnership však na rozdiel od všetkých iných brokerov fungoval tak, že si provízie nebral z objemu zobchodovaných akcií, ale iba zo zisku.

Prvé veštecké schopnosti preukázal pri spoločnosti American Express. V čase, keď podľa Wall Streetu mala ísť ku dnu, si všimol, že ľudia stále platia kreditnými kartami tejto firmy, bez ohľadu na pokles hodnoty akcií. Nakúpil preto päť percent akcií, ktoré sa mu v nasledujúcich rokoch zhodnotili takmer o 400 percent.

Warren Buffett

V roku 1965 prevzal kontrolu nad textilnou firmou Berkshire Hathaway a prebudoval ju k obrazu svojmu. Vytvoril z nej investičnú kapitálovú spoločnosť, ktorej akcie odvtedy vystúpili z nuly až na 150 tisíc dolárov za jedinú akciu. V čase najväčšej známosti sa akcie tejto spoločnosti kupovali len ako exkluzívna vstupenka na Valné zhromaždenie akcionárov, kde každoročne prednášal svoju reč a predstavoval hospodárske výsledky firmy.

Svoju najväčšiu príležitosť stať sa niečím významnejším než len ďalším "tuctovým" burzovým miliardárom však zhliadol pomerne nedávno. V deväťdesiatych rokoch.

Warren Buffett lietal byznysovými súkromnými liedalami spoločností NetJets. V tom čase už súkromné lietadlo vlastnil, jeho posadnutosť výhodnou kúpou ho však priviedla k pre jeho budúcu kariéru kľúčovému kroku. Uvedomil si, že len málo ľudí, ktorí lietajú súkromne, využíva svoje lietadla natoľko často, aby sa im oplatilo lietadlo vlastniť.

Samotná spoločnosť NetJets mu ukázala akou cestou by sa jeho budúce zhodnocovanie investícií malo uberať. Biznis model spoločnosti - čo možno najefektívnejšie využitie peňazí, cenovo výhodné riešenie, model podielového vlastníctva. To všetko chcel Warren Buffett naordinovať tiež svojej vlastnel spoločnosti Berkshire Hathaway.

Čítajte aj:

Bill Gates: Najbohatším mužom sveta po zásluhe

Pablo Escobar a El Chapo. Aké majetky majú narkobaróni?

Gates je najbohatším Američanom. Spojeným štátom však dominujú dve rodiny

V roku 1998 už vďaka Berkshire Hathaway spoločnosť NetJets ovládol. "Predal som lietadlo Berkshire a od tejto chvíle budem služobne aj súkromne lietať s posádkou spoločnosti NetJets," vyhlásil vtedy v pamätnom liste akcionárom Buffett.

Vďaka novému kapitálu, ktorý do súkromných aeroliniek naliala šikovne obchodujúca firma Berkshire Hathaway spoločnosť NetJets Europe získala schopnosť dvíhať finančnú stabilitu a bezpečnostné štandardy do rovín, ktoré bežné komerčné lety nemali šancu dosiahnuť.

Miliardár so zmyslom pre podielnictvo, rovnosť príležitostí a biznisový potenciál je tiež známy ako filantrop. Na rozdiel od slovenských samozvaných filantropov to u neho však nie je len póza. Na rôzne vzdelávacie projekty aj charitu posiela ročne viac ako desatinu zisku jeho miliardárskeho impéria. Aj vďaka tomu slúži aj ako žijúci príklad zodpovedného podnikateľa so zmyslom pre čestnosť.

 

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb