Miroslav Lajčák pre biztweet: Pre Slovensko je typická obava zo všetkého nového a neznámeho

Pre Slovensko je typická obava zo všetkého nového a neznámeho. Nezmení sa to z noci na ráno. Miroslav Lajčák v rozhovore pre biztweet

Je podľa Vás Slovensko xenofóbnou krajinou?

Pre Slovensko je typická obava zo všetkého nového a neznámeho. Nezmení sa to z noci na ráno. Diskusiu o mne ako nástupcovi generálneho tajomníka OSN beriem ako výraz uznania. Tieto pokračujúce diskusie sledujem, vyhodnocujem a v správnom čase sa rozhodnem, či do tohto boja pôjdem alebo nie. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v rozhovore pre biztweet.

Biztweet: Ste ministrom zahraničných vecí v ťažkom období. Konflikt medzi Ruskom a Západom, migračná kríza a terorizmus. Čo je úlohou ministra v takýchto vypätých časoch?

Miroslav Lajčák: Kríz okolo nás je naozaj veľa a časť z nich je bezprecedentná. Posledné roky vyzerajú tak, že kým jeden je zlý, druhý je ešte horší. Minulý rok som vzhľadom na rusko-ukrajinskú krízu bilancoval ako zlý a tento rok vidíme, že nič sa nezlepšilo: pribudla migračná kríza nevídaného rozsahu a extrémisti z tzv. Islamského štátu rozšírili záber svojich brutálnych aktivít v Iraku aj v Sýrii a vo veľkom štýle udreli aj na ciele mimo tohto regiónu.

Toto všetko predstavuje veľkú výzvu nielen pre národné diplomacie ale pre celé medzinárodné spoločenstvo. Slovensko presadzuje komplexné a spoločné riešenia. Žiadnu zo súčasných kríz nemôže nikto vyriešiť individuálne. Potrebujeme dôveryhodné spoločné stratégie – či už v rámci EÚ, NATO alebo medzinárodného spoločenstva.

Takže stručne a zjednodušene by som povedal, že úlohou ministra zahraničných vecí je podieľať sa na zahranično-politických aktivitách, ktoré vedú k hľadaniu udržateľných a účinných riešení. Pri toľkých aktéroch a rozdielnych záujmoch to samozrejme nie je ľahké. Ale o tom je diplomacia – počúvať partnera, viesť dialóg a hľadať cestu k najlepšiemu možnému kompromisu.

Biztweet: Slovensku zazlievajú podobne ako Českej republike prílišnú zhovievavosť k agresívnej zahraničnej politike Ruska. Nie je príklon k východu vzhľadom k silnejšiemu partnerstvu so západnými krajinami rizikom?

Miroslav Lajčák: Nesúhlasím s premisou, že by nám mal niekto niečo zazlievať. Sme plnoprávny a rovnoprávny člen Európskej únie a NATO, konáme transparentne, predvídateľne a najmä – v spoločnom záujme.

Podporili sme všetky spoločné pozície a rozhodnutia a aktívne sme prispievali k ich prijímaniu. To, že máme vlastný názor, ktorý povieme nahlas, neznamená, že by nám to mal niekto zazlievať. Rovnako si svoje pozície povedia aj iné štáty. Je kontraproduktívne vytvárať atmosféru, že je tu jediný správny názor a každý, kto povie niečo odlišné je vyvrheľ. Takto to nefunguje. Jednota neznamená uniformitu.

Preto opakujem: vieme si povedať vlastný názor, ale podporujeme spoločné európske postoje a riešenia. Špecificky v prípade Ruska a Ukrajiny, na ktoré sa pýtate, sú postoje SR jednoznačné: na jednej strane sme súčasťou sankčného mechanizmu EÚ, na strane druhej pomáhame Ukrajine a dovolím si povedať, že najviac zo všetkých členov EÚ, keď sme jej reverzným tokom plynu pomohli prežiť minulú zimu, ušetriť tri miliardy dolárov a posilniť jej energetickú bezpečnosť a nezávislosť – za čo sme si „vyslúžili“ aj protiopatrenia od Ruska. Čo nám na tomto môže niekto zazlievať?

Biztweet: Prakticky celá V4 je tvrdo kritizovaná takisto pre postoj k migračnej kríze. Myslíte, že sú opatrenia vlády - protiteroristické zákony, ostrá rétorika a neustále opakovanie rizík - neškodné pre kredit v zahraničí a nenarušia vzťahy s arabskými krajinami?

Miroslav Lajčák: Opäť nesúhlasím s tým, aby nás niekto vystavoval kritike za legitímne názory a postoje. V migračnej kríze sme boli od začiatku konštruktívni a požadovali udržateľné komplexné riešenia. Mimochodom, argumenty, ktoré sme používali pri odmietaní povinných kvót ako nesystémového opatrenia, ktoré nič nevyrieši, začína postupne uznávať čoraz viac partnerov. Vidia totiž, že ani tri mesiace po prijatí kvót sa nepodarilo premiestniť viac ako pár desiatok z tých 160 tisíc ľudí – pričom ich dnes v EÚ je viac ako 800 tisíc.

Kvóty nezastavili migračné prúdy, ale aspoň sme sa v diskusiách posunuli aj k aspektom, na ktoré sme poukazovali od začiatku – spolupráca s tretími krajinami, zlepšenie ochrany schengenských hraníc a sústredenie sa na príčiny a zdroje migrácie.

Naše vzťahy s arabskými krajinami ale aj inými partnermi sú veľmi dobré. Slovensko je rešpektovaná krajina, o ktorej partneri vedia, že koná transparentne a predvídateľne. Naše pozície partnerom komunikujeme a vysvetľujeme.

--

Čítajte aj:

Právnik Baťovcov: Slováci si takú vládu, ako je tá Ficova, nezaslúžia

Šéf vesmírnej agentúry pre biztweet: Galileo je príležitosťou pre české firmy

Boris Kollár pre biztweet: Pár desiatok extrémistov zvládneme, ale tento nájazd nie

Eurokomisárka Jourová pre biztweet: Bojujeme proti radikalizácii mladých ľudí

--

Biztweet: Ktoré krajiny by ste v súčasnosti nazval za Slovensku najbližšie, s kým je komunikácia na najlepšej úrovni?

Miroslav Lajčák: Sme členom EÚ a NATO, čo sú spoločenstvá štátov postavené na zdieľaní rovnakých hodnôt a partnerstva, preto je úplne logické, že štáty EÚ a NATO sú našimi najbližšími priateľmi a spojencami. Samozrejme úplne špecifické a nadštandardné vzťahy sú vzťahy s Českou republikou. Veľmi dobrú spoluprácu a komunikáciu máme prirodzene so štátmi Vyšehradskej štvorky ale aj s množstvom ďalších. 

Biztweet: Ako to, že zo slovenskej politiky vymizla takzvaná maďarská karta?

Miroslav Lajčák: Slovensko-maďarské vzťahy sú historicky na najlepšej úrovni. Pri nástupe tejto vlády sme sa s maďarskými partnermi v Budapešti dohodli, že sa zameriame na tých 95 percent agendy, kde máme spoločné postoje, názory a záujmy a kde môžeme dosahovať pozitívne výsledky. A o tých zvyšných 5 percent budeme diskutovať spoločne za rokovacím stolom a nie vykrikovaním cez Dunaj alebo cez politikov a ľudí, ktorým pokojná atmosféra v našich vzťahoch prekáža a neprináša potrebný politický kapitál.

Premiéri majú veľmi dobrú komunikáciu a moje kontakty s maďarským ministrom zahraničných vecí sú také intenzívne, že sa vidíme a rozprávame každý týždeň.  A niekedy aj niekoľkokrát v týždni.

Biztweet: Počas vašej bohatej kariéry ste zažil veľa. Napríklad v Kosove ste mal veľké skúsenosti so vzájomnou neznášanlivosťou vierovyznaní a etnických skupín. Je atmosféra na Slovensku, kedy je démonizovanie Islamu normálne bezpečná?

Miroslav Lajčák: Najdetailnejšiu skúsenosť s inter-etnickými vzťahmi som mal ako vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva a osobitný predstaviteľ EÚ pre Bosnu a Hercegovinu. Tam, ale podobne aj v Kosove, ktoré spomínate, nie sú vzťahy medzi etnikami najjednoduchšie. Čo sa týka atmosféry na Slovensku, nemám pocit, že by sa paušalizovalo a démonizovalo, aj keď vyjadrenia tohto druhu sa vyskytujú. Faktom je, že sme spoločnosť, ktorá bola dlhé roky kompaktná uzavretá a preto je logické, že tu stále panuje istá obava zo všetkého nového a neznámeho – najmä ak sme s tým konfrotnovaní vo veľkom a náhle. Nehovorím, že je to správne, ale nemôžeme očakávať, že sa to zmení z noci na ráno. Ja som ako predseda Rady pre ľudské práva počas diskusií o príprave Celoštátnej stratégie na podporu a ochranu ľudských práv zažil, ako je naša spoločnosť nastavená čo sa týka tolerancie, menšín a ochoty vcítiť sa do potrieb iných – a bolo to pre mňa nepríjemné zistenie – na to, aby sa to zmenilo potrebujeme ako národ ešte čas.

Biztweet: Aké máte v politike plány, budete chcieť v najbližších voľbách obhájiť post ministra zahraničných vecí?

Miroslav Lajčák: Do kampane som po 5 a pol roku vo funkcii ministra v dvoch vládach vstúpil s tým, aby som si od občanov vypýtal hodnotenie môjho pôsobenia pri obhajobe a presadzovaní záujmov Slovenska v zahraničí. Čo sa týka prípadného pokračovania, všetko je v rukách voličov.

Biztweet: Čoraz hlasnejšie sa hovorí o vašej kandidatúre na generálneho tajomníka OSN. Máte túto ambíciu?

Miroslav Lajčák: To, že sa bez môjho pričinenia objavilo moje meno v medzinárodných diskusiách o možnom nástupcovi generálneho tajomníka OSN beriem ako výraz uznania pre slovenskú diplomaciu i pre mňa samotného. Tieto pokračujúce diskusie sledujem, vyhodnocujem a v správnom čase sa rozhodnem, či do tohto boja pôjdem alebo nie. Ale dnes to naozaj nie je niečo, kvôli čomu by som sa v noci strhával zo sna.

 

Páčia sa Vám články biztweetu? Podporte ho! Potrebuje Vás pre rozvoj projektu nezávislej žurnalistiky.. 

 

 

Fotozdroj: CC/wikimedia, mzv.sk