Maroš Šefčovič: Spoločný nákup plynu pre EÚ by znamenal lepšie ceny

Ak by Európska únia nakupovala plyn spoločne, dokázala by vyrokovať výhodnejšie ceny, tvrdí podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovčovič.

Ak by Európska únia nakupovala zemný plyn pre všetky štáty spoločne, dokázala by vyrokovať výhodnejšie ceny, tvrdí podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Takéto riešenie ale nepovažuje za ľahko realizovateľné, keďže medzi Ruskom a jednotlivými štátmi sú v platnosti separátne zmluvy o dodávkach.

Členské štáty EÚ by mohli v budúcnosti platiť jednotnú cenu za dodávky ruského plynu. „Určite by to bolo pre európske krajiny výhodné vzhľadom na to, že ako najväčší odberateľ by sme mohli nástojiť na najlepšej cene,“ uviedol v online chate portálu EurActiv Maroš Šefčovič. Ako ďalej dodal, podobné snahy v súčasnosti nepovažuje za jednoducho uskutočniteľné. „Je to však otázka pre budúcnosť a to z toho dôvodu, že medzi jednotlivými odberateľmi a Gazpromom sú podpísané dlhodobé kontrakty.“

Napríklad Slovenský plynárenský priemysel (SPP) uzavrel s ruským monopolným vývozcom dlhodobý kontrakt na nákup zemného plynu do roku 2028. Koncom marca spoločnosť informovala, že sa dohodla s Gazprom Exportom na úprave dlhodobej zmluvy. Bližšie detaily, ako aj cenové podmienky sú predmetom obchodného tajomstva.

V súvislosti s ohrozením plynových dodávok na Ukrajinu podľa Šefčoviča prevládal v Európskej komisii názor, že sa musí nájsť riešenie, ktoré bude rýchle, technicky realizovateľné a zároveň bude rešpektovať platné zmluvy. V ďalších rokoch bude potrebné hľadať rezervy v európskom rozpočte, aby sa výraznejšie optimalizovala energetická infraštruktúra v EÚ a posilnili strategické prepojenia.

S návrhom spoločného nákupu plynu pod hlavičkou EÚ prišiel eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. Ten sa minulý týždeň stretol vo Varšave s poľským premiérom Donaldom Tuskom, ktorý je zástancom vytvorenia energetickej únie s cieľom znížiť závislosť EÚ na Ruskej federácii. Koordinovalo by sa tak získavanie energetických surovín pre všetky štáty EÚ, podľa možnosti vo väčšej miere mimo územia Ruska. K tomu by bolo potrebné, aby začal plne fungovať vnútorný energetický trh EÚ, čo predpokladá aj zlepšenie infraštruktúry pre tok zemného plynu.

Ukrajinsko-ruský spor o cenách za dodávku plynu by mohol narušiť vývoz suroviny do Európy. Dlh Kyjeva za dodaný plyn vrátane aprílových nedoplatkov predstavuje podľa Gazpromu 3,5 mld. amerických dolárov. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk opakovane zdôraznil, že krajina svoje podlžnosti zaplatí, ak Gazprom zníži cenu plynu na pôvodne dohodnutú úroveň. V apríli došlo zo strany Gazpromu k jej zvýšeniu o 44 %.

 

Autor: energia.sk

 

Čítajte viac:

ČEZ by chcel elektrinu spod Tatier. Mal by ale radšej búchať hlavou o stenu

Plyn pre Ukrajinu zarobí Čechom. Slovensko bojuje za finančné skupiny

Polácí o krok v před. Zkoumají břidlicový plyn