Príbeh Lennyho Dykstru. Z nuly na milionára a potom späť

Baseballová legenda zažila rozprávkový život. Na záver ho však nečakal šťastný koniec. Stal sa výstrahou pre podnikavých športovcov.

Kvôli podpriemernej výške ho v jeho snahách stať sa baseballovým hráčom nikto neveril. Už vtedy sa prejavil je tuhý korienok a ambicióznosť niekam to dotiahnuť. Tvrdým tréningom dosiahol, že sa cez stredoškolský tím dostal draftom v roku 1981 do najprestížnejšej americkej profesionálnej súťaže.

Vybral si ho legendárny klub New York Mets. Ani tam však nemal na ružiach ustlané. Kvôli svojmu malému vzrastu musel neustále dokazovať, že má na to byť lepší ako jeho hviezdni spoluhráči. A práve to sa ukázalo ako kľúčové pre vývoj jeho osobnosti. Obrovská túžba po sláve z neho tvrdými tréningmi spravila najrýchlejšieho hráča s najtvrdším odpalom v lige. Hovorili mu klinec.

 

Povestná bola aj sebadôvera, ktorou Dykstra oplýval. „Zatiaľ čo sme sa my ostatní snažili na ihrisku tváriť, že sme v pohode, on sa v tej pohode nachádzal a správal sa ako superstar,“ povedala o ňom v rozhovore legenda New York Mets Billy Beane.

Netrvalo dlho a Dykstra zažiaril. Pre New Yorkský tím pripravil ich najúspešnejšiu sezónu histórie a vo finále ligy ohromil perfektným home runom.

Jeho plat okamžite stúpol na 202 tisíc dolárov ročne, čo je dnes približne dvojnásobok. Darilo sa mu aj po tom, čo ho klub z New Yorku predal do Philadelphie. Vyhral niekoľko prestížnych ocenení a zahral si vo viacerých Zápasoch hviezd.

Žiarivú kariéru zastavila až séria zranení zo sezóny 1991/1992. Rok po tom, Dykstra kariéru definitívne ukončil. Nemal sa však zle. Počas úspešných 13 sezón si 33 ročný hviezdny odpaľovač zarobil 36 miliónov dolárov.

Hoci kariéru ukončil predčasne, nežil si zle. Peniaze, ktoré si zarobil okamžite premenil v luxusný život. Jeho dni tvorili večierky, golf a kupovanie športových áut.

Napriek tomu, že bol milionárom, začal sa správať ako miliardár. Rozhodol sa preto časť peňazí investovať a zarobiť ešte viac. V kúpil podiel v malej sieti autoumyvární, čo sa čoskoro ukázalo ako prekvapivo dobrý krok.

Biznisu sa darilo a už v deväťdesiatych rokoch prinášalo podnikanie Dykstrovi na účet milión dolárov. Hodnota autoumyvární časom ešte narástla. Natoľko, že ju mohol majiteľ v roku 2007 predať za 51 miliónov dolárov.

Lenny Dykstra bo, vtedy na vrchole. Peniaze z predaja okamžite presmeroval ďalej, založil svoj vlastný časopis Klub hráčov. Magazín radil bývalým športovcom, ako investovať peniaze zarobené počas kariéry. Jeho investičné schopnosti ocenila aj celoštátna televízia venujúca sa ekonomike a biznisu - CNBC. Bývalému baseballovému hráčovi dala vo vysielacom čase priestor pre okienko, v ktorom baseballovou terminológiou radil obchodníkom, kam investovať.

Ako sa však neskôr ukázalo, väčší príjem znamenal aj väčšiu Dykstrovu nezodpovednosť. Dom za štyri milióny dolárov vymenil za rozsiahle sídlo, ktoré pred tým vlastnila hokejová legenda Wayne Gretzky, v hodnote 16 miliónov dolárov. Nakupoval takisto športové autá, ďalšie nehnuteľnosti, veľa cestoval, usporadúval večierky a čo je horšie, začal vymýšľať ako peniaze skryť pred zrakom vlády.

Fiktívnymi darmi a pôžičkami popresúval stovky tisíc, dohromady až niekoľko miliónov dolárov na účty svojho syna, či matky. Fiktívnymi pôžičkami znížil svoj majetok natoľko, že len rok po oznámení svojho majetku vo výške viac ako 60 miliónov dolárov, vyhlásil bankrot.

Rok 2009 tak znamenal pád legendy v očiach verejnosti. Ale nielen tam. Dykstra sa stal závislým na kokaíne, známym sukničkárom a alkoholikom. Z hviezdy bola razom troska, ktorá rozpredávala svoj majetok. Aby pred konkurzom ukryl hodnotu svojho vlastníctva, predával na čierno napríklad nábytok v jeho sídle, či dokonca pamätný prsteň, ktorý získal ako baseballový víťaz ligy. Zahanbujúco odpredal aj trofeje, ktoré získal ako hráčske ocenenia.

Na skutočné dno však padol v roku 2010. Federálne úrady odhalili, že pred bankrotom ukryl stovky tisíc dolárov. O rok bol obžalovaný z 25 trestných činov a v roku 2012 odsúdený na tri a pol roka za mrežami. Ako pokutu musel exekúciou zaplatiť aj peniaze, ktoré pred bankrotom ukryl.

Hoci bol Lenny Dykstra vlani predčasne prepustený, už sa oň nikto nezaujíma. Svoju žiarivú kariéru premenil na zahanbujúce fiasko. Za štyri roky prehajdákal majetok v hodnote 60 miliónov dolárov, stroskotalo mu manželstvo a žije na hrane spoločnosti. Stal sa veľkým mementom športovcov, ktorý si svoje peniaze po kariére nevážia.  

 

Čítajte viac:

25 miliard dolárov. Toľko má na účte najbohatší černoch sveta

Najbohatší Malajzijčan by svojim majetkom zaplatil rozpočet Slovenska

Ako sa stal miliardárom? Luskin zarobil na suchých rožkoch