Na Slovensku nakoniec môžu pristáť ruské Migy. Minister ide jednať s ďalšími vládami

Bývalý minister obrany Martin Glváč dohadoval celé funkčné obdobie podmienky pre nákup nových stíhaciek. Keď dostal ponuku od švédskej vlády na stôl, nový minister Peter Gajdoš ju odmietol. Čas plynie a k Slovensku majú čím ďalej tým bližšie ruské stíhačky Mig 29 AS

Bývalý minister obrany Martin Glváč dohadoval celé funkčné obdobie podmienky pre nákup nových stíhaciek. Keď dostal ponuku od švédskej vlády na stôl, nový minister Peter Gajdoš ju odmietol. Čas plynie a k Slovensku majú čím ďalej tým bližšie ruské stíhačky Mig 29 AS.

„Rokovania naďalej pokračujú. Vláda SR 28. septembra 2016 rozšírila mandát ministrovi obrany rokovať o možnostiach nákupu, či prípadnom lízingu lietadiel. A to aj s inými vládami,“ pezrádza Biztweetu hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Mig 29

Nové Migy by vzhľadom k neochote pokračovať v jednaniach so Švédmi mohli byť tými, ktoré svojich starších predchodcov nahradia

 

Bývalý minister obrany Martin Glváč dohadoval celé funkčné obdobie podmienky pre nákup nových stíhaciek. Keď dostal ponuku od švédskej vlády na stôl, nový minister Peter Gajdoš ju odmietol. Čas plynie a k Slovensku majú čím ďalej tým bližšie ruské stíhačky Mig 29 AS

Problémom švédskej ponuky je podľa kuloárnych informacií cena. Tá sa má pri prenájme Jas 39 C Gripen pohybovať okolo 50 miliónov eur ročne. Slovensko aktuálne platí 33 miliónov ročne za prenájom starých ruských Migov, čo je takisto považované za výrazne nevýhodné podmienky.

Nové Migy by však vzhľadom k neochote pokračovať v jednaniach so Švédmi mohli byť tými, ktoré svojich starších predchodcov nahradia.

Čítajte aj:

Česi radary so Slovákmi nakúpiť nechcú. Glváč na nich ale stále čaká

Ministerstvo obrany potvrdzuje spoluprácu s Českou zbrojovkou. Dva mesiace klamalo

Štát chce nakúpiť desaťtisíce zbraní. Megaobchod vyzbrojí policajtov aj vojakov

--

Problémom je nutnosť nákupu, lízingu, či prenájmu na základe medzivládnej dohody. Hľadanie súkromného dodávateľa by totiž údajne zabralo viac času.

Ponuka na „vládnej“ úrovni je pritom úzka. Pravidelne sa opakujú správy o americkom záujme dodávky na Slovensko. Zámorské stíhačky F-16 Fighting Falcon by zapadali do kontextu spolupráce na úrovni NATO. Problémom je však to, že ich k okamžitému vydaniu nemá americká strana dosť a eminentný záujem o veľký počet kusov týchto strojov ohlasuje poľská vláda, ktorá má na zbrojárske nákupy omnoho vyšší rozpočet.

Poľský kabinet naviac odmieta jednať s Rusmi. Ficove vlády majú naopak s Moskvou dlhodobo nadštandardné vzťahy. Pre Migy by hovorila aj skúsenosť s ich servisom a letovou praxou všeobecne.

 

 

Biztweet

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás platbou na IBAN CZ8920100000002100602454