Motivácia zamestnancov: Ľudské jednanie je viac ako peniaze
Máte pocit, že vaši podriadení dokážu dosiahnuť lepšie pracovné výsledky, no neviete ako ich naštartovať? Motivujte ich
Motivácia je hnacia sila, ktorá vedie k dosiahnutiu lepších výsledkov. Motivujete svojich ľudí dostatočne na to aké výsledky od nich vyžadujete a očakávate?
Existuje niekoľko možností, ako môžete svojich zamestnancov motivovať a tak v nich vyvolať väčšiu chuť do práce a dosahovanie cieľov. Ak si myslíte, že jedinou a najlepšou motiváciu sú peniaze, tak ste na omyle. Zamestnancov dokážu naštartovať aj iné benefity ako len tie finančné.
Je len na vás, ktoré z nich si vyberiete a ako sa k tomuto celému postavíte. Pozitívnejší vzťah zamestnancov k práci dokážete vytvoriť aj maličkosťami, ktoré im dokážu urobiť radosť a lepší pracovný deň.
1. Zabezpečte svojim zamestnancom príjemné pracovné prostredie. Nielen atmosféra na pracovisku je dôležitá, ale taktiež vybavenie, ktoré im ponúkate. Asi málokto sa teší do práce, keď vie, že bude zase celý deň sedieť na rozheganej stoličke, pracovať za ošúchaným stolom alebo chodiť po storočnom koberci. Ak si myslíte, že pracovné prostredie je dobre vybavené, no niečo mu chýba, skúste dať zamestnancom priestor na sebarealizáciu. Nikto nehovorí, že im musíte dovoliť priniesť si vlastnú sedačku či stôl. Niekedy stačia aj maličkosti ako napríklad fotky rodiny či priateľov a človek sa hneď cíti lepšie.
2. Nezahrňujte svojich ľudí len príkazmi, ale dajte im väčšie kompetencie. Pracovník tak bude mať zo svojej práce väčšie uspokojenie a bude sa môcť viacej realizovať.
3. Budujte si vzťahy s podriadenými a nebuďte šéfom, ktorý len dáva rozkazy a čaká výsledky. Zamerajte sa na komunikáciu v tíme, aby ste zaistili dobrú a uvoľnenú atmosféru bez stresu. Ak máte čas, spýtajte sa ich čo majú nové, kam sa cez víkend chystajú, alebo či s vami nejdú na obed alebo na kávu. Taktiež ak niekto potrebuje radu a príde si po odpoveď priamo k vám, nebuďte povýšenecký ale dajte najavo, že máte záujem o to aby sa vaši zamestnanci zlepšovali po všetkých stránkach.
4. Zabezpečte im vzdelávanie na pracovisku alebo mimo neho. Ak si vaša práca vyžaduje ovládanie cudzích jazykov, a viete, že niektorí v tom majú nedostatky, poskytnite im priestor na zlepšenie. Nie každý má čas chodiť po práci do súkromnej školy, alebo sa učiť po večeroch doma. Vyčleňte im napríklad hodinu cudzieho jazyka týždenne, kde si nielen pripomenú to čo už vedia ale naučia sa aj niečo nové.
5. Aspoň raz za čas sa ich spýtajte čo by v práci zmenili. Možno nie každý vám hneď úprimne povie, že mu vadí vaša nálada, vyvíjajúci tlak, pracovné podmienky či predĺžený pracovný čas každý druhý deň. No ak dokážete aspoň niektoré z týchto vecí zmeniť, zamestnanci zistia, že vám na nich záleží a je pravdepodobné že aj im bude viac záležať na vašich požiadavkách.
--
Čítajte aj:
Nevyhadzujte peniaze von oknom. Poznajte svoju cieľovku
Prokrastinácia: Sedem tipov ako ju poraziť
Neviete ako osloviť svojich zákazníkov? Porozmýšľajte o online reklame
--
6. Organizujte večierky, akcie, team buildingy. Ak trávia vaši zamestnanci hodiny denne v tíme, je dôležité aby boli ľudia v tomto tíme aj priateľmi a nielen kolegami. Spoločné akcie ako výlety, či večierky dávajú možnosť spoznať ľudí osobne, čo zaručí nielen lepšiu náladu v práci ale tiež dosiahnutie lepších výsledkov.
7. Chváľte svojich zamestnancov ak ste z ich výsledkami spokojný. Nielen kritika, ale aj pochvala je veľmi dôležitá a dokáže človeka nakopnúť vpred.
8. Odmeny pre najlepších. Vyberte si napríklad na konci každého roka ľudí, ktorí podľa vás urobili pre svoju prácu maximum a dosiahli tak najlepšie výsledky. Aby ste u nich udržali rovnaké pracovné nasadenie aj ďalší rok, a aby ste nakopli aj ostatných, odmeňte ich napríklad nejakým zájazdom, wellness pobytom, permanentkou do kina alebo do divadla. Nielenže dáte svojmu podriadenému uznanie, za dobre vykonanú prácu, ale vytvorí sa tak efekt pozitívneho vzoru, ktorý budú chcieť nasledovať aj ostatní.
Ak budete svojich zamestnancov správne motivovať, nemusia sa zlepšiť len vaše výsledky, no i zamestnanci sa môžu stať schopnejšími ako by ste očakávali. Ak zvolíte vhodnú motivačnú stratégiu, môžu sa do vášho tímu dostať aj ľudia, ktorí predtým nemali záujem u vás pracovať.
Základom úspešnej firmy sú schopní a úspešní zamestnanci. Záleží už len na vás akých úspešných ľudí zo svojich zamestnancov urobíte.
Veronika Petrášová