Slováci vytvorili špeciálnu jednotku. Je pripravená pomáhať NATO

Sily rýchleho nasadenia NATO v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine znásobujú počet vojakov. Pripojili sa aj Slováci

Sily rýchleho nasadenia NATO v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine znásobujú počet vojakov. Pripojili sa aj Slováci.

„Ozbrojené sily Slovenskej republiky v zmysle plánov pravidelne prispievajú do NATO reakčné sily (NRF) už niekoľko rokov. Zloženie tejto jednotky sa mení a sním aj náš príspevok. V roku 2015 došlo k rozhodnutiu na podobnom rotačnom princípe vytvoriť Účelové zoskupenie veľmi vysokej pripravenosti (VJTF), Slovenská republika do tohto zoskupenia momentálne prispieva príspevkom špeciálnych síl,“ konštatuje pre biztweet hovorca ministerstva obrany Slovenskej republiky Martin Čambalík.

Obe slovenské zoskúpenia, ktoré majú pre NRF slúžiť sú vytvorené z príslušníkov rôznych špeciálnych jednotiek. „Sú vytvárané z národných príspevkov na rotačnom princípe na vopred stanovené obdobie, zvyčajne 12 mesiacov. V tomto období sú vyčlenené jednotky udržiavané v určitom stupni pohotovosti, kde čas reakcie je rôzny podľa určenia jednotky,“ vysvetľuje Martin Čambalík.

Špeciálne medzinárodné jednotky sú pripravené rýchlo zasahovať na rôznych miestach vo svete. Sú určené pre operácie v krízových situáciách, k boju proti terorizmu, pre evakuáciu civilistov, ale aj pre demonštráciu sily v medzinárodnych konfliktoch.

Čítajte aj:

Česi súhlasia so spoločnou cestou. Napoja sa na slovenskú diaľnicu

Legalizácia marihuany na Slovensku nie je témou ani pred aktuálnymi voľbami

Slovákom dlhuje najviac Juhoslávia a Alžírsko. Z Kuby prídu desiatky miliónov

--

Ministri členských krajín NATO po ruskej anexii Krymu rozhodli znásobiť počet vojakov NRF z 13 tisíc až na 40 tisíc. Rozšírenie sa týka námorných, leteckých i špeciálnych síl. Koľko armádnych príslušníkov slúži NRF na Slovensku odmieta ministerstvo obrany prezradiť.

Špeciálne jednotky boli od ich vzniku čiastočne nasadené v postihnutých oblastiach po hurikáne Katrina v Spojených štátoch alebo po zemetrasení v Pakistane.

 

Fotozdroj: nato.int