Elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo. Pokračujú však v arbitráži

Ústavný súd potvrdil rozhodnutie, podľa ktorého je zmluva o prevádzke vodného diela Gabčíkovo neplatná. Slovenské elektrárne tak na Slovensku prehrali na celej čiare.

Ústavný súd v polovici minulého týždňa odmietol sťažnosť elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu, ktorý odmietol dovolanie v prípade Gabčíkovo. Potvrdil tak rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý konštatoval, že zmluva z roku 2006 na základe ktorej Slovenské elektrárne Gabčíkovo prevádzkovali, nie je platná.

„V tejto chvíli môžem konštatovať iba to, že v danej veci prebieha arbitrážne konanie pred Medzinárodným rozhodcovským centrom vo Viedni a do jeho ukončenia sa k veci nebudeme vyjadrovať,“ reaguje na nové fakty pre Biztweet Miroslav Šarišský, manažér externej komunikácie a udržateľného rozvoja Slovenských elektrární.

Podľa rozhodnutia Krajského súdu mal štátny podnik Vodohospodárska výstavba v roku 2006 realizovať zaistenie prevádzky vodnej elektrárne cez tender a nie uzavrieť zmluvu so Slovenskými elektrárňami.

Predmetom sporu teraz ostáva, kto je za celú situáciu vinný. V prípade rozhodnutia, že za situáciu zodpovedá štátna Vodohospodárska výstavba, hrozí štátu nemalá pokuta. Slovenské elektrárne by si mohli nárokovať odškodnenie 588,2 milióna eur. V opačnom prípade sa naopak pokusí o zisk odškodného slovenská vláda.  

Čítajte aj:

EPH finišuje s vlastníckymi zmenami

EPH sa brexitu neobáva. Neistá situácia sa však finančníkom nepáči

Energetická časť Vodnej elektrárne Gabčíkovo je prevádzkovo definovaná v troch zmluvách z obdobia druhej Drzurindovej vlády. Zmluva o prevádzke zaručuje Slovenským elektrárňam ako prevádzkovateľovi 35 percent z výnosov za predaj elektriny vyrobenej v Gabčíkove. Zmluva má platnosť 30 rokov. Druhá zmluva hovorí o odškodnení pri predčasnom ukončení zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Tretím dokumentom je dohoda o usporiadaní majetkovo-právnych vzťahov. Prvú teraz súdy zneplatnili a na základe druhej prebieha arbitráž vo Viedni.

Robert Fico prenájom gabčíkovskej elektrárne roky kritizoval a súdne napadal. Okrem nevýhodnosti hovoril hlavne o zlyhaní Slovenských elektrárňach pri plánovaní investícií a povinných opráv. Sústavu štyroch elektrární na vodnom diele prevzal pod kontrolu štátu v marci 2015.

Po sérii razií Národnej kriminálnej agentúry v Slovenských elektrárňach polícia v kauze obvinila päť bývalých štátnych manažérov, jedným je bývalý riaditeľ Vodnej elektrárne Gabčíkovo Ladislav Gáll.

Slovenské elektrárne v súčasnosti ovláda Energetický a průmyslový holding českého miliardára Daniela Křetinského. Kauza Gabčíkova sa však týka ešte bývalého majoritného akcionára – talianskej skupiny Enel.

 

 

Biztweet

Podporte nás platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, alebo kúpou predplatného