Ministerka Šlechtová pre biztweet: Euroskepticizmus je pre Česko typický
Euroskepticizmus je pre Českú republiku typický a našou úlohou je vysvetľovať benefity členstva v EÚ. Karla Šlechtová v rozhovore pre biztweet
Euroskepticizmus je pre Českú republiku typický a našou úlohou je vysvetľovať benefity členstva v EÚ. Migračná kríza to zhrošila. Ministerka pre miestny rozvoj Českej republiky Karla Šlechtová pre biztweet hodnotí rok jej pôsobenia vo funkcii.
Biztweet: Aké to je - rok na takto náročnom mieste? Keby ste mohla znovu rozhodnúť, išla by ste do ministerského kresla zase?
Karla Šlechtová: Vedela som, že to, čo budem robiť, nie je ani ľahké, ani jednoduché a už vôbec nie príjemné. Politická scéna v Čechách i na Slovensku sa nesie tradične v duchu mužského prostredia. Na ženu sa mnohí jej účastníci pozerajú zvrchu. Dalo mi veľa práce a premáhania, než som si vydobyla pozíciu, kedy ma moji partneri berú s rešpektom. Tušila som tiež, že budem musieť riešiť mnohé problémy "uležané" od mojich predchodcov a tie ma naozaj dodnes oberajú o čas. Ale neľutujem. Áno, keby som mala voliť, idem do toho znova.
Biztweet: Ale to by ste asi už mnoho vecí robila inak, nie?
Karla Šlechtová: Áno, presne tak. Človek sa učí a teraz už viem, že mnoho vecí, predovšetkým zo začiatku, by šlo zariadiť inak, rýchlejšie, úspornejšie, s menšou stratou nervov. Ale keď človek začína - v akejkoľvek funkcii - musí si týmto prejsť.
Biztweet: To znamená, že ste skôr spokojná alebo nespokojná s tým, čo máte za sebou?
Karla Šlechtová: Som rada, že sa mi za dobu môjho pôsobenia podarilo vytvoriť z Ministerstva pre miestny rozvoj silné a kompetentné ministerstvo a dúfam, že to tak aj zostane. To je asi môj najväčší úspech.
Vďaka tomuto zázemiu na ministerstve môžem presadzovať myšlienky nielen na národnej úrovni, napríklad v podobe vyhlasovania národných dotácií, ale aj v zahraničí. Nedávno som sa napríklad vrátila z Ameriky, kde som sa zúčastnila Valného zhromaždenia Svetovej organizácie cestovného ruchu, kde som dostala šancu hovoriť ako druhá v poradí zo všetkých zástupcov členských štátov. To je nebývalá česť.
Som si istá, že aj vďaka môjmu pôsobeniu a prácu ľudí na našom ministerstve začína byť Slovenská republika vnímaná čoraz viac pozitívne a som rada, že pri tom môžem byť.
Biztweet: Ide naozaj len o vaše zásluhy? Kritici namietajú, že napríklad rozmrazenie platieb z eurofondov prišlo prirodzene po patričnej procedúre, ktorú rozbehlo už bývalé vedenie.
Karla Šlechtová: Otázkou je, čo si kto predstavuje pod "patričnou procedúrou". Od začiatku po svojom nástupe do čela ministerstva intenzívne pracujem na tom, aby sme efektívne využili zvyšné finančné prostriedky z Európskej únie pre rozvoj Českej republiky. Poskytovali sme riadiacim orgánom maximálnu podporu, viedli zosilnené riadenie rizík vrátane individuálnych plánov a rovnaké intenzívne úsilie sme dali aj do rokovaní o schválení operačných programov u Európskej komisie.
V programovom období 2014-2020 máme veľa noviniek - nový monitorovací systém európskych dotácií, predbežné avíza pre žiadateľa, mnoho preškolených zamestnancov a prevažne lepší komunikačný kanál s regiónmi a žiadateľmi. Česká republika je teraz pripravená čerpať únijné dotácie.
A čie sú to zásluhy? Je smiešne sa preťahovať o to, kto zariadil čo a kto má väčšiu zásluhu. Domnievam sa, že v tomto prípade ide nám všetkým o spoločnú vec a všetci by sme pre ňu mali urobiť to, čo vieme najlepšie.
Biztweet: Do rozpočtu rezortu sa vám podarilo už počas krátkeho obdobia vyjednať slušné prídavky od ministerstva financií. Je to tým, že ste stranícku podriadenou pána Babiša, alebo tým, že ste sa mu uvoľnením platieb z Bruselu postarala o najvýraznejší zložku pozitívnej bilancie českého rozpočtu?
Karla Šlechtová: Navýšenie rozpočtu má pramálo spoločné s tým, za akú stranu konkrétny minister takzvane "kope". Požiadala som o tieto peniaze, pretože predovšetkým u Integrovaného regionálneho operačného programu chýba dostatok finančných prostriedkov. Časť navýšení sa ale týka aj národných programov. Jedná sa predovšetkým o podporu bývania, cestovného ruchu a regionálneho rozvoja. Tieto oblasti sú pre Českú republiku kľúčové.
Ak tým ale chcete povedať, že záujem o občanov je jednou z priorít Hnutia ÁNO, tak áno, je.
Biztweet: MMR bolo dlho podceňovaným ministerstvom. Zdá sa však, že ľudia konečne začínajú rozumieť štrukturálnej politike. Súhlasíte? Došlo k zmenám vo vnímaní rezortu?
Karla Šlechtová: Česká republika je dlhodobo skôr euroskeptická. Napriek tomu som presvedčená, že ľudia začali v poslednej dobe viac vnímať, čo všetko nám môže Európska únia ponúknuť.
Našou úlohou, úlohou Ministerstva pre miestny rozvoj, je riadiť, koordinovať, kontrolovať, informovať, zabezpečovať metodické vedenie, vysvetľovať. Snažíme sa zameriavať nielen na žiadateľov prostredníctvom rôznych školení a podporných akcií, ale aj na širokú verejnosť. Napríklad sme partnerom Landronka festu, festivalu na mieste niekdajšieho kultového pražského squattu, kde sme propagovali prínosy európskych fondov. Alebo usporadúvame Deň s európskymi fondmi na Letenskej pláni. Cieľom týchto akcií je okrem iného oboznámiť širokú verejnosť s programami, ktoré pomáhajú v rozvoji Českej republiky.
Ľudia začínajú rozumieť, že sme dôležité a prospešné ministerstvo. Začínajú si uvedomovať, aké agendy pod nás spadajú: cestovný ruch, regionálny rozvoj, oblasť bývania, pohrebníctvo, verejné investovanie ... To všetko sú oblasti, ktoré majú veľký vplyv na každého z nás.
--
Čítajte aj:
Neven Mimica: Samotná pomoc rozvojovým krajinám migráciu nezastaví
Jana Kiššová pre biztweet: Pád vlády bol popravou Ivety Radičovej
Ivan Štefanec: Smer sa o malých podnikateľov zaujíma len keď ide o preferencie
Jozef Mihál pre biztweet: Ako minister som „zapchal“ mnoho dier
--
Biztweet: Ako beriete vašu úlohu z pozície Bruselu? Sama hovoríte, že Česká republika je dlhodobo euroskeptická. V čase, keď takmer polovicu jej príjmu tvoria eurodotácie, je však nutné ľuďom hovoriť, že nejde o financie z Prahy. Na to sa u politikov dlhodobo zabúda. Uvedomujete si to? Chcete komunikáciu a pokrytectvo v dialógu o EÚ aktívne odstrániť?
Karla Šlechtová: Euroskepticizmus má v Českej republike historické korene a u mnohých ľudí má svoje opodstatnenie. V súčasnej dobe je v popredí téma utečeneckých kvót, čo túto otázku opäť aktivizuje. Ja sa snažím o to, aby naša krajina využila všetok potenciál a výhody, ktoré nám členstvo v Európskej únii prináša. Do iných oblastí politiky Európskej únie mi neprináleží zasahovať.
Karla Šlechtová v týchto dňoch práve završuje prvý rok vo funkcii ministerky na českom Ministerstve pre miestny rozvoj. Jej hlavnou úlohou je starať sa o toky peňazí z Európskej únie do ČR, v gescii má ďalej cestovný ruch, bytovú politiku, stavebný poriadok a územný rozvoj, pohrebníctvo atď. Okrem iného tiež cezhraničnú spoluprácu. Bola zvolená za hnutie ANO, vedenej ministrom financií Andrejom Babišom.
Celý rozhovor čítajte na biztweet.cz
Fotozdroj: mmr.cz, twitter.com, linkedincom