Český aktivista: Verím, že protificovská koalícia uspeje
Kiska je mimoriadnym "úkazom" v mentálnom priestore. Verím, že jeho úspech napodobní aj protificovská koalícia. Martin Rozumek pre biztweet
Kiska je mimoriadnym "úkazom" v našom stredoeurópskom geografickom a mentálnom priestore. Verím, že jeho úspech napodobní aj protificovská koalícia. Dúfam, že je tunajšia demokracia natoľko vyspelá, aby odolala rastúcej orbanizácii a putinizácii. Riaditeľ Organizácie pre pomoc utečencom Martin Rozumek v rozhovore pre biztweet.
Biztweet: Vaša organizácia, spoločne s ombudsmankou upozorňuje na zlé podmienky v táboroch pre utečencov na českom území. Čo sú podľa vás najvážnejšie nedostatky v zariadeniach?
Martin Rozumek: Terčom našej kritiky je najmä detencia v Bělej Jezovej, čo je zariadenie úplne väzenského typu, ktoré pán minister Pelikán a pani ombudsmanka označili za horšie ako väzenie. O niečo lepšia je situácia v detencii vo Vyšních Lhotách, neporovnateľne lepšie potom v detencii Zastávka u Brna alebo v otvorených zariadeniach v Havířove alebo Kostelci nad Orlicí. Bělá je zúfalá a vôbec režim v tých detencii je ponižujúci a nedôstojný ako pre utečencov, tak aj pre imidž našej spoločnosti a našej krajiny v zahraničí. Utečenci z vojny sú bežne vyzliekaní donaha, aby sme im mohli vziať ich posledné peniaze, v noci sú rodiny s deťmi prebúdzané policajtmi so psami a celá rodina musí do pozoru, nemajú prístup k svojim telefónom, takže nemôžu dať svojim príbuzným vedieť, že sú v poriadku, dostávajú hromady papierov, ktorým vôbec nerozumejú, spia v zamknutej telocvični na zemi v handrách a nemajú voľný prístup ani k toaletám, s 80-timi mužmi boli v uzamknutej telocvični ubytované dve matky s deťmi.
Biztweet: V porovnaní s inými krajinami v EÚ, sú podmienky v Českej republike naozaj tak zlé?
Martin Rozumek: V detencii áno a minulý týždeň na túto skutočnosť upozornil aj Komisár Rady Európy pre ľudské práva. Inak Európsky súd pre ľudské práva vydal viacero rozhodnutí, v ktorých konštatoval, že životné podmienky v imigračnej detencii v rôznych krajinách sú tak zlé, že porušujú zákaz mučenia, ponižujúceho a neľudského zaobchádzania, tj. Článok 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (napr. vo veci proti Grécku, v prípadoch proti Malte, atď.) Pri čítaní tých rozsudkov je jasné, že to isté sa deje v Českej republike a Verejná ochrankyňa práv tiež jasne konštatovala, že podmienky v Bělej porušujú článok 3 tohto dohovoru (zákaz mučenia, ponižujúceho a neľudského zaobchádzania) a článok 3 Dohovoru o právach dieťaťa (najlepší záujem dieťaťa). Nemožno sa preto čudovať, že naše súdne žaloby sú úspešné a kvôli Bělej podáme tiež sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Biztweet: Čo hovoríte na to, že krajinyV4 patria k najväčším odporcom humanitárneho prístupu k utečencom?
Martin Rozumek: Je to nepochopiteľné, ak si uvedomíme, že státisíce utečencov z Československa, Maďarska a Poľska našli útočisko na západe a súčasne takmer nikto v ČR, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku nechce ako utečenec zostať. Svedčí to o nevyspelosti hlavne našej politickej scény, ktorá sa snaží protiutečenecké nálady využívať, namiesto toho, aby problémy vysvetľovala a hľadala riešenie s vyspelými krajinami západnej Európy. Dostávame sa do nebezpečnej izolácie v rámci EÚ a je veľmi smutné, že naším najväčším spojencom v EÚ sú teraz páni Orbán a Fico.
Biztweet: Čím je podľa vás spôsobený značne negatívny postoj väčšiny obyvateľstva Česka a Slovenska k utečeneckej akceptácii v krajinách?
Martin Rozumek: Najmä zlou prácou politikov, ktorí poväčšine nie sú lídrami s pevnými zásadami a postojmi, ale naopak sa populisticky vlní podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky. Ich úlohou je národ viesť, problémy vysvetľovať a riešiť, a to najlepšie s pevným jadrom EÚ, ktoré je pevne hodnotovo ukotvené a nie nás ťahať do izolácie na východ a dúfať, že vďaka súčasnej xenofóbii vyhrajú budúce voľby. Zvlášť prekvapujúca je táto zbabelosť, necitlivosť a ignorácia porušovanie práv a dôstojnosti utečencov u sociálno-demokratického premiéra a sociálno-demokratického ministra vnútra. Takto reštriktívne a nezákonne by na západe nepostupovala ani krajná pravica a je to určite téma pre sociálno-demokratickú frakciu v Európskom parlamente. Výroky politikov sú samozrejme medializované a ovplyvňujú celú náladu v spoločnosti. Aj preto chystáme veľmi neutrálnu vysvetľovaciu kampaň, pretože miera dezinformácií a hystéria je u nás už príliš vysoká.
Biztweet: Na sociálnych sieťach sa často šíria videá, alebo fotomontáže, vykresľujúce utečencov ako vážnu hrozbu. Čím je podľa vás spôsobená akási naivita obyvateľov, veriť skôr negatívnym zdeleniam ohľadom migrantov?
Martin Rozumek: Naši občania sú bohužiaľ zvyknutí veriť tomu, čo im predkladajú politici a médiá. Sú zvyknutí veriť prezidentovi, nech je ním ktokoľvek. Nesledujú zahraničnú tlač, jazdia málo do západných krajín EÚ a je pravda, že niektoré médiá podľa môjho názoru cielene zasievajú nenávisť a rozdeľujú spoločnosť.
--
Čítajte tiež:
Ministerka Šlechtová pre biztweet: Euroskepticizmus je pre Česko typický
Neven Mimica: Samotná pomoc rozvojovým krajinám migráciu nezastaví
Jana Kiššová pre biztweet: Pád vlády bol popravou Ivety Radičovej
Ivan Štefanec: Smer sa o malých podnikateľov zaujíma len keď ide o preferencie
--
Biztweet: Hoci to vlády Česka a Slovenska odmietajú, krajiny pôsobia xenofóbne. Politici a občania hovoria o zdravotných rizikách, bezpečnostných hrozbách a zlých mravoch utečencov. Niekedy ide naozaj o napätú rasisticky xenofóbnu atmosféru. Prečo k tomu podľa vás krajiny aj po II.svetovej vojne, alebo vojne v Juhoslávii stále inklinujú?
Martin Rozumek: Pretože zlyhávajú naši politici. Podľa môjho názoru nie sú naši politici vôbec schopní definovať utečenca podľa medzinárodného práva, občanov pritom strašia a neuvedomujú si, že svojimi xenofóbnymi postojmi a výrokmi veľmi ovplyvňujú verejnosť. Mali by otvorene problémy vysvetľovať, hľadať riešenia na pôde EÚ najmä s Nemeckom a nie nás izolovať do skupinky staviteľov plotov na maďarskej hranici. Náš bager a sto policajtov v Maďarsku sú dôkazom našej hlúposti, než prejavom hľadania funkčných riešení. Nevšimol som si, že by sme okrem nekonečnej kritiky ponúkli akékoľvek spoločné riešenie a skúsili o ňom diskutovať s nemeckou kancelárkou alebo napríklad predsedom Európskej komisie. Ostatne Merkelová už Sobotkovi ani neberie telefón. Spolupracovať chceme len vtedy, keď nám z toho plynú európske dotácie a akonáhle sa objaví akýkoľvek problém, utečenci, Grécko alebo Maďarsko, tak strčíme zbabelo hlavu do piesku a hovoríme na všetko nie. Je to hanba našej politickej garnitúry, zlyhanie premiéra a ministra vnútra, populizmus ministra financií, atď. Na druhú stranu, jedna vec je zlyhanie politikov a druhá vec je neuveriteľná mobilizácia a podpora občianskej spoločnosti. Tá nečaká na dotácie a vo veľkom pomáha utečencom na ceste. Môžeme byť hrdí na našich dobrovoľníkov v Srbsku, Macedónsku, Maďarsku, Chorvátsku, sme príjemne prekvapení, akú vlnu podpory vyvolala táto kríza u nás. Veľmi ďakujeme našim občanom a občankám za morálnu a finančnú podporu, vďaka ktorej môžeme navštevovať všetky väzenské zariadenia u nás, boli sme v Budapešti na stanici, na srbskej hranici, atď.
Biztweet: V poľskom a slovenskom prípade hrajú svoju úlohu aj blížiace sa voľby, súhlasíte?
Martin Rozumek: Nesledujem tak podrobne situáciu v Poľsku, ale na Slovensku táto skutočnosť určite hrá svoju rolu. Samozrejme si prajem, aby protificovská koalícia uspela podobne, ako sa to podarilo v prípade voľby prezidenta. Práve obdivuhodný slovenský prezident Kiska je mimoriadnym "úkazom" v našom stredoeurópskom geografickom a mentálnom priestore.
Biztweet: Preferencie stúpajú ultrapravicovým stranám. Myslíte, že predstavujú hrozbu?
Martin Rozumek: Vysoká miera polarizácie verejnosti je zjavná hlavne vo východných krajinách EÚ, v podstate v celom bloku od Českej republiky až po Estónsko a Bulharsko. Tam očakávam, že krajná pravica nájde významnú podporu v budúcich voľbách alebo sa celý mainstream posunie k neprijateľným postojom. To je už teraz veľmi zrejmé v prípade čelných predstaviteľov názorovo neukotveného hnutia ANO, ale bohužiaľ aj sociálnej demokracie. Inak dúfam, že naša demokracia je natoľko silná, že nám snáď neblahá orbanizácie alebo ešte horšie putinizácia spoločnosti nehrozí. Tieto tendencie samozrejme veľmi nebezpečné sú, dnes vytláčame a zatvárame do nedôstojných klietok utečencov, nabudúce budeme zle zaobchádzať a vymedzovať sa radikálne voči cudzincom všeobecne, Rómom, postihnutým, dôchodcom?
Celý rozhovor čítajte na biztweet.cz
Fotozdroj: CC/flickr.com, ochrance.cz