Nová vláda gastráče nezruší. Ľudia by vraj prestali jesť
Stravné lístky nezrušia. Ani počas obdobia novej vlády. Ľudia by vraj prestali kupovať potraviny. Myslí si ministerstvo, ktoré kontinuálne pokračuje v presadzovaní umelého biznisu
Nová vláda, staré vedenie. Ministerstvo práce stále považuje gastrolístky za nevyhnutnosť. Ak by ľudia dostali miesto lístkov peniaze na účet, podľa úradníkov by sa zrejme nenajedli.
„Prípadné zrušenie stravných lístkov by reálne ohrozilo pozitívny stravovací návyk veľkej časti zo 750-tisíc zamestnancov, ktorí ich využívajú. Zároveň by to spôsobilo výrazný pokles záujmu o stravovacie zariadenia na Slovensku, čo by malo negatívny dopad na zamestnanosť a tým aj sociálnu oblasť,“ konštatuje ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.
Rezort vedený Jánom Richterom zo Smeru už v druhom volebnom období neberie ako alarmujúce tvrdenia politikov z pravicových strán, nezávislých odborníkov ani slovenského Protimonopolného úradu.
„Ako nástroj na uplatnenie tejto stratégie si rozdelili klientov na tri kategórie, a to na voľných klientov, vlastných klientov a klientov konkurencie,“ hovorili o kartelovej dohode firiem posyktujúcich stravné lístky úradnici menovaného úradu.
Druhá kartelová dohoda trvala od roku 2011 do roku 2014 a spočívala v limitácii maximálneho počtu stravovacích poukážok, ktoré boli prijímané v obchodných reťazcoch. „Dohodli sa na tom, že obchodné reťazce budú prijímať maximálne päť kusov stravných lístkov od jedného eminenta pri jednom nákupe,“ povedala v mediálnom vyhlásení pracovníčka protimonopolného úradu Lucia Kasenčáková.
Ľudovo povedané, pár firiem, ktoré nevedno prečo ako jediné smú stravné lístky, za ktoré dostávajú nemalé štátne príspevky vydávať, ľuďom kážu kde si smú a koľko si smú kúpiť jedla. Ak napríklad niekto kupuje jedlo aj bez straveniek, nezaujíma ich to a zarobené peniaze nútia zamestnancov minúť v obchodoch, ktoré určia firmy samotné. Dlhodobo sa preto žiada prevedenie „gastráčového“ systému do peňazí na výplatnej páske.
Čítajte aj:
Rozpočet na slovenské predsedníctvo EÚ je 70 miliónov. Skončia u zamestnancov a prenajímateľov
RTVS vybrala minulý rok 75 miliónov. Mika žiada zdraženie koncesionárskych poplatkov
Kotlebu pustil do parlamentu Fico. Slovensko hľadá hodnotovú identitu
--
„Poskytovanie stravných poukážok je len jednou z možností zamestnávateľa ako poskytnúť zamestnancom povinný príspevok na stravovanie. Finančná alternatíva vyznieva populárne, výsledkom by však pravdepodobne bolo zníženie celkového príjmu zamestnancov,“ myslí si Richterovo ministerstvo práce.
Pravda je však taká, že malá úprava zákona dokáže ľahko dosiathnuť stav, že peniaze, ktoré ľudia dostávajú v stravných lístkoch, budú smieť dostávať aj v hotovosti na účty. Rozdiel by bol ten, že zatiaľ čo zo straveniek nedostanú výdavok a samotné lístky im určujú, kde ich smú použiť, hotovosť by občania smeli použiť kde chcú a ako chcú. Argumenty štátu sa však nemenia prakticky od pádu komunizmu.