Politikům dřevo voní. Babišova lesní divize má téměř tři čtvrtiny byznysu od státních lesů
Agrofert těží 1,2 milionu metrů krychlových dřeva ročně. 800 tisíc z toho tvoří zakázky od státu.
Společnosti Uniles a Wotan s 650 zaměstnanci, které Babiš do začátku letošního roku jako šéf Agrofertu ovládal tvoří přibližně 10 procent těžby Lesů České republiky. „Lesnické firmy koncernu Agrofert tedy nemají žádné dominantní postavení,“ říká Karel Hanzelka, mluvčí skupiny Agrofert. I když chce svoje postavení akvizicí společnosti Less & Forest vylepšit, má pravdu.
Celá kombinace politiky Andreje Babiše s podnikatelským postavením Agrofertu však vyvolává množství otazniků. I když se politik slovenského původu přímé účasti ve chemicky – potravinářském molochu letos vzdal, majetkově ho pořád ovládá a není divu, že je holding pořád všemi medii a nejen nimi nazývan Babišovým impériem.
Možná jde jen o daň za vstup velkopodnikatele do politiky, jen stěží ale lze ignorovat podezření na střet zájmů. Jako minister financií má přímý dosah na jmenování vedení Lesů ČR, co konec konců personálními čistkami potvrzuje již ode dne, kdy na ministerskou židly zasedl.
Zlé jazyky dráždí i obsazení hlubších struktur, nejen ministerstva financií, ale taky rezortu životního prostředí. Tolik lidí propojených s Agrofertem lze najít jen málokde. A představa, že jsou od svých závazků u bývalého a někdy i současného zaměstnavatele plně osvobozeni je mírně řečeno naivní. Kdyby většina členů Českého telekomunikačního úřadu byla z řadů PPF Holding, Petra Kellnera by taky nikdo nešetřil.
Babiš by měl začat řešit otázku svého mediálního vystupování. Místo nevrlých reakcí by se někdy hodila sebareflexe a přímé argumenty, jak chce zaručit, že se mu nebude míchat nepochopitelná touha po politice s jeho živobytím.
Není však precedensem byznysmena v politice. Když hledáme jemu podobný druh, není nutno dívat se na důchodce na veřejně prospěšných pracích - Berlusconiho. Hned pod Tatrama, teda né hned pod nima, ale kousek dál na východ možno najít Košičana Petra Žigu. Nominant Smeru řídí ministretsvo životního prostředí dva roky.
Je skutečně znamenitým odborníkem. Roky totiž řídil společnost Taper. Ta je významným těžebním a distribučním hráčem na slovenském lesním trhu. Taky napodobnil Babiše. Hoci ze společnosti v čase vstupu do politiky vystoupil, je veřejným tajemstvím, že Taper není zrovna jeho minulostí. Firma přitom těží obrovská množství dřeva v státních lesích, teda tam, kde k těžbe uděluje povolení ministerstvo životního prostředí.
Čtěte více:
Babiš nečistí jen český stát. V Ecopressu vyměnil ředitele
Citácie