Ľudia kupujú nové nehnuteľnosti. Bude to viesť k nárastu ich cien

Developeri predpokladajú, že ceny na rezidenčnom trhu budú v najbližších rokoch rásť. Po finančnej kríze, ktorá vo veľkej miere ovplyvnila obchod s nehnuteľnosťami, došlo v minulom roku k ďalšiemu oživeniu trhu

Developeri predpokladajú, že ceny na rezidenčnom trhu budú v najbližších rokoch rásť. Po finančnej kríze, ktorá vo veľkej miere ovplyvnila obchod s nehnuteľnosťami, došlo v minulom roku k ďalšiemu oživeniu trhu.

Predajnosť nehnuteľností vzrástla približne o šesť percent, čo môže narušiť šesťročnú stagnáciu hodnoty bytov, kedy sa predávali za 1850 eur za meter štvorcový. „Ak bude nárast pokračovať rýchlym tempom, vytvorí sa priestor na zvyšovanie cien. To však môže viesť aj ku kolapsu trhu,“ povedal ekonóm Marek Gábriš z ČSOB.

V Bratislave rastie hodnota bytov dynamickejšie ako v iných lokalitách. Najžiadanejšími sú Nové mesto, Dúbravka a Petržalka, za ktoré sú kupujúci ochotní zaplatiť aj o 20 percent viac, ako za iné časti mesta. Trh s nehnuteľnosťami nie je na celom Slovensku rovnaký. Južne od Bratislavy sú lacnejšie stavebné pozemky, severne, naopak, drahšie. „Stredná cesta medzi týmito oblasťami je okolie Svätého Jura a Pezinka,“ vyhlásil prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.

Najsilnejšie regióny rezidenčného trhu u nás sú Bratislava, Košice a s príchodom novej investície v podobe automobilky Jaguar Land Rover aj Nitra. Ján Palenčár tvrdí, že v ostatných častiach krajiny nefunguje nový development lebo trh nie je ochotný akceptovať cenu tisíc eur za meter štvorcový. Tieto rozdiely spôsobuje výška mzdy a nezamestnanosti v  regiónoch. Ľudia si nemôžu dovoliť kúpu nových bytov, zameriavajú sa skôr na staršie nehnuteľnosti. Avšak aj ich cena stúpa medziročne v priemere o 8 percent.

„Úrokové sadzby, ktoré sú v súčasnosti na historicky najnižšej úrovni, určujú dopyt po hypotékach a nehnuteľnostiach. Od februára je na úrokovom trhu cenová vojna,“ tvrdí ekonóm Marek Gábriš. Záujem ľudí o kúpu nehnuteľností je vyšší ako ich aktuálna ponuka od developerov.

Čítajte aj: 

Sotákove železiarne prepustili behom roka viac ako 200 ľudí

TMR investuje v Špindlerovom mlýne miliardu. Vybuduje nové lanovky

Obchodný gigant Metro sa rozdelí na dve divízie

--

Bratislavčania majú najväčší záujem o 2 a 3-izbové byty, no dopyt je aj po luxusných päťizbových, ktorých je nedostatok. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi klientov je aj v spôsobe vyplácania bytov. Kupec zaujímajúci sa o prepychové nehnuteľnosti si na ich kúpu berie hypotéku, kým ten, čo chce menšie bývanie je často schopný zaplatiť ho z vlastných prostriedkov.

Najväčšiu kúpnu silu predstavujú mladí ľudia hľadajúci svoje prvé bývanie a mladé rodiny. Pri štartovacích bytoch je 90 percent klientov vo veku 25 až 35 rokov. Ďalšou významnou kúpychtivou skupinou v Bratislave sú ľudia z iných častí Slovenska, ktorí sem prichádzajú a hľadajú vlastné bývanie.

Marek Gábriš však predpokladá, že počet tých, ktorí riešia bytovú otázku, bude v najbližších piatich až desiatich rokoch postupne klesať.

 

 

Monika Tibenská

Fotozdroj: CC/flickr