Ako založiť "eseročku"? Pozrite sa čo musíte splniť

Premýšľate nad založením malej, či veľkej firmy? Len do toho. Zvládnete to aj sami

Možno vám už mysľou niekedy prebehla myšlienka, že by ste v práci dali výpoveď a našli si vlastnú cestu ako zarábať. Aby ste si založili vlastnú firmu a začali tak podnikať, je potrebné splniť niekoľko krokov, ktoré vám túto činnosť umožnia. 

Na začiatku sa to všetko môže zdať zložité a budete si myslieť, že bez poradcu to nepôjde. No ak sa budete postupne riadiť jedným krokom za druhým, pokojne to zvládnete aj sami. 

1. Názov firmy

Ako úplne prvú vec si musíte zvoliť názov firmy, teda vaše obchodné meno. Pri premýšľaní si ale musíte dávať pozor, aby neexistovala firma s rovnakým názvom ako tá vaša. Pre kontrolu použite Obchodný register Slovenskej republiky, kde sa uistíte, či môžete názov použiť. Názov vašej firmy nesmie byť tiež registrovaná ochranná známka. Zoznam týchto ochranných známok si môžete tiež skontrolovať na adrese http://registre.indprop.gov.sk/registre/. Pri tvorbe názvu nezabudnite tiež na to, že ho budete stále používať a preto musí byť dobre vysloviteľný a ľahko písateľný. Tieto vlastnosti si môžete skontrolovať napríklad tak, že ho poviete známemu cez telefón a uvidíte či počul to správne slovo. Predídete tak nedorozumeniam pri dohadovaní obchodných záležitostí bez osobného kontaktu. 

2. Sídlo firmy

Ak sa rozhodnete mať sídlo firmy v dome, byte či v nebytovom priestore, na to aby sa stala vašim sídlom nemusíte byť majiteľom budovy. Ku zriadeniu sídla ale budete potrebovať súhlas vlastníkov nehnuteľnosti. Ak sa rozhodnete sídliť v prenajatej kancelárii, súhlas vám môže udeliť aj váš prenajímateľ. Ak sa po čase rozhodnete zmeniť sídlo do inej kancelárie, budete musieť okrem nového súhlasu vykonať zmenu sídla aj v obchodnom registri spolu s úhradou správneho poplatku. 

Výhodou v tomto smere je virtuálne sídlo, kedy máte jedno stále registračné sídlo firmy a to sa nemení ani pri vašom sťahovaní sídla. 

3. Predmet podnikania

Tretím krokom je výber činnosti v ktorej budete podnikať. Na výber máte z troch možností:

 

- voľná živnosť - nie je potrebná odborná spôsobilosť, kolok v hodnote 5 eur

- viazaná živnosť - je potrebná odborná spôsobilosť - kolok v hodnote 15 eur

- remeselná živnosť - je potrebná odborná spôsobilosť vyučením v odbore - kolok v hodnote 15 eur

Ušetriť plnú sumu na kolku za voľnú živnosť môžete, ak sa rozhodnete podať žiadosť o založenie firmy elektronicky. Ak podáte elektronickú žiadosť za viazanú a remeselnú živnosť, ušetríte polovicu a vyjde vás to 7,50 eur. Pri výbere z týchto dvoch živností je potrebný aj súhlas zodpovedného zástupcu, s ustanovením do funkcie zodpovedného zástupcu. 

--

Čítajte aj:

Verný zákazník nad zlato. Nemíňajte, ale starajte sa

Rozširujete podnikanie? Nájdite si vysnenú zahraničnú destináciu

Motivácia zamestnancov: Ľudské jednanie je viac ako peniaze

--

4. Spoločenská zmluva alebo Zakladateľská listina?

Ak sa rozhodnete, že jediným spoločníkom a teda majiteľom firmy budete vy, v tom prípade budete vyhotovovať Zakladateľskú listinu. Keď budete mať jedného alebo viacerých spoločníkov, budete uzatvárať Spoločenskú zmluvu. Obidve tieto zmluvy musia obsahovať zákonom ustanovené náležitosti ako sú:

 

- obchodné meno a sídlo spoločnosti

- určenie spoločníkov

- predmet podnikania 

- mená, bydliská a rodné čísla prvých konateľov a spôsob akým konajú v mene spoločnosti

- výška základného imania a výška vkladu každého spoločníka

- určenie správcu vkladov

- výška rezervného fondu, spôsob a výška jeho dopĺňania 

- výhody pre osoby podieľajúce sa na založení spoločnosti

- predpokladané náklady na založenie a vznik spoločnosti

5. Podpisový vzor 

Pre porovnanie na listinách, s ktorými sú spojené právne dôsledky si budete musieť vytvoriť  jeden podpisový vzor, ktorý budete stále používať.

6. Získanie živnostenského oprávnenia

Aby ste mali oprávnenie na vykonávanie podnikateľskej činnosti, potrebujete doklad živnostenského oprávnenia. Toto oprávnenie vám vystavia na živnostenskom úrade podľa sídla vašej spoločnosti. Ku žiadosti o vydanie živnostenského oprávnenia treba doložiť aj :

 

- Zakladateľskú listinu alebo Spoločenskú zmluvu

- kolky za ohlásené živnosti

- pri remeselnej alebo viazanej živnosti doklady o odbornej spôsobilosti

7. Splatenie základného imania

Základné imanie predstavuje vklady všetkých spoločníkov a jeho výška musí byť minimálne 5 000 eur. V tomto kroku si musíte tiež určiť správcu vkladu a tiež výšku vkladov každého spoločníka. Vklad môže mať peňažný, ale aj nepeňažný charakter. Ak ste jediným spoločníkom vo firme, váš vklad musí byť splatený v plnej výške. Ak budete mať všetky tieto informácie na papieri, priložte ho k návrhu na zápis do Obchodného registra. 

8. Vyžiadanie súhlasu správcu dane

Či už ste fyzická alebo právnická osoba a máte daňový nedoplatok, firmu vám založiť nedovolia. Zákon totiž nepustí a vyžaduje si preukázanie daňových nedoplatkov všetkých spoločníkov. Ak ale nedoplatky nemáte, súhlas vám vydá daňový úrad, na základe písomnej žiadosti. Spoločnosť môžete založiť aj v prípade, ak máte nedoplatky v sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. 

 

Výhodná inzercia na biztweete

 

9. Zápis do obchodného registra

Na zápis do Obchodného registra budete musieť vyplniť formulár a k nemu doložiť prílohy ako:

 

- formulár návrhu na zápis

- zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu s notárskym overením

- živnostenské oprávnenie

- súhlas správcu dane

- vyhlásenie správcu vkladu

- súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zápisom sídla firmy aj s listom vlastníctva 

- podpisový vzor konateľov

- kolky v hodnote 331,50 eur 

- ak ste jediný spoločník-  vyhlásenie že nie ste jediným zakladateľom vo viac ako dvoch spoločnostiach

10. Registrácia na daňovom úrade

Ak ste splnili všetky náležitosti, spoločnosť vám musia na daňovom úrade zaregistrovať najneskôr do 30 dní od zapísania. Po zaregistrovaní vám bude vydané osvedčenie, daňové identifikačné číslo a skrátené DIČ. Po týchto krokoch budete musieť na daňovom úrade ohlásiť všetky bankové účty spoločnosti, preto je lepšie vytvoriť najprv tie. 

11. Overovanie podpisov

Posledným krokom, ktorý vás bude deliť od začiatku podnikania je overovanie podpisov. Tie si môžete dať overiť na matrike alebo u notára. Polovicu povinných poplatkov môžete ušetriť v prípade, ak sa rozhodnete všetko riešiť elektronicky. Na to ale potrebujete elektronický podpis, ktorý vám hneď na začiatku ušetrí nemalé peniaze. 

Predmetmi podnikania môžu byť aj činnosti, ktoré nie sú živnosťou, ako napríklad činnosť architektov, lekárov, prevádzkovanie zdravotníckych zariadení. Ak chcete získať oprávnenie pre takúto činnosť, budete sa musieť riadiť osobitným zákonom podľa daných predmetov podnikania. Ak splníte všetky formálne povinnosti, už vám nič nebude brániť v začatí vášho vlastného biznisu.

 

 

Veronika Petrášová