Slovensko si chce na dopravu pýtať ďalších 700 miliónov

700 miliónov eur. Toľko peňazí si chce Bratislava do konca februára budúceho roka vypýtať od Bruselu na stavbu dopravných projektov

700 miliónov eur. Toľko peňazí si chce Bratislava do konca februára budúceho roka vypýtať od Bruselu na stavbu dopravných projektov.

Peniaze budú smerovať nielen na nové projekty výstavby diaľnic, ale tiež na rekonštrukciu železničných tratí a budovanie vodných ciest.

„Pôjde o projekty z oblasti cestnej, železničnej a vodnej dopravy. SR ich práve finalizuje a rokuje o nich, mali by byť v hodnote viac ako 700 miliónov eur. Samozrejme, že ide o indikatívne číslo a finálny výber projektov je na EK, ktorá schvaľuje projekty na financovanie,“ potvrdzuje biztweetu hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Peniaze, ktoré Európska únia ponúka nazhromaždili do nástroja nazvaného CEF (Connecting Europe Facility). Zoznam projektov, na ktoré bude Slovenská republika žiadať pomoc Bruselu ešte nie je verejný. „Aktuálna výzva bude uzatvorená až vo februári 2016. Zostávajúce obdobie tak bude využité na negociácie s Európskou komisiou a prípravu kvalitných projektov, ktoré budú konkurencieschopné s inými členskými štátmi. Po uzatvorení výzvy bude následne na Európskej komisii prebiehať vyhodnocovanie, schvaľovanie projektov a prideľovanie grantov,“ hovorí Martin Kóňa.

Štát bude žiadať peniaze nielen na diaľnice, ale tentokrát prioritne na budovanie železničných koridorov. Z európskych peňazí bola doposiaľ na rekonštrukciu železničných tratí vynaložená dokopy miliarda eur. Tú dala vláda hlavne do projektov na západe a severe Slovenska. Najvýznamnejšími boli investície do úsekov Bratislava Rača – Trnava – Nové Mesto n/V – Zlatovce a Trenčianska Teplá – Beluša.

--

Čítajte tiež:

Migranti nemajú šancu. Sociálny systém sme položili sami

Súkromné vysoké školy ovládajú cudzinci a politici. Školné stojí aj tisícky eur

Zákon o športe má stovky pripomienok. Čakajú ho zmeny

Vlachynsky pre biztweet: Vzniká daňový systém pre vyvolených

Rezort hospodárstva chce zaujať Irán. Chystá misiu

--

Minulý rok spustilo Slovensko projektovanie rekonštrukcie vybraných úsekov na trati medzi Žilinou a Košicami. Celková čiastka, ktorú dá Slovensko na zrýchlenie a skvalitnenie jazdy vlakom je 5,8 miliardy eur. Nové koľajnice, infrašruktúra a komunikačné systémy by mali byť hotové do roku 2030.

Ďalší tučný kus si z dotácie Bruselu odhrýznu projekty na vode. Zatiaľ možno len predpokladať, že významnú pozíciu zastane vodný koridor Dunaj-Odra-Labe. Výstavba prepojenia vodných tokov Poľska, Česka a Slovenska s Rakúskom je hlavne cieľom českého prezidenta Miloša Zemana. Na spoločnom jednaní vlád vo Valticiach vsak  Robert Fico potvrdil záujem Slovákov k projektu sa pripojiť.