Sýria: reštriktívne opatrenia EÚ voči ďalším piatim osobám
Rada rozhodla o doplnení piatich členov rodiny Machlúfovcov (Makhlouf) na zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú cielené reštriktívne opatrenia EÚ vzhľadom na situáciu v Sýrii.
Rozhodnutie nasleduje po úmrtí Mohammeda Machlúfa (Makhloufa) v septembri 2020. M. Machlúf, voči ktorému EÚ uložila sankcie v auguste 2011, bol podnikateľom v úzkom styku s rodinou Baššára al-Asada a s významnými väzbami na sýrsky režim. Jeho úmrtím vzniká riziko, že majetok, ktorý zdedili rodinní príslušníci, sa použije na podporu aktivít sýrskeho režimu a presmeruje priamo do vlastníctva režimu, ktorý by ho mohol využiť na násilnú represiu voči civilnému obyvateľstvu.
Po dnešnom rozhodnutí obsahuje zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú sankcie vzhľadom na situáciu v Sýrii, 292 osôb so zmrazenými aktívami a zákazom cestovania, a 70 subjektov so zmrazenými aktívami. Okrem toho sa osobám a subjektom z EÚ zakazuje sprístupňovať osobám a subjektom zaradeným na zoznam finančné prostriedky.
Sankcie voči Sýrii boli prvýkrát zavedené v roku 2011 v reakcii na násilné represie voči civilnému obyvateľstvu zo strany Asadovho režimu. Takisto sa zameriavajú na spoločnosti a významných podnikateľov, ktorí využívajú svoje väzby s režimom a vojnové hospodárstvo. Reštriktívne opatrenia zahŕňajú aj zákaz dovozu ropy, obmedzenie určitých investícií, zmrazenie aktív Centrálnej banky Sýrie v EÚ, obmedzenia vývozu zariadení a technológií, ktoré by sa mohli použiť na vnútornú represiu, ako aj zariadení a technológií určených na sledovanie alebo odpočúvanie internetovej alebo telefonickej komunikácie.
Sankcie EÚ voči Sýrii sú koncipované tak, aby sa zabránilo akémukoľvek vplyvu na humanitárnu pomoc, a teda je ich cieľom nedotýkať sa dodávok potravín, liekov a zdravotníckeho vybavenia.
EÚ neustále preskúmava situáciu v sýrskom konflikte a na základe vývoja na mieste sa môže rozhodnúť sankcie obnoviť a zmeniť zoznam cieľových subjektov alebo osôb, na ktoré sa tieto sankcie zameriavajú.
EÚ je naďalej odhodlaná nájsť trvalé a dôveryhodné politické riešenie konfliktu v Sýrii na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2254 a Ženevského komuniké z roku 2012.