Neven Mimica: Samotná pomoc rozvojovým krajinám migráciu nezastaví

Reči o tom, že rozvoj krajín tretieho sveta zastaví migráciu sú naivné. Eurokomisár Neven Mimica v diskusii s biztweetom

Je podľa Vás desatina HDP, ktorou prispieva rozvojovej stratégii EU Slovensko dostatočnou podporou rozvojovej pomoci tretích krajín?

Európska únia je už roky významným hráčom rozvojovej pomoci. Avšak reči o tom, že rozvoj krajín tretieho sveta zastaví migráciu sú naivné. Eurokomisár Neven Mimica v diskusii s biztweetom

Štáty Európskej únie pripravili novú stratégiu udržateľného rozvoja. Program definuje stratégiu finančnej a inej podpory projektov, ktoré majú pomôcť rozvoju životnej úrovne v rozvojových krajinách.

Do roku 2030 má nielen spustiť, ale aj zariadiť udržateľnosť rozvojových projektov naprieč vzdelávacími, zamestnanostnými, ci energetickými sektormi v krajinách tretieho sveta.

Nová stratégia Bruselu prichádza aj v reakcii na súčasnú utečeneckú krízu. Práve preto bude cielená hlavne do krajín Subsaharskej Afriky, arabských štátov, či Afrického rohu. Ako však v diskusii s biztweetom upozornil eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica, samotná rozvojová pomoc nezabráni súčasným veľkým utečeneckým vlnám, ktoré prichádzajú do Európy.

Predstava okamžitých poklesov prílivu migrantov len na základe finančnej pomoci v krajinách ako Sýria je podľa Európskej komisie utópiou. „Stratégia rozvoja je dlhodobá. Preto nemožno čakať okamžitý vplyv na migráciu. I keď je pravdou, že sa na jej riešenie v súčasnosti zameriavame,“ povedal erokomisár Neven Mimica.

Chorvát, ktorý má na starosti rozvojovú pomoc upozorňuje na fakt, že Európska únia v súčasnosti cieli viac ako kedykoľvek predtým na štrukturálne zmeny v problémových krajinách. Hlavným zámerom je posilniť základné ľudské práva, legislatívu, politické zriadenia a bezpečnosť v problémových krajinách natoľko, aby sa vytvoril predpoklad pre príchod investícií, ktoré by mohli zlepšovať tamojšiu životnú úroveň.

--

Čítajte aj: 

Jana Kiššová pre biztweet: Pád vlády bol popravou Ivety Radičovej

Ivan Štefanec: Smer sa o malých podnikateľov zaujíma len keď ide o preferencie

Jozef Mihál pre biztweet: Ako minister som „zapchal“ mnoho dier

Šéf Terichemu na Ukrajine: Putin cielene ekonomicky a politicky ničí svojho suseda

--

Mnohé z projektov sú však zatiaľ nerealizovateľné, pre prílišnú rizikovosť poskytovania pomoci. Podľa Mimicu je preto prvoradá snaha podporiť základné ľudské práva vo vojnových krajinách a tlačiť na mierové riešenia.

Kritiku krajín Vyšehradskej štvorky, hovoriaca o tom, že migračná kríza vyplýva z neriešenia jej príčin v krajinách odkiaľ migranti pochádzajú eurokomisár vyvracia ďalšími tvrdeniami. Súčasná stratégia nadväzuje na predošlý rozvojový balíček. V rámci neho už Európska únia prerozdelila v minulom roku 58,2 miliardy eur. To z nej robí svetovú jednotku financovania rozvojovej pomoci.  

Práve krajiny, ktoré sú vo veci údajnej nečinnosti EU najsilnejšími kritikmi pritom nedodržiavajú dohody, ktoré s rozvojovými štruktúrami dohodli. Napríklad Česko a Slovensko, ktoré patria k najsilnejším kritikom európskej rozvojovej politiky, dávajú na tieto účely zhruba desatinu HDP. Plán schválený v minulosti rátal s minimálne 0,7 percentami HDP.

„Ak chceme, aby bola rozvojová politika Európskej únie úspešná, musia všetky členské štáty hovoriť spoločným hlasom. Snažíme sa tlačiť na to, aby štáty rozvojovej pomoci poskytovali viac zo svojich rozpočtov. Musíme si uvedomiť, že na odstránenie svetovej chudoby potrebujeme zhruba tri trilióny eur,“ dodal Neven Mimica.

Eurokomisár vidí jednu z možností rozvoja v reštrukturalizácii daňových systémov rozvojových krajín. Brusel by chcel dosiahnuť zmenu politiky chudobných krajín tak, aby si dokázali ustrážiť dane, ktoré by im mali odvádzať veľké spoločnosti fungujúce v týchto krajinách. Ako pri celej rozvojovej pomoci aj tu, však ide o dlhodobé procesy.   

 

 

Fotozdroj: ec.europa.eu