Slovensko a Česko rajom pre varičov drog. Lekárne predaj nekontrolujú
Výrobcovia drog to majú v našom regióne ľahké. Lekárne sa nezaujímajú o to aké osoby nakupujú aké lieky a v akých množstvách
Výrobcovia drog to majú v našom regióne ľahké. Lekárne sa nezaujímajú o to aké osoby nakupujú aké lieky a v akých množstvách.
Výrobcov drog, hlavne pervitínu zaujímajú lieky ako Nurofen. Tie totiž obsahujú pseudoefedrín, z ktorého sa následne omamná látka vyrába. Niektoré z lekární sa ani nezaujímajú o to, prečo osoby nakupujú podobné liečivá vo vyšších množstvách. Inde, ako napríklad v sieti Dr.Max lekárnik vidí iba databázu nákupu pacienta v lekárni, kde sa nachádza.
Ak teda varič nakúpi desať Nurofenov v troch lekárňach na tej istej ulici, nikto sa nad tým nepozastaví. Práve na to biztweet upozornil zdroj z lekárnických kruhov. Výrobcovia drog jednoducho putujú medzi viacerými lekárňami a nikto ich v konaní smerujúcom k výrobe drog nezastavuje.
„Pokiaľ ide o otázku vytvárania nejakých databáz o vydaných liekoch konkrétnej osobe, je to vecou informačného systému, ktorý daná lekáreň používa. Do výberu informačných systémov konkrétnych lekární, ani zmluvných vzťahov medzi lekárňou a dodávateľom systému, ministerstvo zdravotníctva nevstupuje,“ konštatuje hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.
Zákon nepredpisuje žiadne povinné lekárnické databázy. Pri voľnopredajných liekoch navyše funguje aj ochrana osobných údajov a pacient nie je povinný preukazovať sa akýmikoľvek identifikačnými detailami.
--
Čítajte tiež:
Lekárnik z Karlových Varov: Penta ma zlikvidovala
Chronológia kauzy: Rath ako precedens. Na Slovensku nemysliteľné
S odpadom ako v Taliansku? Zamestnanci hovoria o praktikách OLO
Politici taja, koľko míňajú na kampane
Daňový systém ako vtip. Korporácie si robia zo štátov EU žarty
Jančura predáva neuplatniteľné poistenie Alianzu
SwissLeaks: Nechcené odhalenie, alebo žolík pre Fica?
--
"V každom prípade, evidenciu predpísaných a vydaných liekov konkrétnej osobe a istý rozsah zdieľania týchto údajov, rieši národný eHealth, ktorého služby majú byť pilotne nasadzované u vybraných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ešte v tomto roku. Súčasťou národného eHealth riešenia je aj elektronická preskripcia, dispenzácia a medikácia," hovor Peter Bubla.
Top 50 voľnopredajných liekov na Slovensku
Otázka vyšetrovania a nahlasovania podozrivých udalostí pripadá na políciu. Ako sa však ukazuje, problém môže byť aj v jasnosti ohľadom policajných kompetencií.
„Naposledy, keď som bola v tomto smere aktívna, zadržala som falošný recept na omamné látky a opísala číslo OP zákazníka, ktorý asi ani netušil, že vyberá falošný recept asi pre kamaráta a odovzdala som celý nález polícii. Bolo to v čase, keď k nám chodili falošné recepty a narkomani minimálne dvakrát denne. Policajti ale povedali, že oni nemôžu nič robiť a ani u nás počkať pol dňa, kým príde ďalší falošný recept. Tak sme sa rozhodli v prípade požiadavky viacej ako jednej krabičky prekurzorov hovoriť, že nemáme a držať ich len v šuflíkoch. tie najvyhľadávanejšie sme prestali úplne objednávať, takto k nám narkomani postupne prestali chodiť,“ hovorí vedúca bratislavskej lekárne Vicky Wall Žaneta Truplová.
Hovorkyňa Prezídia policajného zboru Marianna Paulíková nás s otázkami odkázala Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten zatiaľ na otázky neodpovedal.