České lesy platia veľkým firmám, najviac Unilesu Andreja Babiša

Najväčšia firma Uniles z holdingu Agrofert vlani opäť získala tretinový objem všetkých zákaziek Lesov Českej republiky

Je podle Vás Andrej Babiš jako politik a podnikatel ve střetu zájmů?

Najväčšia firma Uniles z holdingu Agrofert vlani opäť získala tretinový objem všetkých zákaziek Lesov Českej republiky a päť najväčších firiem dohromady tri štvrtiny.

Ukazuje to konečná bilancia súťaží, na ktorú upozornil portál Hlídacípes.org.

Za hlavnú úlohu štátneho podniku Lesy SR označil riaditeľ Lesov ČR Daniel Szórád prípravu súťaží, ktorými by štátny podnik zaplatil ťažbu dreva od roku 2017. Ak bude postupovať rovnako ako pri súťažiach na roky 2015 a 2016, môžu sa veľké firmy opäť tešiť na vysoké príjmy.

Päť mocných

Lesy ČR prideľujú každý rok päťročné kontrakty na ťažbu v pätine svojich polesí. Definitívne výsledky súťaží za minulý rok ukazujú, že model aj naďalej využívajú predovšetkým veľkí operátori, ktorí získavajú právo ťažiť na veľkom území a často potom ťažbu so ziskom ďalej prenajímajú malým miestnym firmám.

Tiež vlani bol najúspešnejší Uniles ministra financií Andreja Babiša, ktorý získal 30 percent z celkovej vysúťaženej sumy 2,42 miliardy korún. Spolu s druhým najväčším koncernom Kloboucká lesní dostali dohromady skoro polovicu z finančného objemu zákaziek, s ďalšími operátormi LST, Stora Enso a Progles skoro tri štvrtiny.

Tak silná rola piatich veľkých firiem prekračuje hodnotu 15 Herfindahlovho indexu, ktorým americká administratíva meria koncentráciu trhu. Hodnoty cez 18 už znamenajú príliš koncentrovaný trh s vysokým rizikom vzniku kartelov.

Veľké firmy získali dominantné postavenie v lesoch ČR už v roku 2014, kedy najviac zákaziek mala rakúska spoločnosť Stora Enso zo Ždírca nad Doubravou. Až potom nastúpil riaditeľ Szórád, ktorý rozdeľoval zákazky na roky 2015 a 2016. V oboch prípadoch bola najúspešnejšia Babišova firma.

Keď sa súťaž nepodarí

Zástupcovia Lesov ČR i Unilesu tvrdia, že úspechy nesúvisia s tým, že sa Babiš stal ministrom financií. Generálny riaditeľ Unilesu Libor Vaněček vysvetlil už vlani v rozhovore pre iDnes, že jeho firma iba obhajovala staršie kontrakty. "Uniles získal v tendri pre rok 2016 menšie lesnícke činnosti, než aký mal u Lesov ČR v tomto roku končiacich zákazkách," zdôraznil Vaněček.

To potvrdzujú aj konečné čísla. Uniles získal štyri zóny v okolí Rumburka, severočeskej Telnice a Čížova aj Mezna na juhu Čiech, naopak prišiel o ťažbu na Jindřichovicku v západných Čechách, v Račiciach na južnej Morave a pri Českom Krumlove. Okrem toho s ťažbou skončí sesterská firma Wotan Forest v Loučnej na Jesenicku. Zmenami prišiel Agrofert celkovo o finančný objem vo výške sto miliónov korún.

Čítajte aj:

Brusel skúma Babišove dotácie. Na rad prišli miliardy tečúce do jeho poľnohospodárskych firiem

Firma spájaná s pyramídou v USA vyhlásila konkurz

Firmy bojujú o kontrolu nad konkurzom Slovakia Steel Mills

--

Napriek tomu sa nekončia pochybnosti o príliš dobrých výsledkoch, ktoré získala od štátu firma s podporou popredného politika. Uniles dostal menší objem prác, ale za priaznivejších okolností ako ostatní. Z pohľadu Lesov ČR sa výrazne nepodarilo sedem z tridsaťpäť zákaziek, pri ktorých sa dopytová cena zvýšila, prípadne zostala na rovnakej úrovni. Aj keď sa hlásilo viac firiem, dohromady žiadali od štátu ešte vyššiu taxu. V šiestich prípadoch pritom išlo o zákazky pre Uniles, ktorý sa tak stal najväčším rizikom pre vznik prípadného kartelu.

Mimoriadne úspešných bolo naopak desať zákaziek, kedy sa štátnym lesom podarilo cenu znížiť najmenej o pätinu. V zákazkách pre Uniles prebehla ostrá súťaž iba u litvínovského a telnického tendra.

Aj keď sa obmedzila rozloha pozemkov, kde bude Uniles ťažiť drevo, zrejme získal územie, ktoré sú pre neho výhodnejšie. Napríklad prišiel v prospech moravskej firmy Kloboucká lesné o územie pri Račici na Vyškovsku, na oplátku od nej získal lesy pri Rumburku, kde má svoju centrálu.