Brusel utiahol kohútiky eurofondov. Slováci hovoria o dočasnom probléme

Európska komisa pozastavila preplácanie niektorých eurofondov. Podľa zistení biztweetu pre nehospodárne projekty

Ako biztweet informoval, Európska komisia zastavila Slovensku preplácanie časti eurofondov.

„V roku 2015 vykonal eurokomisariát pre regionálnu politiku (DG Regio) sériu po sebe idúcich auditov s cieľom kontroly manažmentu a systémov kontroly, v ktorých boli zistené problémy v predošlých rokoch,“ uviedlo pre biztweet riaditeľstvo Európskej komisie pre regionálnu politiku.

Výsledky minuloročných auditov Slovákov nepotešili. Preplácanie niektorých eurofondových projektov je pozatavené. „Pre väčšinu programov neexistujú žiadne auditové prípady. V súčasosti je ale prerušenie preplácania v prípade jednej priority v Operačnom programe Technická pomoc a štyroch operáciach v Operačnom programe konkurencieschopnosť a hospodársky rast,“ konštatuje riaditeľstvo Európskej komisie pre regionálnu politiku.

Podľa šéfov jednotlivých operačných programov však nejde o tragédiu. Pozastavenie platieb sa týka len častí projektov. „Jedná sa o staršiu záležitosť, ktorá vyplynula z auditnej misie Európskej komisie a bola úspešne doriešená s Európskou komisiou v júni 2015, kedy došlo k odblokovaniu platieb pre Operačný profram konkurencieschopnosť a hospodársky rast, s výnimkou štyroch dopytovo orientovaných projektov, pri ktorých bolo potrebné vykonať preverenie hospodárnosti výdavkov,“ hovorí pre biztweet Ondrej Hronec, z odboru programových činností ministerstva hospodárstva.

Európska komisia pri štyroch projektoch našla podozrenie z nehospodárneho výberu dotovaných projektov. „Ministerstvo hospodárstva zaslalo Európskej komisii výsledky preverenia hospodárnosti výdavkov v rámci týchto projektov, vrátane dokladovania vykonaného preverenia koncom októbra 2015,“ hovorí Ondrej Hronec.

Odpoveď Európskej komisie však do Bratislavy zatiaľ nedorazila. „V tejto súvislosti však uvádzame, že pri potvrdení nehospodárneho vynaloženia výdavkov v rámci projektu, nehospodárne vynaložené výdavky vymáha od prijímateľa. V jednom z týchto štyroch projektov máme za to, že časť výdavkov bola nehospodárne vynaložená a už dochádza k vymáhaniu finančných prostriedkov od prijímateľa,“ potvrdzuje opodstatnenosť výhrad Bruselu Hronec.

Čítajte aj:

Miliarda pre Slovensko. Brusel chce financovať diaľnicu medzi Bratislavou a Košicami

Slovensko má stopnuté eurofondy. Audit Bruselu ukázal chyby

Potraviny v koši. Reťazce narážajú pri daroch pre charitu na limity

--

Komisia si posvietila aj na Operačný program Technická pomoc. „Ide však len o pozastavenie čerpania finančných prostriedkov v rámci opatrenia 1.5, ktoré je jedným z piatich opatrení 1. prioritnej osi OP TP. EK komisia nepozastavila de facto čerpanie v rámci tohto opatrenia, avšak vzhľadom na jej stanovisko momentálne nie je možné deklarovať výdavky z tohto opatrenia na EK,“ vysvetľuje tlačový odbor úradu vlády.

Biztweet ako prvý informoval o problémoch vlády v Bruseli aj v roku 2014. Audit  Európskej komisie ukázal na netransparentné postupy ministerstva financií a pohrozil zastavením eurofondov.

Na slovenskom ministerstve financií mali v oddelení kontroly zadávania zákaziek fungovať čudné pomery. Brusel kvôli tomu Slovákom uzavrel aj peňažné kohútiky. Na základe výhrad Európskej komisie, na ktoré biztweet upozornil bolo potom odvolané vedenie oddelenia auditu na ministerstve financií a vykonaný súbor ďalších zmien. Zdá sa však, že problémy nevyšumeli úplne.

Pre obdobie 2014 – 2020 môže Slovensko čerpať objem 14 miliard eur z fondov Európskej únie. Kľúčové sú najmä pre stavbu diaľnic, regionálny rozvoj, či školstvo a komunitné projekty.

 

Páčia sa Vám články biztweetu? Podporte ho! Potrebuje Vás pre rozvoj projektu nezávislej žurnalistiky..Získate Biztweet Standard konto na celých 12 mesiacov