J&T v konkurze roka. Skupina kúpila od Krúpu pohľadávky voči oceliarňam

J&T Private Investments odkúpila pohľadávky voči Slovakia Steel Mills od finančnej skupiny Arca Investments Pavla Krúpu. Finančníci však svoje zámery vo fabrike, ktorá má dostať nového majiteľa neprezrádzajú

J&T Private Investments odkúpila pohľadávky voči Slovakia Steel Mills od finančnej skupiny Arca Investments Pavla Krúpu. Finančníci však svoje zámery vo fabrike, ktorá má dostať nového majiteľa neprezrádzajú.

„Okresný súd Košice I vo veci vyhlásenia konkurzu na majetok úpadcu: SLOVAKIA STEEL MILLS, a.s. v konkurze, povolil vstup do konkurzného konania navrhovateľovi: J&T Private Investments B.V., namiesto pôvodného veriteľa: Arca Investments, a.s., v časti postúpených pohľadávok vedených v zozname pohľadávok pod č. 199 a 200,“ uvádza verdikt súdu, ktorý ma na starosti konkurzné konanie roka.

Konkurzný správca oceliarne zo Strážskeho len nedávno potvrdil, že jedná so záujemcom, ktorý by rád celú továreň v rámci konkurzu odkúpil. Každý významný hráč v konkurznom konaní preto môže naznačovať na indície spojené s menom záujemcu.

Finančníci z J&T sa však k ich záujmu o Slovakia Steel Mills vyjadriť nechcú. Dokonca sa tvária, že sa ich konanie J&T Private Investments B.V netýka. „J&T Private Investments nie je súčasťou bankového a finančného holdingu J&T Finance Group. Táto téma sa nás netýka, nijaké pohľadávky sme neprebrali. S otázkou sa, prosím, obráťte na J&T Private Equity Group,“ odpovedal biztweetu hovorca J&T Artur Šturmankin.

"JT Private Equity Group převzala pohledávky, které bude řádně vymáhat v rámci konkurzního řízení. Detaily transakce nebudeme komentovat," povedal pre biztweet projektový manažér J&T Private Equity Group Libor Kaiser. Dodáva však kľúčové info. Finančníci z jeho skupiny vraj oceliareň v Strážskom prevziať neplánujú. 

J&T Private Equity Group vznikla rozdelením bankových a nebankových aktivít J&T Finance Group. Popri bankového holdingu J&T Finance Group SE so sídlom v Prahe vznikla nová cyperská štruktúra J&T Private Equity Group. K nej patrí aj holandská dcérska firma.

"J & T vždy bolo a je postavené na raste a expanzii. V tejto chvíli tak nastal čas, aby sme fakticky oddelili bankové a nebankové aktivity, a tým zabezpečili priestor pre ďalší rozvoj. Oddelenie aktivít navyše sprehľadní celú štruktúru skupiny a jej vlastníkov," povedal v tlačovej správe skupiny Patrik Tkáč, partner skupiny J&T a predseda predstavenstva J&T BANKY.

J&T Private Equity Group podľa správy zahŕňa aktíva skupiny v sektoroch energetiky a priemyslu, realít, médií a športu, cestovného ruchu, informačných a komunikačných technológií alebo vedy a výskumu. Majiteľmi novej divízie sú Patrik Tkáč s 19,9%, Ivan Jakabovič, Jozef Tkáč, Mário Hoffmann, Branislav Prieložný, Igor Rattaj, Peter Korbačka a Martin Fedor každý s 9,9%.

O čo pri kúpe pohľadávok voči Slovakia Steel Mills známou finančnou skupinou ide, nám nemohol z titulu povinnosti mlčanlivosti prezradiť ani konkurzný správca Miroslav Duračinský. Aktivity J&T sú však v kontexte minulosti fabriky viac než zaujímavé.

Koncom roka 2014 vyvolali rozruch trestné oznámenia voči majiteľom skrachovanej oceliarne Slovakia Steel Mills. Ako biztweet informoval, ukrajinská KVV Group obvinila majiteľov továrne Mária Hoffmanna a Branislava Prieložného z údajne zámerného manipulovania účtovných výsledkov továrne a manipulácie tendrov Českej exportnej banky.

Po tom, čo KVV Group odovzdala údajné dôkazy Najvyššiemu štátnemu zastupiteľstvu Českej republiky sa vec dostala na stôl Odboru závažnej hospodárskej a finančnej kriminality Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe. „Ve věci nebylo policejním orgánem shledáno podezření ze spáchání trestného činu,“ povedal pre biztweet.eu Marek Bodlák, riaditeľ odboru závažnej hospodárskej a finančnej kriminality VSZ v Prahe.

Čítajte aj:

Finančníci z J&T bojujú o 221 miliónov

Zonky Petra Kellnera chce od občanov EÚ povolenie na pobyt

Strnad naberie v Trenčíne desiatky ľudí. Na Slovensku sa mu darí

--

KVV upozorňovala aj na možnú snahu o manipuláciu tendru Českej exportnej banky. Tá sa pokúšala vydražiť svoju pohľadávku vo výške viac ako štyri miliardy korún. Opakovane sa jej to nepodarilo. Podľa ukrajinskej skupiny, ktorá patrí k záujemcom o továreň vraj preto, že sa účastníci tendru dohodli na jeho manipulácii tak, aby pohľadávku odkúpili za čo najnižšiu cenu. V akcii mal byť údajne aj Pavol Krúpa a jeho finančná skupina Arca Investments, ktorá mala pohľadávku podľa konštrukcie popísanej Ukrajincami odkúpiť a následne predať J&T. Svedčili o tom vraj aj sms správy, ktoré KVV získala, policajné orgány ich však odmietli akceptovať. 

Konkurz továrne, ktorá skrachovala v roku 2013 môže hýbať aj českou politikou. Pre riskantnú podporu oceliarňam má totiž na krku nôž celé vedenie Českej exportnej banky (ČEB). Práve pre nevymožiteľné pohľadávky ako je tá, ktorú má česká štátna banka voči Slovakia Steel Mills banke hrozí, že vláda rozpustí jej vedenie a inštitúcia prejde pod prísnejší dohľad ministerstva financií Andreja Babiša.

ČEB v roku 2007 slovenským oceliarňam požičala 4,6 miliardy korún na vybudovanie závodu výmenou za to, že technológiu dodajú českí exportéri. Oceliarne začali vyrábať až v roku 2011, v nasledujúcich dvoch rokoch ale každý rok vykázali stratu zhruba miliardu korún a skrachovali.

 

Tomáš Lemešani

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb