Záhadným majiteľom médií Penty je investičný manažér skupiny

Penta sa odmieta priznať k vlastníctvu News and Media Holding. Usvedčuje ju však personálne obsadenie.

Ako už Biztweet informoval, od minulého roka je jediným akcionárom News and Media Holding, cez ktorú finančná skupina riadi časť jej médií, cyperská schránka Trahere Limited.

Finančná skupina na otázku, či cyperskú firmu vlastní, odmieta odpovedať. „Spoločnosť News and Media Holding je financovaná zo zdrojov Penty a dlhovým bankovým financovaním. Na tejto štruktúre sa nič nezmenilo,“ povedal Gabriel Tóth.

Oficiálne stanovisko Penty teda vlastníctvo odmieta a firma Trahere Limited údajne iba využíva peniaze z Prima banky vlastnenej finančnou skupinou. Podľa slovenského Protimonopolného úradu je však vlastníctvo Trahere Pentou minimálne silno pravdepodobné.

„Penta poskytla finančné prostriedky na nadobudnutie akcií vo firmách Trend Holding a Spoločnosť 7 Plus, a poskytuje súvisiace transakčné a strategické poradenstvo. Vzhľadom na intenzitu tohto poradenstva, formovanie rozhodnutí a odporúčaní v rámci poradenstva, možno hovoriť o faktickej výlučnej kontrole Pentou,“ konštatuje Protimonopolný úrad.

Okrem stanoviska regulátora a vonkajšej logiky vlastníckej schémy naznačuje minimálne alibistický prístup finančníkov taktiež obchodný register. Jediným akcionárom Trahere Limited je totiž Ján Jerga.

Bývalý investičný manažér Penta Investments zohral kľúčovú úlohu v niekoľkých projektoch finančníkov. Do roku 2013 obchodoval s košickými železiarňami z pozície predsedu predstavenstva VSŽ KGOKOR, do roku 2014 bol členom dozornej rady Kláštornej, do roku 2015 členom predstavenstva Penta Hospitals Group Holding a do toho istého obdobia členom predstavenstva záchrannej služby Falck.

Čítajte aj:

Mäsokombinát Penty je v spore s ukrajinským partnerom. O nepriznaný dlh

Penta chystá českú expanziu. Kúpi nové nemocnice

Penta sa chystá rok pred voľbami nakupovať mediálny priestor

Cyperská Trahere Jána Jergu však podľa finančníkov nemá s Pentou až na to, že využíva jej peniaze nič spoločné. Vyhovuje to totiž financovaniu projektu. Národná banka Slovenska by nesmela dovoliť financovanie firmy Penty peniazmi banky Penty, ako tomu v súčasnosti je. Regulátor je až prekvapivo bezmocný.

S osobou Jána Jergu sa spája aj zaujímavá kontroverzia. Manažér bol od roku 2011 členom predstavenstva Slovenského rozvojového fondu. Fond, ktorý bol ešte pozostatkom projektu ministra Jirka Malchárka mal investovať štátne peniaze do rizikových startupových projektov. Objavili sa však podozrenia, že veľká časť podnikateľských plánov je len fikciou a fond slúži len ako nástroj na vyvádzanie peňazí daňových poplatníkov. Za tunel označila Slovenský rozvojový fond aj expremiérka Iveta Radičová.

Podozrenia, ktoré vyšetrovali slovenské aj európske orgány však nikto nepotvrdil. “Vami uvádzané vyšetrovanie bolo ukončené v roku 2013 s tým, že neboli potvrdené podozrenia zo spáchania žiadneho trestného činu. V rámci predmetného fondu neboli vykonané žiadne korekcie,“ odpovedala Biztweetu hovorkyňa Slovak Business Agency Diana Migaľová Baschierová.

 

 

Tomáš Lemešani

Podporte nás platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, alebo kúpou predplatného