Súčasný systém robí z ľudí ovce. Opozícia chce miesto stravných lístkov peniaze

Miesto hromady farebných lístkov v peňaženke, viac peňazí na účte. Opozícia sa znova pokúša odstreliť stravné lístky pre zamestnancov.

Opozičný poslanec Juraj Droba predkladá návrh novely zákona, ktorý by zmenil doterajší systém prideľovania stravných lístkov zamestnancom. Gastrolitky sú podľa neho z pohľadu zamestnanca obmedzujúce. Peniaze, ktoré si zarobil totiž musí použiť iba v reštaurácii a vybraných potravinách. Súčasný systém robí z ľudí ovce. Stavia ich do pozície, ako keby nevedeli sami rozhodnúť o tom, na čo svoje peniaze použijú,“ hovorí pre Biztweet.eu Juraj Droba, autor návrhu na zmenu.

Pre firmy, ktoré „gastrolístky“ vyrábajú je to zas systém, ktorý im zarába desiatky miliónov eur. Bez toho, aby sa v priebehu rokov niekam pohli a služby na monopolnom trhu zlepšili. „Ide o päť firiem, ktoré sú absolútne zbytočným medzičlánkom medzi zamestnávateľom a zamestnancom a ktoré v rozpore s pravidlami zarábajú viac ako len schválené tri percentá marže, keďže ďalšiu maržu inkasujú pri spätnom výkupe gastrolístkov,“ vysvetľuje systém súčasného biznisu Droba.

Návrh zmeny kreslí jednoduchý systém zamestnaneckých príspevkov. Miesto stravného lístku by pracovník dostal peniaze vo výplate. Sám by sa teda rozhodol, na čo ich použije. „Súčasťou návrhu je aj to, aby sa na čiastku nevzťahovali odvody. Zamestnanec by tak dostal rovnakú sumu ako je hodnota stravného lístka. A mohol by sa slobodne rozhodnúť na čo ich použije,“ hovorí Juraj Droba. Ako dodáva, na štátnu kasu by to nemalo žiaden negatívny vplyv.

Návrh sa v národnej rade bude prejednávať počas najbližšej schôdze. To, či uspeje je však otázne. Podobné, logicky znejúce pokusy o zmenu zastaralého systému sa už totiž v minulosti objavili niekoľko krát. A neuspeli.

Ako Droba hovorí, keď o návrhu hovorí s ďalšími poslancami súkromne, všetci s ním súhlasia. Pri hlasovaní v parlamente však, akoby mávnutím zázračného prútika názory menia. „Nechcem nikoho obviňovať z lobingu, ale je jasné že päť firiem, ktoré si ročne delia tržby 20 miliónov eur, aktívne bojujú proti plánovanej zmene,“ načrtá možný dôvod Juraj Droba.