Rozširujete podnikanie? Nájdite si vysnenú zahraničnú destináciu
Pri rozšírení na zahraničný trh musíte o podnikaní v cudzine poznať aspoň základné prvky
Existuje množstvo spoločností, ktoré sa vďaka vstupu na medzinárodný trh stali úspešnými po celom svete. Vďaka globalizácii vzniká jeden spoločný svetový trh, ktorý však nikdy nebude homogénny a preto musí každá firma rešpektovať regionálne odlišnosti krajiny, v ktorej chce podnikať.
Nie všetky firmy majú potrebu vstupovať na zahraničný trh, mnohým stačí, ak sa stanú úspešnými vo svojom vlastnom domácom prostredí. No ak sa rozhodnete expandovať na trh inej krajiny, musíte mať spracovaný marketingový plán, ktorý vám odhalí, v ktorej krajine sa vám oplatí podnikať. Tento plán obsahuje niekoľko dôležitých bodov, ktoré by ste mali splniť predtým ako sa rozhodnete podnikať v úplne cudzom prostredí.
- Skúmanie medzinárodného prostredia
- Rozhodovanie o expanzii
- Rozhodnutie o výbere trhu
- Rozhodnutie o spôsobe vstupu na trh
- Rozhodnutie o marketingovom programe
- Rozhodnutie o organizácii marketingu
Aby ste sa rozhodli pre správnu krajinu a teda správny trh, treba si prejsť niekoľko oblastí, vďaka ktorým budete mať jasnejšiu predstavu, ktorý trh je pre vašu firmu ten pravý.
1. Potenciál zahraničného trhu. Zistite, či na danom trhu, o ktorý máte záujem existuje ponuka podobná vašej. Ak daný trh ponúka podobný produkt alebo službu, je treba odhadnúť jeho dopyt a vaše reálne šance na uplatnenie. Ak totiž začnete podnikať v krajine, v ktorej majú ľudia k dispozícii podobný tovar ako je ten váš, vaše šance na úspech sa rapídne znižujú. Uspieť môže len v prípade, že budete omnoho lepší ako vaša konkurencia a presvedčíte o tom aj zákazníkov.
2. Prístupnosť zahraničného trhu. Zahraničný trh môžete považovať za prístupný, ak nie je spätý s nadmernými nákladmi či časovými stratami. V tomto prípade treba zvážiť najmä colné poplatky a právne prekážky, ktoré by vám mohli podnikanie v zahraničí veľmi skomplikovať. Je lepšie mať o takýchto veciach prehľad, aby ste neboli neskôr nemilo prekvapený.
3. Citlivosť trhu. Dôležité je tiež skúmať ako trh na ktorý chcete vstúpiť vníma vašu firmu alebo národnosť. Tento fakt dokáže vo veľkej miere ovplyvniť spotrebiteľa, napríklad výraz MADE IN je rozhodujúcim faktorom pre veľkú časť spotrebiteľov.
4. Stabilita trhu. Kým vstúpite na trh inej krajiny, je dobré zvážiť ekonomické aj politické riziká. Je totiž rozdiel, či so svojou firmou vstúpite na trh politicky stabilnej, pokojnej alebo nestálej krajiny. Taktiež musíte zistiť, či v danej krajine existuje nebezpečenstvo znárodnenia majetku. Hospodársky vyspelé krajiny sa vo väčšine prípadov vyznačujú priaznivou politickou situáciou, čo zaručuje väčšiu podporu podnikateľských aktivít ako v rozvojových krajinách.
5. Geografické prostredie. V niektorých prípadoch sa môže stať, že prírodné podmienky priamo určujú dopyt po niektorých tovaroch či službách. Preto pri výbere vhodného trhu netreba zabudnúť na niektoré faktory ako sú poloha, rozloha, klíma, členitosť, pôdne podmienky či nerastné bohatstvo krajiny.
6. Kultúrne prostredie. Ak chce byť firma na danom trhu úspešná, musí poznať kultúrne prostredie, preferencie i tabu v danej krajine. Adaptácia je totiž možná len vtedy, ak poznáte lokálne zvyklosti a ste ochotný prispôsobiť sa rozdielom krajiny.
7. Analýza konkurencie. Nezabúdajte, že trh na ktorý chcete vstúpiť nie je vašou panenskou pôdou. Preto si musíte získať nielen informácie o miestnej konkurencii, ale tiež o zahraničnej, ktorá na trhu už pôsobí alebo plánuje pôsobiť.
8. Analýza vlastnej sily. Zvážte aké sú vaše silné a slabé stránky a definujte si hrozby a príležitosti, ktoré vás môžu postihnúť alebo naopak vám môžu pomôcť. Je dobré vedieť, čo negatívne vás môže v cudzej krajine zastihnúť. No taktiež budete mať väčšiu šancu na úspech ak zistíte, čo môžete ľudom v danej krajine poskytnúť z toho, čo im doteraz ,,chýbalo“.
Ak už máte jasno v tom, na ktorý trh chcete vstúpiť, existuje niekoľko spôsobov ako to môžete urobiť. Za najjednoduchší spôsob môžeme považovať export a to už priamy, či nepriamy.
Ak sa rozhodnete, že si svoj export chcete vykonávať sami, chcete si vytvoriť vlastné exportné oddelenie a budovať si zahraničné pobočky, v tom prípade si vyberiete priamy export.
Čítajte aj:
Motivácia zamestnancov: Ľudské jednanie je viac ako peniaze
Nevyhadzujte peniaze von oknom. Poznajte svoju cieľovku
Prokrastinácia: Sedem tipov ako ju poraziť
Neviete ako osloviť svojich zákazníkov? Porozmýšľajte o online reklame
--
Ak chcete exportovať spôsobom, kedy vaša firma využije služby nezávislých sprostredkovateľov, tak sa rozhodnite pre nepriamy exportTento spôsob je nielenže investične nenáročný ale tiež menej rizikový. Taktiež je to vhodný spôsob vstupu na trh pre firmy, ktoré nemajú exportné oddelenie a nepoznajú situáciu na zahraničnom trhu.
Ďalším spôsobom ako môžete vstúpiť na zahraničný trh je predaj licencie alebo priame investovanie.
Dôvody, prečo chcú firmy vstúpiť na trh inej krajiny môžu byť rôzne. Napríklad, že domáci trh už nepostačuje pre ich podnikanie, chcú zvýšiť svoj zisk, ubrániť sa útokom voči zahraničným konkurentom, predĺžiť životný cyklus svojich výrobkov, alebo znížiť náklady vďaka hromadnej výrobe. Ak sa už rozhodnete pre tento krok v konkrétnej krajine, dôkladne zvážte vaše riziká a definujte si príležitosti, ktoré vám trh ponúka.
Veronika Petrášová