Wiki na biztweet: Utajená dohoda Slovenska s Líbyou a biznis pre vyvolených
Tajná dohoda a sponzori. Dokumenty Wikileaks hovoria o ceste Roberta Fica do Líbye ako o ukážke jeho zahraničnej politiky
Líbya bola podľa Fica najvýznamnejším partnerom spomedzi krajín Blízkeho východu. Prezentoval to aspoň v roku 2007, kedy sa do Líbye vydal na návštevu za vtedajším diktátorským vodcom krajiny Muammarom Kaddáfím.
Oficiálne bolo účelom pracovnej cesty premiéra Roberta Fica vyporiadanie dlhu, ktorý má Líbya voči Slovensku od čias komunizmu. Jeho výška sa odhaduje na 130 miliónov amerických dolárov. To ako tento bod rokovania dopadol však vláda nikdy neprezradila. Miesto príjmu do štátneho rozpočtu prišiel premiér z Líbye s tajomnou dohodou. „Pohľadávka SR voči Líbyi bola v roku 2008 v zmysle Dohody medzi SR a Líbyou zo dňa 25. januára 2008 vysporiadaná. MF SR v súčasnosti neeviduje žiadne vládne pohľadávky SR voči Líbyi. Vzhľadom na skutočnosť, že Dohoda medzi SR a Líbyou bola schválená vládou SR v režime utajenia nie je možné poskytovať bližšie informácie,“ konštatuje pre biztweet tlačový odbor ministerstva financií Slovenskej republiky.
Hoci štátnický význam návštevy podčiarkovalo zloženie misie, ktorej členom boli vtedy ešte len tajomník ministerstva financií Peter Kažimír aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, v skutočnosti sa medzi štátmi nič významné nevyriešilo.
Misia do Líbye priniesla hlavne výsledky v biznise podnikateľov spriaznených s vládnym Smerom.
Slovenská výprava za líbyjským diktátorom mala zaujímavé zloženie. Jedným z členov misie bol Miroslav Výboh – majiteľ zbrojárskej firmy Willing. Tá údajne zbrane do Líbye dodávala ešte pred vládnou cestou. Firma obchoduje so zbraňami, strelivom a ďalšou armádnou technikou. Miroslav Výboh, ktorý je podozrievaný z účasti na údajne zmanipulovanom nákupe obranných systémov Pandru pre Českú republiku je označovaný za blízkeho priateľa Roberta Fica. Pred cestou do Líbye vraj minister vnútra Robert Kaliňák vydal na Ficov pokyn bezpečnostné povolenie, aby mohol Výboh s vládou cestovať. Pre podozrenia spájané s jeho činnosťou totiž dovtedy dostatočné bezpečnostné previerky nemal.
Prečítajte si aj:
Wiki na biztweet: Slováci nakupovali zbrane od Lukašenka
Wiki na biztweet: Peniaška dodával zbrane do Konga a Kamerunu
Wiki na biztweet: Trafiky na NBÚ
Wiki na biztweet: Spolumajiteľ Tatravagónky je mafián a priateľ vlády
--
Ďalším zo slovenských reprezentantov v Líbyi bol Oszkár Világi. Veľkopodnikateľ a šéf slovenskej rafinérie Slovnaft šiel na Blízky východ dohadovať obchody s miestnymi ropnými producentami. O žiadnom významnom projekte sa však nevie a cesta Világiho preto podľa mnohých znamenala hlavne pokus zblížiť sa s vtedy začínajucou Ficovou vládou.
Ako slovenský reprezentat pred Kaddafím vystúpil aj Milan Fiľo. Podnikateľ notoricky známy ako sponzor SMER – SD ovládal cez spoločnosť Eco Invest sektory od bankovníctva, cez energetiku, papierne až po potravinárstvo. Čo presne v Líbyi dohodol nie je známe. V danom období sa však riešilo napríklad to, že týždeň po návšteve ministra hopodárstva Ľubomíra Jahnátka v Moskve, dostal Fiľo zákazku na výstavbu papierne v Rusku.
Stanislav Eliáš, riaditeľ a spolumajiteľ bojnických kúpeľov patrí takisto medzi zaujímavé postavy líbyjskej výpravy. Po boku Roberta Fica mal vraj v Kaddáfího krajine lanáriť nové investície do okolia kúpeľov. Podobne zaujímavou postavou v ambíciami preplnenom lietadle do Líbye bol aj Ján Kukučka, majiteľ energetických strojárov SES Tlmače.
Záhadné zapojenie v slovenskej misii mal aj Milan Špaňo, ktorý je šéfom a majiteľom obchodnej firmy EBD. Podľa správy Wikileaks je Špaňo americký občan aj napriek jeho slabej angličtine. Tajuplná je aj činnosť jeho americkej firmy sídliacej na Floride.
Dokument, ktorý zverejnilo Wikileaks pripravila americká ambasáda. Prečítať si ho smiete tu
Páčia sa Vám články biztweetu? Podporte ho! Potrebuje Vás pre rozvoj projektu nezávislej žurnalistiky..