Príspevok na starostlivosť má vyriešiť diskrimináciu

Rozdiel medzi príspevkami ľudí v zariadeniach pre seniorov oproti rovnako odkázaným ľuďom žijúcim doma môže byť aj viac ako 400 eur

„Náš zákon o sociálnych službách je diskriminačný k rodinám, ktoré sa o svojich blízkych starajú doma,“ povedala Zuzana Palovičová z Oddelenia sociálnej filozofie Slovenskej akadémie vied na tlačovej besede o efektívnom modeli financovania sociálnych služieb. Tvrdí, že sociálne odkázaní ľudia v zariadeniach pre seniorov a v domovoch pre zdravotne postihnutých sú finančne zvýhodňovaní oproti rovnako odkázaným ľuďom, ktorých opatrujú rodinní príslušníci doma. Rozdiel medzi ich mesačnými príspevkami môže byť aj viac ako 400 eur.

Asociácia prijímateľov sociálnych služieb v Slovenskej republike vidí riešenie aktuálnej situácie v zavedení príspevku na starostlivosť. Vzor takéhoto financovania sociálnych služieb chce prebrať zo západnej Európy. Slovensku blízkym príkladom je aj Česká republika, kde od zavedenia príspevku počet prijímateľov pobytových služieb klesol. Príspevok na starostlivosť tam mesačne dosahuje výšku 444 eur, ktoré dostáva priamo prijímateľ starostlivosti.

Porovnaním slovenského a českého systému rozdelenia prostriedkov poukazujú na neefektívne využívanie peňažných zdrojov na Slovensku. Asociácia prijímateľov sociálnych služieb považuje nový model financovania aj za prostriedok zvýšenia možnosti samostatného rozhodovania sociálne odkázaného človeka o jeho živote, ako aj zrovnoprávnenie prijímateľov sociálnych služieb.

Asociácia považuje za neprijateľné, že na Slovensku nie je možné príspevok od poskytovateľa vymáhať. Naopak v Českej republike sa tak môže stať na základe rozhodnutia o odkázanosti človek.

--

Čítajte viac: 

Vylieči Brusel rómske bolesti? Dostanú byty a prácu na roky

Slovensko poskytlo na boj proti migračnej kríze 5 miliónov

Slovensko si chce na dopravu pýtať ďalších 700 miliónov

Migranti nemajú šancu. Sociálny systém sme položili sami

--

„Ide o konflikt záujmov, keď VÚC o prideľovaní príspevkov rozhodujú a súčasne ich vyplácajú. O sociálnych službách by mal rozhodovať štátny orgán,“ hovorí zástupca seniorov Pavol Ščepán. Spomenul tiež, že až 54-tisíc ľudí, ktorí potrebujú pomoc iných, nie je zabezpečených. Na Slovensku existuje šesť stupňov odkázanosti, pričom prvý hovorí o neodkázanosti človeka na pomoc iných.  Druhý stupeň u nás, podľa Ščepána, prakticky neexistuje.

Prezident Asociácie prijímateľov sociálnych služieb Silvester Obuch tvrdí, že súčasná právna úprava nerešpektuje finančné krytie nákladov nevyhnutných na zachovanie dôstojného života ľudí so zdravotným postihnutím a seniorov. Slovensko podľa jeho slov nie je schopné upraviť právne prostredie tak, aby človek nebol prinútený k prijatiu starostlivosti v príslušných zariadeniach. Mal by mať možnosť rozhodnúť sa sám o mieste pobytu tak, ako to stanovuje dohovor OSN o právach zdravotne postihnutých osôb, ktorý bol ratifikovaný pred piatimi rokmi.

 

Monika Tibenská

Fotozdroj: CC/flickr.com