Číňania pokračujú v skupovaní Česka. Prevezmú 79 percent v pivovare

Zeman pustil Čínu do Česka. Behom pár hodín kúpili aerolinky, pivovar, futbalový klub aj mediálne skupiny

Čínska skupina CEFC prevezme spolu s partnermi podiel 79,4 percenta v spoločnosti Pivovary Lobkowicz Group. Transakcia má hodnotu 1,9 miliardy korún. Dokumenty podpísali zástupcovia oboch firiem za prítomnosti prezidenta Miloša Zemana, ktorý je na oficiálnej návšteve Číny.

Kupujúcim 79,4 percenta akcií sa podľa podpísaných zmlúv stáva novo založená spoločnosť LAPASAN, sro, v ktorej drží väčšinový 70-percentný podiel CEFC. Dvadsaťpercentný podiel v novom podniku má spoločnosť J & T Private Equity Group, desať percent potom generálny riaditeľ a spolumajiteľ Pivovarov Lobkowicz Zdeněk Radil.

Súčasťou uzavretých dohôd je tiež právo Radila zvýšiť svoj podiel na transakciu v prípade úspešného naplňovaní obchodnej stratégie Pivovarov Lobkowicz o ďalších desať percent.

CEFC v posledných hodinách informovala aj o kúpe futbalovej Slavie. Číňania budú mať v klube 60 percent, zvyšok získa Jiří Šimáně, spolumajiteľ firmy Travel Service. Okrem toho minulý týždeň oznámila kúpu Martiniku paláca na Hradčanskom námestí, budovy Živnobanky v Prahe a zvýšenie svojho podielu v česko-slovenskom finančnej skupine J & T Finance z piatich na desať percent. Investori kúpili aj 50 percent v leteckej spoločnosti Travel Service.

--

Čítajte tiež:

O čom sa hovorí: Číňania chcú do TMR

Hviezdy v biznise: Do športového dôchodku za vodou

Home Credit v Číne kvôli tragickému výbuchu mení kancelárie

V Štúrove postavia zlievareň. Prinesie desiatky miest

Projekt vo Veľkej Ide dostal zelenú. Energyco môže investovať

HBM Pharma rozširuje výrobu. Naberie aj ľudí

--

 

CEFC informovala aj o vstupe do médií. Informovala o pláne prevziať minoritné podiely českých firiem Médea Group a vydavateľstva Empresa Media. Ide o najsilnejšie marketingové spoločnosti v krajine, ktoré vlastní známy magnát Jaromír Soukup. Empresa Media zároveň vydáva známy magazín Týden.

CEFC je najväčšou súkromnou spoločnosti v Šanghaji a šiestou najväčšou privátnou firmou v Číne. Biznis v strednej Európe jej zachutil. Po spojení s finančnými žralokmi J&T Finance Group oznámila čínska strana české investície vo výške 19 miliárd korún. Čo sa týka J&T, J&T Finance Group podpísala zmluvu s Číňanmi, ktorých ňou podľa prvých správ oprávnila k ovládnutiu až tretiny aktívcelého finančníckeho molochu. 

Neobvyklé a kontroverzné je prepojenie čínskych podnikateľov na českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý im otvára dvere. Predseda predstavenstva čínskej skupiny CEFC Jie Ťien-ming je podľa Českého rozhlasu od apríla členom poradného tímu prezidenta Miloša Zemana. Hrad naviac o aktivitách v Číne klamal. Biztweet sa probližne pred mesiacom pýtal na to, či Zeman plánuje aj podnikateľskú misiu počas návštevy v Číne. 12.8.2015 hovorca hradu odpovedal: "Podnikateľská misia se neplánuje. Ide o oslavy 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny." To však nie je pravdou a Zeman je v Číne aj s predstaviteľmi ním vybraných firiem.