ÚRSO: Zavedenie nových poplatkov za plyn je v poriadku
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví považuje zavedenie nových poplatkov pre dodávateľov energií za oprávnené. Podľa firiem prídu dodávatelia o milióny, čo sa premietne do zdraženia plynu
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví považuje zavedenie nových poplatkov pre dodávateľov energií za oprávnené. Podľa firiem prídu dodávatelia o milióny, čo sa premietne do zdraženia plynu.
Dodávatelia energií tvrdia, že od nich prepravca plynu Eustream vyberá prehnane vysoké poplatky s argumentom vymyslenej povinnosti vyplývajúce zo smernice Európskej komisie.
Firmám sa od 1. októbra 2016 zmenili podmienky rezervácie prenosovej kapacity na domácom výstupnom bode z prepravnej siete, teda rezervácie plynu, ktorý im má plynovodný prepravca na predaj vyčleniť.
"Objednávanie kapacity vo forme aukcií prechádza na európsku platformu Prisma a bude prebiehať v súlade s plynárenským aukčným kalendárom. Pre zákazníkov tým vzniká komfort objednať si kapacitu na domácom bode spolu s kapacitami na EÚ bodoch spoločnosti Eustream, " uviedol Eustream v liste zaslanom dodávateľom a obchodníkom s plynom.
Podľa druhej strany však nejde o komfort, ale naopak vymyslený poplatok prepravcu. Podľa Združenia dodávateľov energií (ZDE) je rezervácia kapacít Eustreamu iba možnosťou, prepravca plynu spoločne s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví však európsky výnos preformulovali na povinnosť. Obchodníci teraz musia zaplatiť poplatok nielen za presun plynu medzi štátmi, ale aj presun medzi sieťami vnútri Slovenska.
Podľa firiem prídu dodávatelia o milióny, čo sa premietne do zdraženia plynu
„Zmeny v prevádzkovom poriadku spoločnosti Eustream plne rešpektujú súčasnú platnú legislatívu EÚ a to hlavne v oblasti budovania spoločného trhu,“ podporuje rozhodnutie zaviesť nové poplatky hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
"Legislatíva EÚ nepožaduje rezerváciu kapacít na domácich bodoch (výstup z prepravnej siete a vstup do distribúcie) rovnakým spôsobom, ako sa má robiť rezervácie kapacít na cezhraničných prepojovacích bodoch. Nariadenie sa aplikuje na fyzické cezhraničné prepojenia, nie na'virtuálne' domáce body, ktoré sú de facto len prechodom z prepravy do podriadenej infraštruktúry, " oponuje vo vyhlásení Združenie dodávateľov energií.
Významná zmena podľa kritiky nastáva aj pri rezervácii ročnej kapacity pre rok 2017. Európske nariadenie totiž dovoľuje objednávať ročnú kapacitu iba formou jednej ročnej aukcie, a to prvýkrát v marci 2017 na 12-mesačné obdobie začínajúce 1. 10. 2017. Dodávatelia plynu na Slovensku sú tak podľa ich názoru donútení v období pre obdobie od 1. 1. 2017 do 30. 9. 2017 rezervovať mesačné prepravnej kapacity, ktoré sú viac ako 2,4násobne drahšie ako cena ročnej kapacity.
Čítajte aj:
Pri Nitre zvýšia zásoby plynu. Investor získava povolenia
Eustream s rekordom. Ohrozuje ho však Putin a Fico
Poľsko sa prekope do Nórska. Buduje plynové prepojenie aj so Slovenskom a Českom
--
"Dodávatelia plynu mali ku dňu zmeny pravidiel už väčšiu časť svojho portfólia predanú konečným zákazníkom, pričom náklad na rezerváciu kapacity na prepravu cez domácu bod bol kalkulovaný v zmluvnej cene za komoditu v predpokladanej výške 0,23 eura za megawatthodinu. V prípade, že zmluvné podmienky už uzatvorených kontraktov pre rok 2017 nedovolia dodávateľom cenu upraviť, počas 9 mesiacov roku 2017 budú plyn predávať v lepšom prípade bez zisku, v horšom so stratou, " varuje ZDE.
Nesúlad medzi európskym nariadením a jeho aplikáciou na slovenskom trhu vraj dodávateľom spôsobí stratu vo výške niekoľko desiatok miliónov eur. Tie potom budú musieť chcieť zaplatiť od koncových užívateľov čo prinesie zdraženie plynu.
ZDE tvrdí, že nové nariadenie Eustreamu môže narážať na európske pravidlá a slovenskú legislatívu. Podľa regulátora aj prepravcu však je v súlade s platnou legislativou.
Eustream je hlavným slovenským prepravcom plynu z medzinárodných plynovodov. V spoločnosti má manažérsku kontrolu a menšinový podiel skupina EP Infrastructure z Energetického a priemyselného holdingu. Najväčšími akcionármi EPH sú podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč ktorí spoločne držia dve tretiny akcií. Zvyšok patrí skupine J & T.
Biztweet
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás platbou na IBAN CZ8920100000002100602454
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
Biznis Biztweet Biznis
- 5 Kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb
Golden Biztweet Golden
- Získavate 10 kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb